morgens 9 lol 1 en ilcs namiddags van 4 lol 6 ure den invallenden Zondag uitgezonderd. Helder den 28 Oclober 18of. De Burgemeester voornoemd STARMAN BOSSE. 1T IE TT W 3 gIJD 11T 3EIT. HELDER en NIEHWEDIEP, 4 November 1854. Naar men mededeeltis door de hooge regering be paald, dal de miliciens der ligting van 1853, ingedeeld bij het wapen der infanterie do drie regemeulen vesting-artillerie het korps pontonniers en hel bataillon mineurs en sappcurs, tegen den 15den November aanstaande in het genot van on bepaald terlof zullen worden gesteld, in plaats van, zoo als aanvankelijk bepaald was, gedurende den tijd van een jaar, onder de wapenen te worden gehouden. De sterkte van het nederlandscho^'leger op den voet van oorlog, is als volgt: 1337 officieren, 6175 onder officieren, muziekanten, korporaals, enz, enz., 12,485 vrij - will igers, 37,575 miliciens. Totaal 57,572. Onder de berigten uit Batavia van 7 September (per overlandmail) vindt inen de volgende: Een particulier schrijven van Monlradodd. 1 Augustus, deelt een dapper wapenfeit van een dier moedige officieren tnede, die nu sedert geruimen lijd op Borneo's westkust met vermetele, telkenmale weder het hoofd opstekende op standelingen te strijden hebben. De bazar te Monlrado was in den nacht van den 25sten Julij door de chinesche muite lingen voor hel grootste gedeelte in de asch gelegd. Den volgenden dag zag men in de nabijheid van hel kongsiehuis Habok, op een afstand van ongeveer 900 pas sen, twee hunner benlings verrijzen, waaraan zij daags on vermoeid werkten, lol dat op den 27sten Julij, des mor gens ten 7 ure, door hun lillavuur op het kongsiehuis werd geopend. Eene dier benlings bragt zijn projectielen met een ver vaarlijk gedruisch tot op een honderdtal passen achter hel kongsiehuis en nadat dit eenigen tijd geduurd had werden de chinesche aanvallers, geen goed vertrouwen in de uit werking dier projectielen schijnende te stellen, en door de onzen niet beantwoord wordende, zoo overmoedig, dat zij met het geweer in de hand den berg afkwamen, hun oor- logsvaandeltje op 150 passen van het huis plantten en nu met da ijzeren slaafjes uit hunne geweren, dood en verderf in onzo gelederen dreigden te brengen. Dan die euvelmoed was te sluitend voor den dapperen Isten luitenant van het 7de bataillon infanterie P. E. Gallas, die terging te vermetel en in allerijl 55 manschappen van de 2de kompagnie (Inlanders) van dat bataillon tot zich roepende, stormde hij met de sabel in de vuist, eerst op den vijand en, deze voor hem uilvluglendeop zijne benlings in, beklom die persoonlijk hel eerst, hieuw alles om zich heen neder en dwong door zijne onverschiokkenheid en den moed zijner brave inlandscho soldaten den vijand, 400 man sterk, met achterlating van eenige vaatjes kruid, een groote metalen lilla en drie tlantoes op de vlngt te slaan, zonder dat hij of de zjjnen het geringste verlies ondergingen. Dit voorbeeldelooze wapenfeit verriglte hij in het gezigl zijner krijgsmakkers, wier hoogschatting hem voorzeker ge heel en al ten deele is geworden. Eeno hoogschatting, die evenzoo ieder burger van den slaat hem zal toedra gen, en zijne dappere daad is weder een bewijs te meer, dat zelfs de overmoedigste en vermetelste vijand terug moet deinzen voor den moed en volharding van Nederland's krijgsmagt. Een boekdrukker te Parijs heeft van de bijbelgenoot schappen te Londen die thans raillioenen bijbels in Europa verspreiden eeno zoo aanzienlijke bestelling gekregen van bijbels, met fransche letter te drukken, dat hij voor twee jaren werk heeft en het aantal zijner werklieden met een derde heeft moeten vermeerderen. Dat men in Frankryk onder de tegenwoordige omstan digheden niet genegen is Pruissen's houding met toegevend heid te beoordeelenbehoelt geen betoog; de keizer beeft dan ook zijne gewone voorzigtigheid laten varen. Hij spreekt gaarne van een veldtogt aan den Rijn en geeft te verslaan, dat hij dan zelf hel kommando op zich zoude nemen. Do heeren Armstrong en Co. te New-Caslle arbeiden aan hel zamenslellen van toestellen, om de russische schepen te laten springen die de haven van Sebastopol versperren. De toestellen bestaan uil 25rijen cilindervormige kokersdrie in elke rij. Deze kokers zijn van verschillende grootte en schuiven in elkander, zoodal zij drie ondoordringbare compartimenten vormen. Het binnenste zal met fyn kruid, hel tweede met donderkruid gevuld worden; het buitendeel blijft ledig Dui kers zullen dit toestel onder de schepen plaatsen, en eene electrische draad zal het doen ontploffen. De arbeiders wer ken dag en nacht aan deze machines, die deze week zullen worden ingescheept. De Moniteur deelt depêches mede van den generaal Canrobert. Deze gaan echter niet verder dan 23 Oclober. Op dat tijdstip werden de werkzaamheden van den aanval voortgezet zonder incidentdat eeno afzonderlijke vermel ding verdient. Het geheelo leger was met den generaal vol vertrouwen op den goeden uilslag der onderneming. Te Varna is door engelsche ingenieurs, die uil Sebas topol den 25sten Oclober hebben welen te ontsnappen, de bevestiging aangebragt van het berigt, dat de stad opgevuld was met lijken, welke men geen tijd of gelegenheid had te begraven. De bovenste batterijen van het fort Constanlijn waren ge heel vernield. Aan den ingang der zuidelijke haven van Sebastopol hadden de Russen wederom twee linieschepen laten zinken. Burgerlijke Stand van 28 Octobcr 4 November 1854. GEHUWD: G. A. Amons en A. de Jong. H. F. Koppers en M- Visser. P. Zaatman en C. Bakker. G. Uudijk en M. Groot. BEVALLEN: N. de Zwart geb. Spigt, Z. K. Pauw geb. Krep, 2 Z. H. ÏI. Groen geb. Frank, 2 Z.S. de Reus geb. Postroa D.YV, Ko- alsie geb. Philipse Z. T. Dekker g-eb. van Gent, Z. G. van Ber- kum geb. Houtkoop, Z. OVERLEDEN: C. Blom 58 j. 0. R. Bender 47 j. J. van der Horst 74 j. II II. Teinstra 47 j. C. Bruin 2 j, J. S. Manheiui 66 j Ambtshalve ingeschreven 1.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 3