Uil Slolpemüniie wordt van den ldilen dezer gemeld, dat den vorigcn avond aldaar voorbijgezeild naren 16 sche pen bchoorende tul de engelsclio Oostzeo-vloot. Volgens berigt uil Memel is een vroeger onder russische en thans onder lubecksche vlag varend schip, uil Lubeck komende, den 18ilen dezer in de nabijheid van Libau door do engel sclio stoomboot Desperate genomen en te Memel opgebragl. Een zneedsch en een nederlandschschipde JongeJaeobus kapitein van Noord, die in ballast naar Libau wilden zeilen waren door dezelfde stoomboot afgewezen. Uil verscheiden havens van zuidelijk Noorwegen wordt gemeld, dal door den strengen winter den voorraad van hout aldaar zoo gering is, dal verscheiden smakschepen ge noodzaakt zijn van de eene haven naar de andere te ver zeilen om lading te bekomen. Zelden levert do geschiedenis een zoo treffend voor beeld van lotsverwisseling als dezer dagen. Thans buigt zich de vorstin, in wier bezittingen de zon niet ondergaat, voor den man, die slechts zes jaren geleden, zich als vlug teling onder dc millioenen van mcnschen te Londen verloor en ter naauwernood in staat was, om in de behoeften des levens te voorzien. Engeland bekroont thans het verlijdclijke en hoogst gevaarlijke stelsel dat hel welslagen van onder nemingen den ondernemer regtvaardigl. Eene ontleding of opsomming van het hoo en waarom kan gevoegelijk vermeden worden, doch het besef, dat eene ornkeering van verhou dingen, zoo als die, welke thans aan de wereld vertoond wordt, eene gowigle beteckenis heeft voor Europais onweerstaanbaar. De Paus heeft aan koningin Isahella, als blijk van erkentelijkheid voor de prachtige tiarawelke II. M. hem had gezonden, en die 2 millioen realen had gekost, de overblijfselen van den H. Felix, martelaar, gezonden. De aartsbisschop van Toledo was overbrenger dezer reliquien welke met plegtigheid in de kapel van Aranjucz zijn bijgezet. Te Parma zeilen de niazzinislische rotgezellen hunne woelingen op kleine schaal voort, terwijl Mazzini zelf de naar het Oosten vertrekkende troepen «loor opruijendo ge schriften tracht te bewerken. In de voorstad St. Quintiu Ie Parma werd legen den luitenant graaf Anviti een geweerschot gelost, gelukkig zonder hem te treffen. De moordenaar ontkwam, even als vroeger die van den hertog. Te New-York werd verzekerd, dat alle beschikbare noord- amerikaansche oorlogschepen naar de wateren van Cuba zouden gezonden worden, om aldaar te kruisen en de han- delsvlag tier Vereenigde Staten te behoeden legen aanrandin gen van do zijde der spaansche overheden. Ook dacht men dal de opzegging van hel met Denemarken vroeger gesloten scheepvaartverdrag der Vereenigde Staten in ernstige moeije- lijkhcden met dal land zou kunnen wikkelen: hel eerste noord amerikaansche schip, hetwelk na het afloopeH van dat verdrag door den Sond voer, zou, naar men verwachtte, weigeren tol te betalen, doch, met aanwending van dwang middelen bedreigd wordende, zich onderwerpen met protest en onder voorbehoud om de lusschenkomsl van hel gouver nement der Unie in te roepen. Do beriglen van 10 dezer uit Riga melden, dat de finsclie Golf nog sterk inet ijs was bezet. De pakhuizen waren vol hennep, vlas en zaden, welke goederen op raad der mili taire autoriteiten naar Koerland weiden overgebragt Ier beveiliging tegen den te wachten aanval der engelsclio zee- rnagt. De versterkingen van Donamunde, do voorhaven als 'l ware van Riga, zijn inlusschen belangrijk verbeterd en uitgebreid en worden nog door eene menigte arbeiders en soldaten op dit oogenblik verder voltooid, terwijl van weerszijden van de golf waaraan de stad gelegen is, batte rijen worden opgengt. Riga vormt verder het middenpunt voor eene belangrijke krijgsniagt, die met do verdediging van de naburige kustlanden belast is en tegen 15 Mei op 120,000 man zoude gebragt zijn. In Woolwich wordt voortdurend aan tle uitrusting van 7 monster-mortieren voor de Oostzee-vloot gewerkt. Vier van deze mortieren zullen met hunne vaartuigen eerst- daags gereed zijn om uit Ie loopen. Elk vaartuig draagt slechts één stuk geschut. Hel beslaat uit een één-masler zonder stoomkracht en zal door eene stoomboot op sleeptouw ge nomen worden. Do inrigting is zeer eenvoudig. Op het voordek, de kajuit van den kapitein; op hel achterdek die voor do bemanning, welke uit ruim 20 man beslaat; de amunitie is in het onderruiin. I)o mortier, in het midden van het scheepje aungebragt, wordt lusschen twee ijzeren pilaren zwevende gehouden, zoodal hij gemakkelijk kan gedraaid en gcrigt worden. Het geschut draagt eng. mijl ver (omstreeks uur gaans.) Het gewigt der bom men is runn 250 pond. Om do uitwerking van hel terug stooten bij het alvuren te bestrijden heelt men de voorzorg genomen, dat de beweging van den hangenden mortier ver tikaal in plaats van horizontaal plaats heeft, zoodat bij de ontlading du mond naar beneden slaat, en de romp door den ruk van het voorste gedeelte naar boven vliegt, en hel evenwigl op deze wijze zonder gevaar voor de zwakke boot wordt hersteld. Do bedienende manschap staal onbeschut, daar op zulk een ontzaggelijken afstand de zorg voor per soonlijke veiligheid tegen vijandelijke kogels niet in aanmer king behoeft te komen. In der tijd werd verhaalddal do verdediging van Sebaslopol bestuurd wordt door een Engelschmandie uit het engelscho leger werd ontslagen en sedert de onverzoen lijke vijand der Engelschcn geworden is. Een oostenrijksch dagblad verzekert thans, dal hel geen Engelschman, maar een Sakscr is, die deze belangrijke verdediging leidt. Het is trouwens bekend, dal de Russen nog altijd de gewoonte volgen van zeer gaarne diensten te willen aannemen van knappe vreemdelingen. Het mag evenwel verwondering baren dat indien do verdediging van Sebastopol werkelijk door een vreemdeling wordt geleidtzgn naain nog altijd onbekend is gebleven. De ministeriele londensche bladen zeggen, dat de maatregelen, die verordend zijn om hel leger van lord Ra- glan op de behoorlijke getalsterkte te houden, met het openen van den zomerveldtogt op grooto schaal in werking komen, zullende dat leger Linnen kort met 3500 man kavallerie en 4000 man infanterie versterkt zijn.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2