Het jaar 1854. Krijtlijn H. Hoog-Bootsman bij de Marine. Kuiper F. Loodsschipper Kwant. C. Opzigler van de kustver lichting te Kijkduin. Laan L. G. van der Opzigler bij het Alge meen Armbestuur La Fors cn Familie II. Luit. oppervuur- ioerker bij de Marine. Landman F. Logementhouder. Langeveld Pz. Martinus Koopman aan den Burg op Texel. Lastdrager K. Koopman in LJzerwaren. Lastdrager S. Scheepstimmerman. Lanreij L. E. Machinist le klasse. Leich J. C. Kunstschilder eu PI. Teekenm. Leuw J. A. L. Vleeschhouwtr Leijer A. J. Hulponderwijzer en Onderwij zer in de Stuurmanskunst. Leijer N. J. Opzigler van Maritime werken. Ligtenberg J. Broodbakker. Liotart H. P. Loomeijer J. A. Genees- en Heelkundige. Lotz A P. T. Storm Visiteur. Maalsteed W. J. Winkelier. Mackaij H. Apotheker. Manikus Joh. Goudsmid en Horologiemaker. Marchand J. M. L Machinist. Mesker G. Voerman. Mets T. Kapitein der Stoomboot Texel. Mctzelaar A. Banket- en Koekbakker. Metzelaar C. Wed. Winkelierster. Metzelaar K. Meij C. van der Goudsmid. Meijer J. A. Kleedermaker en Lakenkooper. Mei ers C. Klerk lij de Marine. Mcijers J. T. Adj. Commies bij de Marine. Möller B. H. Biersteker Mulert W. Directeur van het Postkantoor. Muller C. Namink P. Schilder en Winkelier. Noot J. Landman. Oostenrijk J. liijks-amltenaar Papineau. J. Pastoor C. B. Schilder. Quant. P. Aannemer te Amsterdam. Keeringh. P. B. llyks-Ontvanger Kczel. M. Broodbakker. lliekels. C. Kiesselmann F. II. Winkelier. Kiliiug J. F. Spekslager. liinncr J. Catechiseermeester Koos W. N. de Conducteur Kuiter. J. de Kuijgh C. Kijkers A. Kijkers. P. Lloofdonderioyzer. Sant G. Smid Schilling L.J.T. Kruiden, en Schoenmagaz. Schoon. J. Schouten Az. M. Aannemer. Schuit D. Goudsmid. Schuld J. Koopman en Winkelier. Schuurman J. Weesvader. Senderman Wed. A. C.A. Sennekes K. Smid. Sevenhuijsen Jr. J. Sevenhuijsen Sr. J. Smit C. Gommis, van Policie en Waterschout. Snel F. Apotheker en Chemist. Snooij J. Klaringsch. ter uiterste wacht Held. Spigt J. P. Winkelier. Spigt Pz. G. Logementhouder. StakmanBosse. Mr. K. J.C. Burgemeester. Steenaart A. Fortijicatie-opzigter Sterr C. van der Opzigl. hg den Waterstaat Stoutenbeek J. Winkelier. Stöve Lz. Gebr. Manufacturiers te Schagen. Strootman J. liyks-ingen. van den Waterst. Thie F. Mr. Kleedermaker en Leverancier. Uurbanus. P. Hulponderwyzer. Vaillant F. A. Kapitein-Ingenieur Vennik C. Aannemer. Vennix N. Leerlooyer, Verfaille Wed. J. Broodbakster. Verheij B. Timmerman Verheij L. Secretaris der gemeente Llelder. Verkozen M. J. Koopman te Alkmaar Vcrweijdc E. J. Yogelpoot G. Kapit.-Luit. Equipagemeester. Vos li. Mr. Timmerman. Vroon J. Vroon M. Broodbakker, Vroon N. Secr. van het Alg. Armbestuur Vroon P. Broodbakker. Wallin en Familie Wed. E. A. Werd P. van Visiteur. Wielick B. F. Vleeschhouwer. WinklerT. C. Genees-Lleel en Verloskundige Winter. W. B. Manufacturier. Winter W. H. Smid. Wit S. de Schipper. Wübbe. G. J. Wijn M. Onderwyzer te N. Niedorp, Zinsmeister J. F. Spekslager Zunderdorp J. Post-Ambtenaar op Texel. Zunderdorp Lt. Burgemeester en Secretaris te Vlieland. Zunderdorp Az. T. Post-Praaischipper. Zussen. J. Zwaan W. C. de Vleeschh. en Spekslager. