WEEKBLAD m m E HET r. 48. 1854, it 13 -j s ir sit o rr TWAALFDE J41UAIVO, Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKEK Br., te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert tich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG ADVERTENTIES gelieve men ongeregeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. Op Woensdag den 13 December 1854, des namiddags ten twee ure, zal onder nadere approbatie door den Staatsraad Commissaris des Konings, in de Provincie Noordholland, of bij dcszelfs af wezen door een der leden van de Gedeputeerde Staten, in bijzijn van den heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, aan liet Gou- vernements-gebouw in de St. Jansstraat te Haarlemvoor rekening van Kerkvoogden worden aanbesteed. Het doen van eenige herstellingen aan de kerk der Hervormde Gemeente te Hensbroek. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek waarop de bedoelde aanbesteding zal plaats hebben zal ter lezing liggenboven en behalve aan het Gouvernements gebouw te Haarlem, in de voornaamste logementen en koffijhuizen als: te Amsterdam in het Noordhollandsohe en Poolsche koffij huis en in de Kalverstraatin het wapen van Medemblik op den Dam, in het Vosje op het Kokin, in het Harlinger Veerhuis op de Texel- sche kade, in de Nieuwe Stadsherberg aan het IJ en in de Bel op den hoek van het Haarlemmerplein; te Haarlem in de Kroon, in het Noordhollandsohe koffij huis, in de Boskamin den Glazen- wagen en bij A. Houtman; te Alkmaar in den ltooden Leeuw, in de Toelast en in het wapen van Haarlem; te Hoorn in den Doe len en in het onafgemaakte Schip; te Purmerende in de Vergulde Roskamte Medemblik in de Valkte Nieuwediep bij Ilinen en in den Burg; te Helder in het Heerenlogement; te Enkhuizen in de Valk; te Monniekendam in den Doelen; te Zaandam in den Otter; te Buiksloot in het lloodo Hert; te Edam in het Heeren logement; te Beverwijk bij S. Bronkhorst; te Weesp in de Roskam; te Muiden in het Hof van Holland; te Naarden bij Jurrissen; en te Hensbroek op het Raadhuis en bij Kerkvoogden. Zullende vier dagen vóór den dag der aanbesteding en alzoo op Zaturdag den 9 December aanstaande door de zorg van den heer Hoofd Ingenieur van den Waterstaat de noodige aanwijzing worden gedaan en inmiddels zoo bij Z.W.E.G. als bij den heer In genieur P. J. H. Haijward te Alkmaar en bij Kerkvoogden dc verlangde inlichtingen te bekomen zijn. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 November 1854. Van Elseneur wordt den 9den dezer geschreven, dal Z.r. Ms. stoomschepen Amsterdam en Cycloop daar zijn ten anker gekomen, om de met granen en hennep beladen, naar nederlandsche havens bestemde bodems door hel Kat- legal te slepen. Hel stoomschip Amsterdam is reeds den llden met zes nederlandsche kofschepen op sleeptouw, noordwaarts vertrokken. Er lagen op dat oogenhlik ruim 200 schepen op die reede ten anker, hoewel er nog slechts één schip was voor hollandsche rekening, dat gesleept meet worden; inlusschen was men er een zeer groot aantal te wachten. Betreffende do aanmerkingen der afdcelingen van de O O Tweede Kamer der Staten Generaalten aanzien van het achtste hoofdstuk der staalshegrooting marineverklaart de Regering dat, zoo het pijnlijk is geweest voor do Ver tegenwoordiging Ie vernemen dal 's Lands vloot vervalt en haren ondergang Ie gemoet gaatde verpligting zulks medeto- dèelen, der Regering niet minder pijnlijk is geweest; dat zij niet kan toegeven, dat het niet onwrikbaar volgen van een aangenomen stelsel tot dien toestand heelt geleid, want dal een stelsel, zonder middelen, geene zecmagl kan schep pen en men achteruitgang zou ondervinden met werven vol schepen, zonder het vermogen om daaraan voort te bouwen. Naar hel oordeel des ministers, heeft de beper king der middelen, reeds in vroegere jaren voor den aan bouw aangewezen, dien aanbouw in evenredigheid van den onmiskenbaren achteruitgang der aanwezige schepen, belemmerd, en is 's Lands geldelyke toestand de oorzaak geweest, dal geene meerdere gelden tol dit oogmerk konden worden besleed; een toestand, welke nog aanwezig was, op 't oogenhlikdal de tegenwoordige minister van Marine in deze zijne betrekking optrad; dal van October 1S51 tot nu toe niet minder dan 15 schepen, waaronder 2 fre gatten en 2 korvetten, meerendeels van builcnlandsche rei zen teruggekomen, als voor de dienst onbruikbaar zijn be vonden;dat hel ook ter zake van do meerdere duurto der materialen niet mogelijk is geweest deze schepen in een zoo kort tijdsbestek te vervangen; dut niettemin vier schepen, volgens een nieuw en meer kostbaar stelsel op stapel zyn gezet, 'l welk ook npgüezer;lRugen met

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1854 | | pagina 1