reet bedreigingen den sleutel der secretaire afhandig maakte cn daaruit eene som van ruim 400, en nog eenige gouden voorwerpen, als halsslot, doekspeld, knopje enz., wegnam, «uet welke hy zich na eenige bedreigingen legen verraad, utt de voeten maakte. Later bleek het, dat de «lief of dieven door hel zoldervenster waren binnengekomen. De justitie doet onderzoek. Op zondag den 14 dezer, omstreek» 7 uur, waren drie te Vlaglvvedde gestationeerde commiezen tusschen Vlagt - wedde en Bourtange geposteerd. Een derzelve welke zich omstreeks 10 minuten van do overigen verwyderd bevond, zag een in Westerwolde algemeen bekenden smokkelaarmet name Harm Borgmanwonende in het naburige Munsterland van de hanoversche zijde naderen, beladen met eene vracht zout. Toen hij den commies was genaderdhield deze hem aanwaarop Borgman weigerde het zout over te geven en buitendien weerstand bood, zoodat zij handgemeen werden, hetwelk den commies noodzaakte zijne pistool te trekken, vvelko hij op hem loslte, met dal gevolg, dat do smokkelaar dood ter aarde neerstortte. - Dezer dagen heeft een creool de Sond tusschen Gro- nenburg en Ilelsingborg overgezwommen; de lijnregle afstand js meer dan vier eng. mijlen, maar do stroom was de oor zaak, dat hij in schuinsche rigting den overkant bereikte en dien tengevolge nagenoeg zes mijlen heeft moeten zwemmen, tot het volbrengen van welke laak hij tvree uren en veertig minuten noodig had. Sedert het waagstuk van Leander en lord Byron aan de Dardanellen had men niets dergelijks gezien. Onlangs heeft hij Sheerness een bedroevend ongeluk plaats gehad met een stuk geschut. Terwijl men namelijk bezig was exercitiën in hei vuur lo houden met eenige batterijen en een 56-ponder pas hel kanon had verlaten, barstte het op zoo ongelukkige wijze, dat twee kanonniers cogcnblikkelyk gedood werden. De fransche Monitcur van 6 October, bevat het volgende berigt uit Athene: «Gisteren avond zijn tweo fransche officierenop eene wandeling nabij den Piraceus, door struikroovers gegrepen; de een is beroofd van al wat hij bij zich had en toen losgelaten, terwijl do roovers den anderen wegvoerden en verklaarden hem niet anders te zullen vrijlaten dan voor eenen losprijs van 30,000 drachmen of 27,000 francs. Het nieuwe kabinet schijnt zich dat voorval sterk aanlelrekkenhel heeft verklaard alle moeite te zullen doen om de roovers op lo sporen, en aangeboden den door hen geëischten losprijs te betalen. Het is opmerkelijk dat deze slruikroovcrij gepleegd is nadat zekere hij den Piraeeus vroeger genomen policie-muatregelen geschorst waren door do opvolgers van de hoofden der atheensche policie, welke door het nieuwe ministerie met eeneu onverklaarbaren haast afgezet zijn." Even als de spoorwegnetten en telegraaflijnen breiden zich over de 100,000 scholen zegentnd over de Vereenigde Stalen uit. 115,000 onderwijzers zijn op deze scholen aangesteld, en ongeveer 4,000,000 kinderen (of een van de vijf vrijo bewo ners) bezoeken deze gewijde oorden der beschaving. Men treft in Amerika zelden een tienjarig kind aan, dat niet lezen en schrijven kan, en dat geene tamelijk uitgebreide kennis van de gesteldheid der cultuur van zijn vaderland bezit. - Te Londen vindt tegenwoordig grooten toeloop de opvoering van een tooneelstuk, getiteld »The man of many FriendsDe keizer van Rusland is do man Peclisten, Disraeliten en Mancheslerianen, met andere woorden: Gladslone, Disraeli en Bright zijn de vriendenbet parlementshuis is bet tooneel. Het bedriegelijke der vriendschap, gelijk zij den vrygevigen man der fortuin omgeeft, wordt daarin ge schetst. Het stuk is vol pikante verrassingen. In Engeland rijst, althans bij het publiek, telkens weder de vrees op, dal de Vereenigde Staten Rusland be gunstigen of althans van den oorlog partij trekken zullen om hunne belangen ten nadeele der westersche mogendheden te bevorderen. Thans is te Londen het gerucht in omloop en ook door een geacht dagblad, «le Standard, opgenomen, dat het kabinet van Washingtonop eene nota van Engeland betrekkelijk Cuba dezer dagen een zeer hooghartig antwoord zou gegeven hebben, waarin het niet onduidelijk le kennen gaf dat het zich thans, nu de westersche mogendheden de handen zoo vol werk hadden met den oorlogom hare verlangens niet bekreunen zou. In dit antwoord zou de reden gelegen zijn van de reeds vermelde versterking der brilsche zeemagt in West-Indie. Een officier die uit de Krira komtverzekert «lat de goede verslandhouding tusschen de Franschen en Engelschen veel te wenschcn overlaat. De officieren van de beide leger9 groeten elkander in het geheel niet meer. De Fransehen verwijlen de Engelschen, dal zij hen in den oorlog meer gehinderd dan geholpen hebben en steken dit gevoelen I onder geene stoelen of banken. Brieven uit Kopenhagen melden, dat aldaar thans eene meer geruste stemming heerscht ten aanzien van het opzeggen van het Sond tol verdrag door de Ver. Stalen. Er zouden namelijk beriglen uit Washington ontvangen zijn welke deze zaak in een veel zachter licht stelden dan men verwachtte naar den toon, welken het kabinet van Was hington tot dus ver aangeslagen had. Men meent met grond te mogen aannemen, dat deze zaak door dë Ver. Staten slechts daarom op het tapijt gebragt is, ten einde ze als middel lot populariteit bij de verkiezingen te kunnen bezigenmaar dat men haar, wanneer het doel bereikt is, zal laten rusten. Onder de bevolking der Ver. Staten zoude niet do minste geneigdheid bestaan om de zaak tot hel uiterste toele drijven. Burgerlijke Stand van 13 20 ©ctobcr 1355. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. Muller geb. Vader Z. M. Wijngaard geb. Karman D. D. Makelaar geb Slot Z. A. J. Daaldergeb.de Waard D. M. van der Hoeven geb. Moot D. E. de Leur geb. de Groot D. A. Spil geb. Prins Z. J. E. Dilg geb. ICircss 2. OVERLEDEN: G. Klein 4 j. H. C. de Jongh 3 j. J. Hulstkamp 2 j. M. C. Smit 2 j. J. J. Schutter 47 j. H. H. J. Sennekes IS d. J. S. Bonjer 3 j. J. Dekker 2 j. E. C, de Klerk 14 m. - K. Kooijman 31 j. J. C. Job 8 w,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2