- Jl. woensdag avond kwam hier ter reede Zr. Ms stoom schip Sindoro, kommandant luit.'Ier zeo le kl. 31. Cazaux, komende van Cadix, Bij de hegrooting voor de zeernagl wordt ƒ3.995,153 uitgetrokken voor het materieel; en derhave nog ƒ110,743 meer dan voor 1855 voor dit onderwerp is verleend. Voor hel eskader in de Oost indien worden verlangt: 2 fregatten O n 2e kl. 1 korvet met stoomvermogen, 9 schoener-brikken, 1 schooner, 1 schooner met stoomvermogen11 stoomsche pen en 2 wachtschepen, bemand met 2277 koppen. Voor de West-Indien worden verlangd: 1 korvet 2e kl.2 brikken le kl.2 schoouers, 1 stoomschip, 2 kanonneer booten; bemand met 530 koppen. Voor de binneulandsche dienst worden verlangd: 3 wachtschepen, 1 instructie-brik en 9 kanonneerbootenbemand met 946 koppen. Voor kruis- toglen en ter verwisseling worden verlangd: 2 fregatten le kl.1 fregat 2o ki.1 korvet met stoomvermogen1 korvet 1 scboonerbrik1 schooner, 3 stoomschepen 2 transport schepen, 1 schroefstoomschip en 1 schroefsloomschooner bemand met 2385 koppen; le zamen 6138 koppen, onge rekend 400 oosl-indische iniandsche matrozen, - en in alles bezet met 690 vuurmonden. De schepen buiten dienstin aanbouw gereed of in conser vatie, zijn: 5 linieschepen, 5 fregallen1 geraseerd fregat, 5 korvetten, 4 brikken, 2 schoonerbrikken1 transportschip, 6 stoomschepen, 2 fregatten mei sloomvermogen1 korvet idem, 1 schooner idem, 36 kanonneerbooten, groot model en 11 klein model. De minister verklaart, dat de toestand van het drooge dok te Willemsoord nog verre is van ge ruststellend datnaar het oordeel eener commissiemet hel onderzoek belast, eene radicale vernieuwing, door hel leggen van een omgekeerd ver wulf, hel eenige middel zou zijn om een goed dok Ie verkrijgen. - In Weslroinsler heeft dezer dagen eene moeder door verregaande ligtzinnigheidhaar kind met jenever den dood berokkend. Terwijl zij ten haren huize met cenige harer kennissen dien drank overmatig gebruikte, gaf zij het kind een weinig daarvan in een theelepel, en de zonderlinge gebaren welke het ongelukkige wicht maakte, veroorzaakte aan die ontaarde vrouwen een groot vermaak, weshalve de moeder mei hel toedienen van den jenever voortging tot dal haar kind bijna eene halve pint daarvan binnen had. Weldra vertoonden zich do treurige gevolgen daarvan en het kind werd naar hel hospitaal gebragt, waar allo vereischle rnid delen tot herstelling le vergeefs werden aangewend, zoodat hel weinige uren later overleed. Te oordeelen naar een brief van San-Francescod. d. 29 Junij 1. I.schijnt zelfs in bet goudland, niet alles goud te zijn wal er blinkt. Moordenzegt die brief, worden bier in eene mate gepleegd die in elk ander land tot do gevolgtrekking lei den zoude, dal de maatschappelijke toestand in een staat van ontbinding verkeert. Hier is men er echter aan gewoon. Dc kalender der moorden" geeft het getal vermooide per sonen over de eerste 6 maanden dezes jaars, met 219 op. Slechts twee personen werden in dien tijd door het geregt opgehangen; doch daarentegen 24 door het volk, ingevol ge de lynch-wet. De menigvuldige moorden moeten hoofd zakelijk worden toegeschreven aan de algemeene gewoonte om geladen pistolen le dragen. Eene gewoonte te gevaarlij ker in een land als het onze waar de hartstoglen door den gouddorst toch reeds in beweging gebragt door do gering ste aanleiding zijn op le wokken. Zóó worden in deze maand 4 vreemdelingen in de mijnen doodgeschoten, alleen omdat ze zich tegen personen verzetten, van wie ze niet eens wisten of zo werkelijk de officieren waren aan wie de maandelijksche inning dor belasting op do goudontgiuningen is opgedragen, dan wel de bedriegers, welke zich slechts als zoodanig uilgaven. Zóó werd een kroeghouder in zijn eigen huis gedood, omdat hij weigerde een beschonken be zoeker na middernacht te bedienen en een ander persoon op slaanden voel door een gentleman" neergeschoten wiens uilnoodiging om lo zamen een glas te drinken, door hem was afgeslagen. Elders weer werd iemand vermoord oindat bij een ander wat onzacht had aangeraakt. Dit laatste voorval gebeurde in tegenwoordigheid van eene me nigte volks, die den moordenaar ontsnappen liet, even als de wet hem, schoon zijn naam bekend is, ongedeerd zal laten. In de laatste 14 dagen eindelijk (want er zijn inden brief te vele voorbeelden om allen le noemen) werd een jong mcnsch lot een tweegevecht uitgedaagd, dewijl hij zich vermeten had een dagblad-artikel te schrijven tegen zekere redevoering in de Noordermijncn uilgesproken, Ier eere van den 4den Julij (den gedenkdag van de vrijheids- verklaring der V. Staten), Hel duel had plaats doer mid del van met kogels geladen kanonnen met dubbele Ioo» pen op 80 schreden afslands van elkander." Dut de uitge daagde er den dood bij vond spreekt wel van zelf; hel lot van den uitdager wordt niet vermeld. De Moniteur bevat heden hel rapport van den intendant- generaal van het leger in het Oosten. Daaruit blijkt dat op den 8n September 4472 Franschen en 554 Russen ge wond in de ambulances wajen gebragt en de eerste verple ging hadden ontvangen. Thans bevinden zich in de ambu lances van de Ktim 10,520 militairen, waaronder 372 officieren. Do beambten bij do hospitalen en do adminis tratie hebben zich op eene waardige wijze van hunne laak gekweten. SSin-gerSSjike Siand vaa "22! 2© êeptemfeer £855- GEHUWD: L. Fasol en D. Easol. J. de Eooij en T. Slin ger. H. Eensmaag en J. van Wijk. BEVALLEN: C. Groen geb. Muller Z. W. C. Kohier geb. Velling Z. A. Plas geb. Iloogestreijd Z. E. Dol geb. Scha- gen Z. N. Zander geb. Hoogscliagen D. A. P. Haremaker geb. Feits D. M. van der Wooning geb. Metselaar D, J, C. S. Kroon geb. Jurgens Z. M. Overtoom geb. van Hees D. E. C. Delij geb. Duijvetter D. A. van Moorselaar geb. de Bruijn Z. M. Sennekes Z. C. Prins Z. Levenloos aangegeven 1. OVEELEDEN: P. Wartenhorst 19 d. A. de Wit 1 j. H. M. M. van Straten 4 j. G. J. Andriessen 6 w.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2