Vereenigile Staten lag de sneeuw in het begin van Mei in «le bosschcn 3 voet hoog en in de Meiweek was hel groot ste gedeelte van Scandinavië met sneeuw bedekt, oji vele plaatsen van 3 lol 6 ellen diep. Ten zelfden tijde had men het zelfde weder in cngelsch Noord-Ainerika, en op de kusten van Nieuw-Scholland tusschen Miramicbie en Sehip- pagan, was het uiterst koud en heerscbto groot gebrek. Men mag zeggen, dat de winter 7 maanden geduurd heeft. Ook in Noorwegen en Zweden is hij de langste ge vveestdien men weet beleefd te hebben. Den 4den Mei waren in Noorwegen bij zeer ruw weder de velden nog zoo dor, dat slechts een klein spoor van plantengroei ziglbaar was. Van den 3den af was het te Oelersund in Zweden op nieuw volkomen winter geworden met vorst en sneeuwmen reed weder met sleden. En in de Meiweek viel er nog SDeeuw in de omstreken van Barcelona in Spanje. Waar de menseh al geen liefhebberij in kan hebben! Zeker man te Brixeneen voormalig soldaat, genaamd Mathias Mayr, houdt zich sedert jaren bezig met eene ver zameling van tabakascli lo maken; reeds sedert 1818 be waart hij al de asch van de tabak die hij rookt en dit maakt reeds eene aanzienlijke hoeveelheid uit. Een heer uil Muii- chen, zegt men, heeft hem voor deze collectie reeds 40 11. geboden, vvelligl om tandpoeder van deze ascbbelt le maken. Eenige dagen geleden had in het bekende Grelna Green een belagcbolijkmaar daarom niet minder ergerlijk tooneel plaats. Toen een derwaarts gevlugt verliefd paar aldaar aangekomen was, betwistten zekere Murrav en de in het vak van huwelijken te sluiten befaamde smid Simon Long, elkander ditmaal deze eer, en geraakten zoo hevig handgemeen, dat het jeugdig paar door het gedrang der nieuwsgierige menigte byna verpleltetd werd. Eindelijk moest de arme smid, als de minst sterke, liet onderspit delven en werd het huwelijk door den zegevierenden Murray voltrokken. De stad Bergen in Noorwegen is in den nacht van 30 Mei door een zwaren brand bezocht, in het geheel zijn 182 gebouwen vernield, die slechts voor 148,450 sp. ver zekerd waren. Een engelsch blad meldt, dat de gealliëerden er door de volgende krijgslist in geslaagd zijn om de peilingen in de azofsche zee, welke de expeditie naar Kerlch moesten voorafgaan, te bewerkstelligen. Een der engelsche kruisers nam een russisch vaartuig, aan boord waarvan zich een particulier rijtuig bevond dat aan den russischen bevelheb ber van Kerlch bleek toe te behooren. De britsche zee officier laat daarop den russischen bevelhebber het beleefd aanbod lol teruggave van dit rijtuig doen, er bij voegende dat Engeland er hem geenzins van berooven wilde. Hel aanbod wordt aangenomen en een vaartuig met den wagen naar Kertch afgezondendat niet verzuimde den gebeelen weg door zijne peilingen to doen. Op deze wyze kreeg roeu zekerheid dal de zee tot op korten afstand der kust, voor sloomboolen bevaarbaar was -en wees het rijtuig van den russischen bevelhebber aan de britsche vloot het pad naar Kertch. Prins Gortschakoff meldt van den 8 dezer het volgende: Na een hevig bombardement van 2 dagen, tastten 3 frunsche divisien ons in den avond van den 7dcu aan en bezetteden de redoutes Kamschalka, Selenghinsk en Vol- hynie en eene batterij tusschen de Selenghinsk en het bastion No. 1. De redoute Kamschalka werd door de onzen hernomen, doch de vijandelijke reserves namen haar op nieuw iu en wij hieven slechts meester van de batterij. Onze troepen vochten op eene bewonderenswaardige wijze, waarvan als bewijs kan strekken, dat de verliezen van den vijand de onze overtreffen; do Fransehen verloren namelijk 2500 man, 275 gevangenen, waaronder 7 officieren en 2 stukken herg- geschut. Verder meldt prins Gortschakoff in eene depêche van den 9den dezer: De kanonnade wordt tegen (ie bastions Kor- niloff en No. 3 voortgezet. De vijand heeft eene wapen schorsing gevraagd om zijne dooden te begraven. Het verlies des vijands op den 7den dezer overtreft 4000. De Moniteur meldt twee depêches van den generaal Pélissier, de eene den lOden en de andere den 11 den dezer te middernacht uit de Krim afgezondenen hoofdzakelijk hel volgende inhoudende: De uitslag der gevechten van den 7 dezer, waardoor de Groene Heuvel en de schansen aan de Kallaathavcn in onze magl zijn gevallen is nog voordeeliger voor de gealliëerden dan eerst gemeld is. Wij hebben 502 Russen, waaronder 23 officieren, gevangen genomen en 73 kanonnen buit ge maakt. Wij handhaven en bevestigen ons in hel bezit der veroverde werken; en met de den vijand ontnomen mortieren hebben wij de verst afgelegen schepen in du haven va u Sebastopol kunnen beschieten. Wij zijn bezig nieuwe bat- teryon gereed le maken." Het zelfde blad behelst een uitvoerig rapport van den vice-admiraal Bruat, over de operatien der gealliëerden le Kerlch en Yenikale. Volgens de jongste berigten uit de Oostzee is de admiraal Baines met 7 linieschepen en 9 kan- nonneerbooten in de groole Belt aangekomen om zich te veree nigen met den admiraal Dundas. Velen houden het voor waarschijnlijk dat deze groote ontwikkeling van magl meer ten doel heeft dan om alleen de blokkade te doen eerbie digen en mcenen dal men eerlang een aanval tegen eene der drie oorlogshavens Reval Svveaborg of Kronstadl mag te gernoel zien. Met de Mersey zijn tijdingen uit Konslanlinopel ont vangen van 7 en uit de Krim van 5 dezer. De kolonnes om storm te ioopen waren aangewezen. Bij gelegenheid van eene nieuwe verkenning had de generaal Morris een con- vooi meel, tabak, geestrijke dranken en twee stukken ge schut opgeligt. De wegen naar Arabat waren onbruikbaar gemaakt. De verliezen door den vijand te Berdianski geleden, worden begroot, wal de vernielde granen betreft, op 18 millioen francsen op 6 millioen ralions, waarmede in bel onder houd van 100,000 man gedurende twee maanden had kun nen voorzien worden. Er zyn zes stoomschepen en 640 andere vaartuigen door do gealliëerden vernield.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2