daarop nog eenige teekenen van leven gaf, verbrijzelde hij hem do hersenen met een pistoolschot. Do moordenaar wierp zich toen op een knecht en de gouvernante, die daarbij tegenwoordig waren en kwetste beiden zeer gevaarlijk. Eerst daarna slaagde men er in zich van den ellendeling meester te maken, die later vrijwillig verklaard heelt, dat bij zich nimmer over den markies te beklagen bad, doch dat bij hem vermoordde omdat tiij een titel droeg, dien de revolutie had behvoren Ie vernietigen. De heer Via-Manuel was grande van Spanje; hij was nog jong en in Madrid bemind door zijne goedheid en voorkomendheid. Zijne jeugdige vrouw zou den volgenden avond eerst roet haar gevolg aan- O O O komen; de markies was vooruitgesneld ten einde alles voor hare ontvangst in gereedheid te brengen. De russische Hofzeitung roept de uit de Oostzee ver trokkene vloten der geallieerden het volgende vaarwel toe: De veldtogl der ono verwinnet ijke armada is voor dit jaar ten einde. Beloonde het wel de moeite, eene zoo schoonemaglige vloot, als de engelsch-fransche in de Fin- scho Golf was, uit le rusten, om eenige weerlooze kust stadjes te verbranden en eenige koopvaardijschepen en booten op te brengen? Engelands en Frankrijks financien schijnen in een zeer bloeijcnden toestand te verkeeren; anders had den beide mogendheden de sommen, welke voor de uitga- O O ven van een half jaar ten behoeve van de vloot uoodig zijn, niet weggeworpen. De tijding van het verbranden der vloot bij Sinopa joeg in Frankrijk en Engeland het bloed naar het hart. Waarom had de tijding van het in nemen van Bomarsund niet dezelfde uitwerking? Eenvoudig daarom, dewijl voor Sinope de vijandelijke vloot onder de beschutting harer batterijen lag en vernield werd, terwijl bij Bomarsund 60 oorlogschepen met 12,000 man landings troepen een garnizoen van 2000 man overvielen! Was Bomarsund het doel der operatien van onzen vijand, waarlijk dan moeten wij bekennen, dat hij dit doel op eene buiten gewoon schitterende wijze heeft bereikt." Een brief uit Pelershurg van den 24n Oetober meldt, dat de krijgstoerustingen op groole schaal voortgezet worden. De regering laat le Pesrosawodsk en le Kroonstad! ver dragend geschut vervaardigen, hetwelk in het voorjaar de forten van Kroonstadt zal bezeilen. In de haven van Kroonstadt heerschl thans groote bedrijvigheid. De kust handel is door het vertrek der vijandelijke vloten van zijne boeijen ontdaan en de lijsten der in- en uilgeloopen schepen zijn zeer lang. De krijgsvloot heeft hare stelling verlaten eri is deels naar de krijgs-, deels naar de middelhaven terug gekeerdalwaar zij onlangs door den grootvorst Konstanlijn is bezigligd. Do Alands eilanden zijn wederom bezet. Een in Rusland uilkomend tijdschrift heeft onlangs een beloog geleverd, waarin voorkomtdat op het woord des keizers, dat hij geene veroveringen beoogt, volledig kan worden vertrouwd, maar dat de oorlog met de meeste kracht zal worden doorgezet, tot dat hel overwigt van Rusland aan den Bosporus voor altijd zal zijn verzekerd, en de heerschappij van het Christendom aldaar zal zijn ge vestigd. Dil beloog heeft bij velen, die geenszins met de staatkunde der weslersche mogendheden zijn ingenomen, een ongunstigen indruk gemaakt. Hel erlangen van een beslissend overwigt is zeer verwant aan verovering. Aan Rusland alleen kan de taak niet worden opgedragen om Tuikije le hervormen, en uit dien hooide is men beducht, dut de zoo welgemeende pogingen van Pruisen lol hel behoud van den vrede steeds schipbreuk zullen lijden. In Engeland ontvangene brieven uil het legerkamp voor Sebuslopol meldt men: De Russen verdienen meer bewondering wegens hunne dapperheid en krijgskundige bekwaamheid, dan de fransche en cngelsche nieuwsbladen hun tol nu onlangs hebben toegekend. Als een bewijs van hun juist pointeren, zegt een brief, dat de russische artille risten verscheiden achtereenvolgende malen hunne kogels in den mond der brilsche kanonnen hebben geschoten, waar door deze onbruikbaar werden. De russ. Invalide bevat weder een bulletin van prins Menlschikoffvan 25 Oct.betreffende de onderneming van den generaal Liprundi. Daarin wordt hoofdzakelijk gemeld, dat deze generaal in den ochtend van dien dag fret gere vancheerde kamp, hetwelk den straatweg van Sebastopol naar Balukluva verdedigt mei een schitterender! uitslag heelt aangegrepen. Vier redoutes, gewapend met 11 stukken geschut, vielen in handen der Russen. De vijandelijke hoofdschans, welke door de Turken verdedigd werd, is door de Russen, onder leiding van deu generaai-majoor Semiukine en den kolonnel v. Kriideuor, bestormd. De cngelsche kuvallerie viel op ons detachement aan; onder hel bevel van lord Cardigan, wierp zij zich met huilengewoue hevigheid op de huzaren brigade der 6do divisie ruiterij. Maar door 4 eskadrons lanciers in de flank genomen en te ruggeworpen op het kartetsvuur onzer artillerie, leed zij een aanzienlijk verlies. De brigade, onder bevel van den gene raai-majoor Jacobrilsky rukte op, om den vijand te verhin deren hel detachement van den generaal Liprandi om le trekken. Tegelijkertijd dat de engelsche ruiterij onze huza ren aangreep, stortte zij in galop op de batterij der positie No 3 van den Don, alwaar eenige kanonniers neergehouwen werden. Het verlies onzer infanterie gaat, naar het schijnt dat van 300 man dooden en gekwetsten niet te boven. Het verlies der kavallerie en artillerie is nog niet bekend. De generaai-majoor Khaletsky is door een sabelhouw aan het oor en den arm gewond. Het verlies des vijands is moeijelijk op te geven. Wij hebben ongeveer. 86 Erigelschen waar onder 1 hoofd-offieier en 2 gewone officiers, gevangen ge nomen. Van do aan den vijand ontnomen redoutes werden in dezen nacht twee afgebroken en twee nog sterker beves tigd, ten einde deze positie le houden, van waar men tegen het dorp Kadikoi kan ageren, langs den weg die van het vijandelqk leger naar Bulaklava voert. Heden is do artillerie der wallen van Sebastopol bij de batterijen der belegeraars niet achter gebleven, maar do hommen en gloeijende kogels der laatsten hebben 40 huizen of mazankas in de artillerie- voorstad in brand gestoken. De fransche Monileur van 4 dezer behelst de eersla uitvoerige berigten die van de zijde der weslersche mo gendheden omtrent den aanvang van het bombardement van Sebastopol bekend gemaakt zijn. Daarin wordt het

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 2