BCITIGIWOÜ GROOT BIL MAM, SLIJM- en MAAGPILLEN. IWwziiH in Sftwü, Advevtenti u. jiek gala-diner geven. ïe Speyk heeft een braaf oppas- send man zijne vrouw op overspel betrapt en haren mede- phgligo onderscheidene sneden met een mes loegebrugt. Te Londen is een buis ingestort, waarbij 7 personen het leven hebben verloren. Do arnh. ct. wil weten dat binnen kort eene belangrijke reorganisatie bij de marine wordt te genioet gezien, - De russsscbe grootvorsten zijn te Sebastopol aangekomen. In Spanje hebben in den laalslen lijd nagenoeg 10000 vrijwilligers dienst genomen. -fflES "B: JVSKm. Eea vlugtigc blsk op de Snsekten-wereld. Een blik op ite kleine werkzame wereld der insekteu dwingt ons niet •zelden tot de yra.ig wat is instinkt? Instinkt, antwoorden wij, is in het algemeen tiet uilen van eenige werkzaamheid, die niet afhangt van den wil van een dierlijk wezen, eeue bevvustelooze werkzaamheid, bij welke men moet aannemen dat in de natuur van het schepsel het een of an der eigenaardigs beslaat hetwelk eene bepaalde rigting tot zulk eene ui- tiDg dringt, oene neiging, die nooit het gevolg is van overleg, maar door de inrigting en den toestand vari het dier te voorschijn gebragt hem aangeboren is. bewonderen wij de kunstvlijt der bijen, die van vele vliegen, spinnen enz., daD zou men bijna lust gevoelen nog iets anders dan eerie eenvoudige doelmatige inrigtiog der natuur te veronderstellen ten minste te vragen naar het onderscheid tusschen instinkt en verstand. Zooals bekend is verdienen de mieren vooraan te staan met betrekking tot de geestelijke vorming van alle in sekten. Waarnemingen der nieuwere tijden hebben ons de wonderbaar lijkste verklaringen over hunne vereenigingen gegeven wij kennen de kun dige bouworde hunner onderaardsehe woningen die in het algemeen tamelijk overeenkomen de afzondering van het arbeidende gedeelte der vereeniging in twee klassen, waarvan de eene de ingewikkelde huishou ding in eene voorgeschreven orde moet houden, terwijl de andere de woningen verdedigen moet, welke voor de mannetjes en de gevleugelde wijfjes alsook voor het opgroeijende broed zoo gemakkelijk mogelijk inge- rigt zijn. Wat echter onze verwondering vooral gaande maakt, is de krijgskunst der mieren, en wel hunne veldslagen. Wij zien ze nooit radeloos, nooit laf en ridderlijke moed en onuitputtelijke list treden op naast eene heldhaftige wijze van opoffering, naast de meest verheven be wijzen van echte liefde tot hunne naasten, aan den andereu kant voor waar ook bittere woede en ouverzadelijke bloedgierigheid. Daarbij weten de beide legers zeer goed te beoordeelen wanneer de slag beslist is en het overschot der verslagenen zich verwijderen moet. De overwinning valt doorgaans aan die partij ten deel, welke eenen veroveringstogt onderno men en alzoo aangevallen heeft. De oorzaak van den oorlog is echter niet alleen roofzucht nijd ijveizucht hebben niet zelden een hevige bestrij ding ten gevolge, en wie weet of ook niet de bevoorregte wijfjes som tijds de huishoudiog erg in de war brengen. Zij strijden echter dapper mede zij wachten het einde van den slag niet achter de schermen af, en terwijl onder op de uitgekozen plaats de scherpe beten toegebragt wor den en de mannetjes in gemeenschap met de arbeidende dieren man tegen man vechten, wordt door het gevleugelde gedeelte van bet leger boven het slagveld een niet minder hardnekkige oorlog gevoerd. De ge- slaohtlooze individuen komen in de regel in de magt van de veroveraars. Zij rukken tegen een nabijzijnd nest, en storten plotseling daarbij ne der. De overvallen dieren bieden wederstand, en de strijd begint. Ter wijl echter de bloedige kamp alle opmerkzaamheid eischt wordt de vijand door andere afdeelingen omsingeld en het nest geplunderd. De arbeiderspoppen worden in allerijl verwijderd terwijl het gevecht voort duurt. Na den afloop daarvan vindt men het slagveld met dooden be dekt, de gewouden worden echter vooraf door hunne kampgenooten utt het gewoel gedragen en heldhaftig voor aanvallen beschut. De arbeiders die zich later uit de veroverde larven ontwikkelen worden door de overwinnaars als slaven behandeld en moeten den arbeid in de woning alleen bezorgen en hunne roovers dienen. [Vervolg hierna.) Een rijk man, die in handelszaken groote verliezen geleden had, zag zich verpligt, zijne betalingen te staken. Nadat hij met zijne scliuldeischers eene overeenkomst had getroffen, bleef hem weinig meer overig. Eens wilde een jonge spotboef hem in de hoogte steken, en zéide toen: »Ik wenschte, dat ik uw geld had.» »En ik,» hernam dc andere, //wenschte wel uw verstand te bezit ten, dan hadden wij beiden even veel.» Ileilen beviel voorspoedig van een welgeschapen ZOON J. C. WALLIlN, geliefde Echtgenoot van B. A. T. van BRUGGEN. Nieuwediep, 14 Fcbruarij 1855. ¥ir* Den 10 dezer overleed mijn Echtgenoot J. ARTS, in den ouderdom van 56 jaren. CORNELIA HASSING, Web. J. ARTS. Deze Pillen, die sinls vele jaren inet het beste gevolg tegen de slijm cn als ma.agverstekk.end gebruikt worden, door hare zachte werking de spysverlering zeer bevorde ren, bijzonder goed tegen de gal en zeer zacht laxerend zynzijn tegen 32| cent het Doosje, met berigt van het gebruik, verkrijgbaar door tusschenkomst van de Heeren: Alkmaar. H. Sehreuder. Boveckarspel. I. van der Horst. Enkhuizen. Wed. G. Wouters. Hoorn. E. Knaven. Nieuwediep. T. Groen. Purraerende. I. Schuileraaker. Schagerbrug. A. Kriek, 't Zand in de Zijpe. I. Stam De Notaris P. A. BEETS, zal op Dingsdag den 27 Februarij 1855, des voormiddags ten elf ure, ten huize van den heer D. C. LOMAN, in den Anna Paulowna Polder, publiek verkoopen 73 texelscho Schapen en Lammeren, Paarden, 1 Volbloed engelsche Zeug, SpeelwagenSjees, Karro- Ije, (alle op Veeren), Boerenwagens, Karren, Bouw gereedschappen, alles zoo goed als nieuw. vergezeld van NIEUWE DANSEN en ARLEQÜ1NADES ten huize van J. BORGART op Dingsdag 20 Februarij, ter gelegenheid van het Vastenavondfeest. Entrée 40 cent in vertering. Aanvang 8 ure. op Dingsdag 20 Februarij 1855. Entréo vrij. Aanvang 8 uur,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 3