OPENBARE AANBESTEDING. A d v e r t e n t ie n BEVALLENT. Hoogvorst geb. Leijen Z. J. van Gunst geb. Appel Z. G. 1). Boseh geb. Huigen D. G, Timmers geb. Langenberg D. J. Langerveld geb. Snooij Z.— A. Rus- temeijer geb. Bakker D. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN: P. A. Waalewijn 65 j. J. Drent 13 j. GEMENGDE BERIGTEN, De vredesconferenlien zijn te Weenen officieel geopend. Te New York is een klomp goud van 160| pond uit Culifornie aangebragt. Een P.nijzenaar heelt het gerucht doen verspreidendat hij zoude zijn gevangen genomen, ten einde daardoor de aandacht van hel publiek op zijnen persoon te vestigen. De geallieerden hebben Sehastopol door vuurpijlen op verscheidene plaatsen in brand gestoken, De telegraaflijnen tusschen Jassy en Czernowilz zijn ver- eenigd en de dienst is voor algemeen gebruik opengesteld. Bij Canton is in den laatsten tijd veel gestreden tusschen de keizerlijke troepen en de insurgenten. in den Haag is eene lijkdienst gevierd voor wijlen keizer Nieolaas, in pre sentie van de koningin-moeder en anderen. De landstreek tusschen de Prulh en den Dnieslcr wordt verwoest. - Aan de geref. diakeuen te Haarlem zijn twee legaten van ƒ20.000 en ƒ1000 gelegateerd. Uil Z.. Beveland zijn 109 inge zetenen vertrokken, koers zetlende naar N. Amerika. Te Middelburg heeft zich een dolle hond vertoond die andere honden heeft geheten en later is afgemaakt. De hritscho gezant te Konslantinopellord Redcliff'e, is belerende. De koning van Denemarken is volkomen hersteld. In Belgie is de ministeriële crisis nog niet geëindigd. L. M. wordt eerstdaags in Amsterdam verwacht. De H. Vader wil eenen huitengeworien gezant naar St. Petersburg zenden om keizer Alexander met zijno troonsbeklimming gelukte- wenschen en hem tevens eene vredelievende staatkunde aantebevelen. Hel vliegende eskader van 7 stoomsche pen is jl. dingsdag van Spithead naar de Oostzee vertrok- jien> De gehcele engelsche zeemagt is op dit oogenblik sterk 271 schepen met 6370 stukken geschut en 62000 koppen. In Polen wordt een streng loezigt geliGuden om een opstand zoo tleze mogt worden beproefd krachtdadig bij tien oorsprong te onderdrukken. Het Journal des Débats over keizer Alexander II sprekende, zegt, dat hij reeds vroegtijdig ingewijd was in de staatszakenhij woonde al de raadsvergaderingen bijen was bekleed met betrek kingen, die liem in staat stelden om zich nuttig te maken voor liet leger en te behagen aan de studerende jeugd op de scholen. Als keizer Nieolaas zich uit Petersburg verwijderde, liet hij aan zijn zoon de opperleiding van het bewind over; eindelijk had hij met eene bijzondere zorg alles gereed gemaakt voor de troons beklimming van zijn opvolger. De grootvorst Alexander, thans Keizer, is populair in Rusland; het volk bemint en aclit hem; hij zal wel niet het groote gezag van zijnen vader bezitten, maar hij zal eerder behagenzoo als keizer Alexander I behaagde door ;t zijne zachtheid en minzaamheid. Er bestaan verscheidene punten van overeenkomst tusschen keizer Alexander II en zijn oom kei- zer Alexander I. Ook van de nieuwe keizerin wordt veel goeds verhaald; men prijst algemeen haar regtschapen en verheven ka rakter en innemende manieren, en gelooft dat zij op den keizer een heilzamen invloed zal uitoefenen. De algemeene opinie schreef in Rusland aan den grootvorst-troonopvolger eene verschillende en meer vredelievende staatkundige denkwijze toe, in vergelijking met die zijns vaders. Men beweert teregt of ten onregte, dat de piins niet altijd het gedrag van het petersburgsche kabinet heeft goedgekeurd in de laatste 10 jaren, en met name ongaarne de zending van prins Mentschikoff naar Konstautinopel en de be- magtiging der Donauvorstendommen heeft gezien. EEN BEPROEFD MIDDEL TEGEN DE AARDAPPELZIEKTE. Het engelsche blad the Gardeners Chronicle geeft verslag van een boekdat onlangs in Rusland door den staatsraad en professor A. R. C. Bollman over de aardappelziekte in het licht is gegeven. Volgens den schrijver behoeft men de aardappelen slechts bij eenen hoogen en bestendigen warmtegraad te laten uitdroogenopdat de knollen, die men na het rooijen verkrijgt, volkomen tegen de ziekte beschermd zijn. Men heeft deze ge dachte aan een gelukkig toeval te danken. Zeker iemand had in de lente van 1850 eene hoeveelheid aardappelen, in eene zeer heete kamer gebragt; na drie dagen waren ze volkomen droog gewordenhij pootte ze en was niet weinig verbaasdniet alleen een rijken maar ook eenen geheel gezonden oogst te verkrij gen. In het jaar 1S51 herhaalde hij deze proef met hetzelfde gunstige gevolg. Hij deelde een en ander aan prof. Bollman mede, die van zijne zijde proeven nam, en wel onder de gunstig ste omstandigheden, zijn voorraad aardappelen was ontoereikend en hij daarom genoodzaakt, de daartoe bestemde pootknollen te koopen. Vele van deze waren ziek, eenige zelfs geheel bedorven, desniettemin liet hij ze ééne maand lang in eene heete kamer uitdroogensneed vervolgens de grootste in vier deelende klei nere in helften en liet ze nog eene week droogen. Toen waren ze zóó hard geworden, dat men vreezen moest, dat de kiem ge heel was afgestorvendoch in den grond gebragtkiemden zij volkomenen gaven drie weken vóór alle anderende eerste jon ge aardappelen van eene uitstekende hoedanigheid. Terwijl dus de oogst der naburige akkers door de ziekte werd aangetast, was er geen enkele der aardappelen van prof. Bollman, welke een spoor der ziekte vertoonde. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen ZOON R. de HEER geliefde Eclitgenoote van G. W. STöVELz. Schagen, 18 Maart 1855. De Commissie lot slichting eener Hervormde Kerk en eigene Gemeente in den Anna Paulowna Polderis voornemens om op Woensdag den 11 den April 1855, des middags ten 12| uur, in het Logement de Roode LeeuwIe Alkmaar, bij opbod en afmijning, publiek in één Perceel aantebcs'cden Hel verriglen van eenig Timmer-, Metsel- en andere Werken, benoodigd voor den gedeeltelijken opbouw eener HERVORMDE KERK, in den Anna Paulow na Polder, met de leverantie van al de daartoe be- noodigde Materialen en Arheidsloonen. Hel bestek waarop deze aanbesteding zal geschieden zal gedurende 14 dagen te voren, op de gebruikelijke plaatsen ter lezing liggen, kunnende voorts inzage der gedetailleerde Teekeningen en alle noodige informatien worden verkregen bij den Heer H, P. ESKES, algemeene Opzigler des Polders, aan de van-E wijkt-Sluis,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 3