houden, zoodal do stoomschepen een derde minder brand stof zullen noodig hebben en de meerdere ruimte met koopmansgoederen kunnen aanvullen. Men zal alzoo in 6 of 7 dagen berigten uit New York kunnen ontvangen, en in 5 of 6 dagen, indien de stoomschepen de zuidwestelijke punt van Ierland moglen willen aandoen. In twee jaren denkt men Amerika roet Europa door den electrischen kabel verbonden te hebben. De Sémaphore van Marseille behelst hel verhaal van de zeer zonderlinge wijze, waarop de omstreken van Adria- nopel van zeven bandieten verlost werden. Er bestaat aldaar namelijk eene rooverbendedie zekeren Yanie tot chef heeft. Yanie is een soort van model-bandiet, die zich bij uitsluiting aan de zeer rijke lieden hecht, den burgerman spaart, den zwakke verdedigt, do tirannen vervolgt en niet zelden de opbrengst van een belangrijken diefstal onder de armen verdeelt, die hij op zijnen weg ontmoet. Dezer dagen drongen nu zeven bandieten de woning eener weduwe, in de omstreken van Silivrie, binnen, en beroofden haar van alles wat zij bezat, met de veiklaring dal zij de bende van Yanie vormden. De weduwe klaagde dus dezen bij de policie aan, doch men slaagde er niet in de schuldigen in banden te krijgen. Kort daarop vervoegde zich een van top tot leen gewapende bandiet bg de weduwe om inlich tingen bij haar in te winnen, nopens het gebeurde. Het was Yanie zelf dio in grooten toorn ontstak, toen hij ver nam hoe men zijn naam misbruikte, vermits bij en de zij nen niets van de zaak wisten. Hij beloofde de weduwe da hij haar zou wreken. Werkelijk schijnt hij zich met zijne onderhoorigen aan de vervolging der roovers gewijd te hebben; want twee dagen later vervoegde bij zich andermaal bij de weduwe, bragt haar al het ontvreemde terugtegelijk met de zeven hoofden van de door hem en de zgnen om- gebragte bandieten! In den staal New-York zijn de tegen hel slijten van sterke dranken gemaakte wetsbepalingen niet lang geleden verbindend geworden; doch zij vinden er bij de on- middelijke belanghebbenden niet alleen maar bij een groot deel der bevolking eene zoo sterke en vastberaden legen- kanting, dal de overheden geen ernstige maatregelen durf den ol wilden nemen om ze te handhaven. Volgens de verzekering van een New-Yorks dagblad ziet men nog geen enkel blijk van de werking der nieuwe wet; het is in de daad of zij niet bestaat. In alle huizen alwaar tot nog toe sterke drank verkocht werd, gaat men daarmede openlgk en ongehinderd voort, - Een reiziger, die nog onlangs een groet gedeelte van Turkge heeft bezocht, verklaart dal hij er sterk aan Iwij feil, dal de hervormingen des lands, welke men op hel oog had, eenigzins zullen gelukken. Men kan zicjizegt hg geen denkbeeld maken van de ellende en het Ijjden van 20 millioen menschen, die zonder onderscheid van af komst of godsdienst onder den batelijksten druk zurhten, dien men zich maar bedenken kan, Eene nieuwigheid, welke onlangs beproefd werd, de rekruteringis geheel mislukt, en men zal zich genoodzaakt zien lol de oude methode weder te keeren. Ik hen door de deelen van Macedonië en Thracie gekomen, hel rijkste en vruchtbaar ste land dat ik ooit zag ik heh «laar niets dan ellende en wanhoop gevonden. Ik heh mij in de dorpen opgehouden en met de ingezetenen gespioken. Zij bebouwen maar het land, dal zij noodig hebben om de lasten te betalen en zich te generen. Men zal hel naauwelijks gelooven, dat inden jare 1855 in Turkge nog eene wet bestaal, welke de be bouwing van land hoven eene zekere maat verbiedt. De overheid bepaalt hoeveel karren ieder houden mag. Had ik de ongerijmdo wetten niet met eigen oogen gezien, ik zou er niet aan gelooven. Ook wordt deze wanhopige be volking slechts door groole militaire magt, welke Turkije op de been heeft, in toom gehouden. Ik geef alle hoop voor dit land op. Wanneer te Konslantinope! nog eene scheme ring van beschaving voorhanden is, meent men twintig mijlen van de hoofdstad al zich in de donkerste tijden van de middeleeuwen te bevinden. De Times behelsde een zonderling artikel over Oos tenrijk waarhij hij Oostenrijk van ontwerpen van groote veroverings- althans van occupatie-plannen in Italië verdenkt. De gelegenheid was gunstig. Radetsky staat aan het hoofd van 150.000 man. De fransche bezetting in Rome bedraagt naar men verneemt, niet meer dan 2000 man en Piemont zul waarschijnlijk niet meer dan 18 a 20.000 man geregel de troepen in het veld kunnen doen rukken daar du bloem zijns legers zich op de Krim bevindt. De Mazzinislische woelingen bieden eene voortreffelijke gelegenheid tot han delen aan. Te Orleans is eene navolgster van Jeanne d'Arc op gestaan, welke beweert met eene goddelijke zending belast te zgn en verlangt naar de Krim gezonden te worden, Voorloopig heeft men haar echter in de gevangenis van Orleans opgesloten. Zij is nog jong en zegt, dal zij zich sterk maakt, als eene andere maagd van Orleans, Sebastopol binnen korten tijd in banden der geallieerden te zullen leveren. Zij verlangt slechts een geleide van 10 man, een sergeant en een korporaal, en twijfelt niet aan het vvelgelukken harer uitzinnige onderneming. Een der voornaamste dagbladen van Madrid, de Clamor Publico, zegt in zgn nommer van den 3den dezer; Wij deelen aan onze lezers de ongehoopte lijding mede, dal hel tegenwooidige kabinet besloten heeft regtstreeks deel te nemen aan den oorlog in het Oosten. Hel heeft heden nacht eene vergadering gehouden, en daarin is, na eene uitvoerige discussie, besloten dat Spanje toetreden zou tot hel of- en defensief verbond lusschen Frankrijk, Enge land en Turkije. Dit besluit is officiéél ter kennis van de gezanten der weslersche mogendheden gebragt." Een ander dagblad van Madrid, las IVovedades, berigl hel zelfde even stellig, en voegt er bij, dal Spanje, wegens de jegens hetzelve zoo welwillende houding van bet fransche gouvernement en wegens andere gewiglige redenen, 25,0QQ man troepen naar de Krim zal zenden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2