Brieven uil Athene van 8 Junij bevatten het betreu renswaardige berigt, dat de rooverijen ongestraft in Grieken land blijven voortduren, vooral in de streken aan Turkije grenzende. Den 2den Junij had eene bende van 60 roovers do stoutheid op klaarlichten dag het dorp Destomo, bij Livadie, aan te tasten. Zij werd na een hardnekkigen strijd afgeweerd en trok terug na3r de ontoegankelijke ge deelten un den Parnassus. Dezo ongeregeldheden schijnen toe to schrijven te zijn aan mcdepligligheid van zulke perso nen, welke door hun stand en rang vcrpligt waren, die Ie keer te gaan. Eene circulaire van den minister van oorlog zegt uitdrukkelijk, dat verscheidene officieren buiten dienst zijn gesteld, andere naar een krijgsraad zijn gezonden, om wegens medepligligheid of laakbare toegeeflijkheid te regl te staan. Menschenmoorden" is het regto woord voor den strijd in de Krim. Welligl toch zijn er in de eerste dagen van Junij tien duizend Engelschcn, Franschen en Russen voor Sehastopol gevallen en daar ter plaatse in der haast roet een weinig aarde bedekt. De lijd van rus! is daar do tijd van begraven! Allen die er het leven, velen het jeugdige leven, 't welk zooveel waarde had, voor hem die het go- noot en voor hen dio elkander lief hadden, verloren, brag- len het ten offer voor do onschendbaarheid en onafhanke lijkheid van een rijk, dal nimmer afhankelijker was dan thans; voor het europeesch cvenwigl, dal in geen jaren meer gevaar liep dan op dit oogenblik en de vrijheid der volken, in elk kommando in de Krim gehoord, in elko ligling en in elke marschrouteop do schromelijkste wijze verkracht. Bij het gevecht van 7 dezer, hetwelk, zoo als men weet, zeer bloedig is geweest, zoo dat het verlies der Fran schen, naar men zegt, volgens officiële opgaven 628 dooden en 2100 gekwetsten heeft bedragen zijn behalve den generaal Pecqueux de la Varande, nog twee andere fransche generaals gevallen. De een is de bekende generaal Cotto, do naam van den anderen generaal is nog oubekend. De generaal Cotte voerde geruimen lijd bevel over de kavallerie te Parijs. Uit Odessa wordt van den 9den Junij gemeld, dat de generaal Chomuloff, met 7000 man infanterie20,000 donsche kozakken en 40 stukken geschut, over de landengte van Arabat in de Krim is gerukt; bij Abdi-Bey post heeft gevat en zich daar in gemeenschap heeft gesteld met den generaal Wrangel, terwijl de generaal Monlresor zich met eene divisie dragonders op de helling van den Mithridates-berg, naar de zijde van Kertchheeft gelegerd. - Bij de engelsche regering is eene depêche ontvangen, meldende, dal op den 18den Junij de Franschen den Mala- kofftoren en de Engelschon den Redan hadden aangetast, doch zonder vrucht en dat zij daarbij aanzienlijke verliezen baden geleden. Van de engelsche vloot bij Kroonstad wordt gemeld: Het blijkt thans dat in du nabuurschap van Kroonsladt eene menigte helsche machines onder het water liggen verborgen en dat de schepen Merlin en Firefly, vooral het eerstgenoemde, moor schade hebben bekomen dan in het eerst werd gedacht; gelukkiglijk bevonden die vaartuigen zich niet boven de regto plok en toch werd door don schok der I ontploffing aan boord alles onderstboven geworpen en moet een der schepen een lek hebben gekregen. De haven van Kroonstad lag vol oorlogschepen en eenigen daarvan waren gereed om van de verwarring der Engelschon gebruik te maken, indien de ontploffing erger ware geweest, Een bij de londensche Times ontvangen schrijven uit de Oostzee, gedagleekcnd voor Kroonsl.id den IIden Junij, zegt: Alhoewel hel meerendeel der geallieerde zeemagt I zich in de Oostzee vercenigil en den oostelijken uithoek der golf van Finland bereikt beeft, ziet men nog geen I aanstalten maken om ilo werkelijke operalien te beginnen. Integendeel is er veel grond om te denken dat wij dit P jaar niet veel meer zullen uitrigten dan in het vorige. Aan eenen aanval op Kroonstad en Sweaborg schijnt niet langer gedacht te worden. Doch ook de havens van Riga en Reval zijn voor den vijand van groot gewigt; de ver meestering derzelve zou eene schrede voorwaarts op den goeden weg zijn en een blijk dal de sterkste vloot die ooit door do zee gedragen is, eenigermate hare roeping vervult." De Morning Chronicie zegt, dal sedert het begin des oorlogs de onvoorzigliglijk door het engelsche gouvernement aangevuurde ijver der officieren hen dikwijls heeft genoopt om onder de bescherming der parlementaire vlag wezenlijke daden van vijandelijkheid to verriglcn. Zoo is in der tijd de kapitein van de Retrihutionstrijdig met alle regl der volken, de haven van Sobastopol binnen gekomen en heeft daar, onder voorgeven van een onbeduidenden brief aan den kommandant der vesting over te brengen, al de fortifi catiën opgenomen. Soortgelijke middelen zijn to Odessa en nu onlangs te Kertch in het werk gesteld, in welke laatste plaats men een in boslag genomen rijtuig van den gouver neur der stadonder bedekking der parlementaire vlag door als matrozen verkieede officieren terug zonddeze officieren waren in de gelegenheid peilingen te doen, waar door de operalien der vloot gemakkelijk werden gemaakt. iNa zulke daadzaken moet men zich niet verwonderen over hetgeen hij Hangö-Udd is voorgevallen. In den parijschen Conslitutionnel leest men de volgende beriglen betrekkelijk do expeditie naar do azovvsche zee, ontleend aan eenen brief van een franschen beriglgcver: Do bevolking van Kertch is niet vijandig jegens ons gezind. Toen wij van de stad bezit namen, zijn er kleine ongeregeldheden, tooneelen van plundering enz., voorgeval len maar daaraan is een eind gekomen. Het is te bejam meren dal men niet dadelijk bedacht geweest is op maat regelen om het museum van Kertch ongeschonden (e houden. De schoone verzamelingen van den griekschen tempel die in den ouden lijd bij het graf van Mithridatesden beroom- den koning van Ponlus, gebouwd is, zijn verstrooid of ge broken die steenen met beeldhouwwerkdio etrurische vazen welke den trots dezer kleine stad uitmaakten zijn voor een aanmerkelijk deel verloren geraakt of beschadigd geworden. Ten aanzien daarvan zijn thans door de onzen strenge maatregelen genomen en men mag hopen dat de aangerigle schade zooveel doenlijk hersteld zal worden."

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2