Gisteren avond, dus meldt een lolegr, berigl, Parijs 9 Septwoonde de Keizer do voorstelling by in den iluli- aanseben schouwburg. Een persoon die op het trottoir te genover den schouwburg stondloste, zonder zelfs te mikken twee kleine pistolen op het rytuig der hofdames. Niemand is geraakt. De dader is dadelijk in hechtenis genomen en schynt eer een krankzinnige dan een moordenaar te zijn. Bij zijne komst in de zaal werd de Keizer met luid ge juich begroet. De Politische Blatler van Munchenin een belangrijk schrijven uit Rusland, noemen den aanval der weslrrsche Mogendheden in de Krim als den aanval van een vampier, die op een der uiterste deelen van een ligchaam zich hecht aan eene slagader, waardoor hij langzamerhand en zeker al de beste krachten van dat ligchaam uitzuigt. Die Blatter meenendat een intogt in Rusland onmogelijk en tevens onnoodig is, en dat de oorlog in de Krim het zelfde resul taat zal voortbrengen, wal men van een slag zou erlangen in bet hart van Rusland toegebragt. Het bloedige drama in de Krim is eindelijk tot eeue ontknooping gekomen. Er bestaat thans geen twyfel meer aan, dat Subastopol zich in de magl der geallieerden be vindt. De mare, welke in het verleden jaar, dadelijk na den slag aan de Alma, in hel begin vanOclober, op de vleu gelen dor faam naar Europa overwaaide, dal namelijk Se bastopol gevallen was,'is eindelijk na verloop van 11 maan den, na bel te boven komen van tallooze moeijelijkheden na het verlies van duizende menschenlevensbewaarheid. De Moniteur heeft het aangekondigd, ditmaal zonder over drijving en geheel naar waarheidSebastopol bestaat niet meer, hetgeen ten volle bevestigd wordt door de woorden van prins Gortschakoff, dal hij den vijand slechts bloedige puinhoopen heeft achtergelaten. Do reeks van de dépêches waarby deze gewiglige gebeurtenis, door de verschillende legerhoofden aan het Westen is medegedeeld, zijn kort en bondig, maar duidelijk en ditmaal zonder omleidingen strijd. De groole beslissende gebeurtenis heeft, zoo als men weel, Zaturdag den 8n plaatsgehad. De toen door de geallieerden on dernomen algemeene stormloop legen de zuidelijke vestingwer ken van Sebaslopol is eigenlijk slechts op één punt, maar op het gewigtigsle punt, legenden Malakofflorcnroet een gelukkigen uilslag bekroond, en wel nadat bevorens de aanval lol zes malen toe was afgeslagen; op de ove rige punten werd de stormloop door de Russen afge slagen, zoo als die der Engelschen tegen den Redan en do werken van de Kalefaalbaai en van de Franschen legen bel ceDlrale bastion. Desniettegenstaande heeft de russische opperbevelhebber, in de overtuiging, dat hel bezit van don Malakofltoren door de geallieerden het behoud van de overige werken door de Russen langer onmogelijk maakte en slechts aanleiding zoude ge«cn tot het r.oodeloos opofferen van menschenlevens, hel gewigtige besluit genomen, vrijwillig de nog bezette zuidelijke werken der vesting te verlaten. Hij heeft zelf medegedeeld, dat bij den overtogt naar het noordelijk gedeelte der vestingnaar de aan de overzijde der haven gelegene werkenin behoorlijke orde en slechts met een betrekkelijk gering verlies heeft volbragl, na het zuide- lyk gedeelte zoo goed als geheel te hebben doen vernielen. Dit laatste wordt ook van de zijde der geallieerden bevestigd, welke melden, dal de Russen alle zuidelijke verdedigings werken hebben vernietigd en in de lucht doen springen. In een brief uil Parijs wordt gemeld, dat eene der door de regering ontvangen depêche van den generaal Pélitsier herigt, dat dit legerhoofd de door prins Gortschakoff verlangde wapenstilstand goweigerd had. Hij antwoordde, dat men do russische gekwetsten eveneens behandelen zoude als do Fransche en dat de doodenwelke de Russen op het slagveld achtergelaten hadden, zouden worden begraven, In eeno andere depêche verlangt de generaal Pélissier in- slructien voor hel geval, dat Gortschakoff wilde onderhan delen, terwijl hij tevens mededeelt, dat de Russen, volgens het zeggen van een krijgsgevangeneslechts nog voor 14 dagen lecflogt hadden, en dat zij gebrek aan kruid en amunilie hadden. De keizer antwoordde dadelijk per tele graaf. In een anderen brief uit Parys leest men, dat de generaal Pélissier besloten had, zijn behaald voordeel dadelijk voort te zetten en dal de fransche regering 50,000 man nieuwe troepen naar du Krim zoude zenden, alsmede eene ontzaggelijke menigte krygsmalerieel. De Moniteur behelst eene depêche van den generaal Pélissier, van 10 Sopt., des avonds ten 11 ure, luidende als volgt: Ik heb heden Sebastopol en zijne defensielinie bczigligd. Men kan zich geen juist denkbeeld vormen van onze zegepraal; alleen do bezigtiging der plaats, kan ai de uitgebreidheid er van doen begrypen. De menigte der ver dedigingswerken en hel materieel daarby gebruikt, overtreft alles wat men in de oorlogsgeschiedenis heeft gezien. De inneming van den Malakofltorenwelke den vyand nood zaakte voor onze reeds driemaal zegevierende adelaars d8 vlugl te nemen, heeft in handen der geallieerden een ont zaggelijk materieel en zeer uitgebreide werken doen vallen, waarvan het nog onmogelijk is het belangrijke te bepalen. Morgen zullen de troepen der geallieerden de Karabelnaja en de stad bezetten en ouder hunne bescherming zal eene engelsch-fransche commissie zich onledig houden met het opmaken van den inventaris van het door den vijand ach tergelaten materieel. De vreugde onzer soldalen is zeer groot en onder de kreten van leve de keizer vieren zy in hun kamp de overwinning. Een grool aantal personen vormen zich een verkeerd denkbeeld van hetgeen men onder hel zuidelijk gedeelte van Sebastopol moet verstaan. Terwijl zij de militaire haven, zekere bogt der groote reede, met deze reede zelve ver warren, meenen zij dal de voorstad der Karabelnaja alleen hel zuidelijk deel uitmaakt en de Russen bij gevolg nog den tegenover liggeiulen oever bezet houden. Uit is eene dwaling. De geheele stad met bare voorstad, en alle ver dedigingswerken le land en ter zee: de Malakoff, de groole en de kleine Redan, het Mastbastion, het Centraal bastion, hel Quarantaine-fort, de forten St. Nicolaas en St. Paul, alsmede de tweede linie van verdediging, de Tuin-batteryen en de kazernen, waarvan sommigen achter het Mastbastion, anderen achter den Redan en Malakofltoren gelegen zijn,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2