GEMENGDE BERIGTEN, demenl van hel fregat Prins Hendrik der Nederlandenuil I hoogachting aangeboden een fraai geschenk van zilver, als een aandenken van hel «Stut major van genoemden bodem. Den 3den Januarij zijn Ie Gorinchem twee bierbrou- werskiiGchls, die to vroeg in de geelkuip zich hadden gelalen zoodanig door do gist stikstof bevangen, dal zij dien len gevolgo zijn bezweken. Voor het examen van rijks-telegrafislen hadden zich 36 adspiranten aangemeld. Daarvan zijn 20 leerlingen toe gelaten. Het gevorderde getal om in de dienst, die steeds meerdere uitbreiding verkrijgt, behoorlijk te kunnen voorzien, beliep 36. Men schrijft uil Rotterdam, dd. 11 dezer: «Heden morgen hadden wij hier ter stede eenen mist, zoo als die zeldzaam voorkomt en hier bijna ongekend is. Geene 2 passen van elkander kon men personen herkennen en op 3 passen zag men letterlijk niets meer, daarbij was de mist zeer ongelijk in de stralen. Ten ongeveer 10 ure is een persoon in de SingeDest geloopen. Paarden leidde men aan den kop langs de stralen, daar reeds verscheiden wagens en andere rijtuigen tegen elkander zijn gereden. Ten 11 ure duurde de mist nog voort, nu eens minder dan weder met vermeerderde hevigheid. Ten 12 ure is dezelve zachtjes verdwenen. Verscheidene personen en naar school gaande kinderen zijn in hel water geraakt, doch gelukkig gered, alle stoomhooten zijn uren te laat aangekomen, en zelfs de stoomboot Concordia van Londen komendeis bij Delftshaven aan den grond gevaren. De jongste lijdingen uit Zuid-Afrika vermelden, dat in het district Colesbergin de nabijheid der Oranje-rivier, twee nieuwe sleden of dorpen zouden verrijzen. De stads taten moeten reeds verkocht zijnen daar «Ie grond in hel algemeen zeer gewild is, zullen de prijzen hoog zijn ge loopen. Ook aan de overzijde van den stroom in de Vrij staat zouden tweo nieuwe vlekken worden aangelegd. Reeds had hel Gouvernement eene zekere som beschikbaar gesteld voor de aldaar te bouwen kerken. Zoowel daar als in het Overvaalsche gebied, werden do prijzen «Ier lan- deryen met den dag duurder, en er waren landhoeven, die met veertig-, vijftig- en zestigduizend gulden betaald werden. Zoo algemeen is de ontwikkeling van welvaart in die stre ken groolendeels bevorderd door den vrede met de in- landscho stammen. De londensche dagbladen geven den ouderdom op van eCnige der meest bekende engelscho staatslieden. Lord Lyndhurst lelt 83 jaren, lord Brougham 76, markies v. Lansdovvue 75, graaf v, Aberdeen 71, lord Hardinge en lord Palmerston 70, lord Raglan 67, lord John Russel 62, graaf Derby 56, graaf Clarendon 55, hertog van Newcastle 44, lord Stanley 29, sir J. Graham 62, sir G. Grey en sir J. Pakington 56, de HH. S. Herbert 44, Disraeli 49, R. Cobden 51, John Bright 44, enz, Bij besluit van de privy council van H. M. de koningin «an Engeland, dd. 2 Jan., is de order in council van 30 November 1854, waarbij de uitvoer uil Engeland, naar plaatsen, benoorden Duinkerken gelegen, wordt verboden van lood, riilrato van soda, blaauwo lias, portland-cement en alle andere artikelen gewoonlijk gebezigd tor vervaardi ging van water cement, in zoover gewijzigd, dal gezegd verbod thans nog alleen beslaat voor de twee eerstgenoemde artikelen. Hel Journal du Havre deelt op nieuw een bewijs mede van de gunstige uilkomsten van een laag inkomend regt op de levensmiddelen. Een keizerlijk decreet van September 1853 had het regt op den invoer van gezouten varkensvleesch verminderd van 33 op 10 centimes per kilogr. Daar echter dit regt nog Ie hoog was, heeft de regering in Octoher II., hel besluit genomen, om het nog aanzienlijk te verminderen en wel van 10 fr. op 50 centimes per 100 kdogr. Van dat oogenblik af aan klommen de invoeren, die tot dusverre niet meer bedragen hadden dan 4173 me trische quintalen. Indien de invoeren in December dezelfde progressie hebben behouden, dan zal het gezamenlijk bedrag der invoeren van gezouten vleesch in den loop van hel jaar 1854, lot bijna 60,000 metrische quintalen geklommen zijn terwijl die in vorige jaren niet meer hebben bedragen dan 3000 metrische quintalen. Burgerlijke Stand van 13 Januarij 1355- GEHUWD: J. J. Tondeur en A. M. Elias. G. Spil en H. M. Beekman. BEVALLEN: G. Komen geb. Jobannes Z.H. E. van Castanje. geb. Wijvenbach Z. A. G. Meijer geb. Jacobs Z. J. Brands geb. Bruin Z.P. A. van der Poll geb. Slootmans Z. A. J. Voet geb. Lobben Z. D. Blok geb. Ruijter Z. E. van der Ster geb. van de Kop Z. A. Vos geb. Spandauw Z. M. Steenman geb. Bleijker Z. M. Borgart geb. Beekhuizen D. Levenloos aangegeven 2. OVERLEDEN: B. de Boer 50 j. A. Buter 2 j. J. van den Berg 26 j. J. Kleijnoot 78 j. Te Woerden is een zwakke broeder uit de knip ontslagen die aldaar 25 en elders 17 jaren was gekerkerd geweest. Koningin Pomaré wordt uil Olaheite te Parijs verwacht. De jeneverstokerijen te Schiedam hebben eene aanzienlijke bestelling ontvangen. Z. M. heeft zich voor cenige dagen naar het Leo hegeven. Keizer Napoleon heeft zijnen neef gelast naar Frankryk lerugtekeerenvermits hij Ie zwak is om langer tegen Rusland te strijden. Hel prov. geregtshof van Gelderland heeft een commies-ontvanger tot 8 jaren in het pakhuis van Justitia veroordeeld ter zake van vaischhcid gepleegd in het register der accynscn. De pruisische regering heeft den uitvoer van paarden verboden. To Konstantinopel is eene gemengde commissie van fransche en engelscho officieren aangesteldom aan de zoo dikwerf herhaalde vechterijen van fransche met engelsche matrozen paal en perk to stellen. De keizer van Oostenrijk heeft het grootkruis van het legioen van eer van wege den keizer van Frankrijk ontvangen. In Spanje is do rust nog niet hersteld. Prinses Frederik is sedert eenige dagen onpas selijk. Het prov. geregtshof van Zuidholland heeft C. Koning wegens vadermoord veroordeeld lot de straffe des doods. - Op de kusten van Stora (Algérie) zijn 40 schepen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2