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN VEKTOOGEN dnz. Bij de intrede van eenen nieuwen jaarkring, noodigen wij onze lezers uit op liet jaarperk, dat achter ons ligt, vooral met het oog op den politieken toestand van ons vaderland en zulks uit ons standpunt, hetwelk dat is der constitutionele partij, een terugblik te slaan. Bij ons overzigt ten vorige jare, uitten wij de meening, dat, ofschoon die partij hare hoofden niet. aan het roer der regering geplaatst zag, hare rigting echter die van het grootste deel dei- Natie was. De uitstekende mannen, die men als hare natuurlijke hoofden en leiders mag beschouwen, waren in 1S53 voor de vreemdsoortige vereeniging van de oude aristocratische partij met de hoofdleiders der ultra-orthodoxe gereformeerden, door eene kunstmatige opwek king der Natie, waarbij de vrees voor Kome tot prikkel had ge strekt, gevallen. Gelijk door Da Cosla, in zijnen bekenden brief aan den heer Groen van Prinster er juist is opgemerkt, bij dien val en onder die omstandigheden was een ministerie Green de natuurlijke opvolger van het vorig ministerie geweest, maar dan ware spoedig gebleken, hoe weinig de Natie in de rigting dier partij, ofschoon in haren geest bewerkt, zich beweegt. Er kwam een ministerie in reactionairen geest tot stand dat echter, ten einde het grootste deel der Natie niet voor het hoofd te stooteu zijne ware strekking vermomde en in zijn vaandol slechts jeene negative leuze wist te plaatsende tegenovergestelde rigting. Het vertegen woordigde niets, dan de kreet, waaronder het ontstaan was: Geen ministerie ThorbeckeIn het bewustzijn, dat de Natie op prijs stelde, wat door dat minisierie was verrigt, dat de Natie, hoe ook op kerkelijk terrein bewerkt, in het algemeen de rigtiog van dat ministerie was toegedaanbeloofde men hetzelfde te doenmaar in andere rigting, en verkondigde daarmede een ministerie van transactie, dat zonder eigen steun door de wederkeerige aantrek king van verschillende partijen zoude blijven zweven in de ruimte, maar dat zal moeten vallen, wanneer een der partijen een bepaald overwigt verkrijgt, of de eene zich bij de andere voegt. Het jaar 1854 heeft die beschouwing bevestigd. Ofschoon het cr verre af is, dat het meerendecl der Natie geheel tot een helder inzigt is gekomen van de misleiding, waarvan zij in 1853 de dupe is geweest, en vooral in onze provincie de reactionaire partij nog grooten invloed bezit, hebben ecliter de verkiezingen in het afgeloopen jaar de constitutionele partij in de Kamer ver sterkt vooral door de verkiezing van den heer van Zuylen van Nyevelt, den vorigen minister van Buitenlandsche Zaken, te meer opmerkenswaardig, dewijl hij vooral het voorwerp van de vergui zing geweest was, en thans de hoofdleider der antirevolutionaire partij voor hem moest wijken, van den heer Dulltrt, die voor den antirevolutionair van Bruggen plaats nam en van anderen. Intusschen gaat meer en meer een licht op, wat de tegenover gestelde rigting beduidt; cn volgende verkiezingen zullen de reeds sterke partij der constitutionelen in deLamer de eindelijke overwin ning doen behalen. Hoe het ministerie zonder eigen steun ge-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2