Du gisteren morgen hier aangekomen fransch keizerlijke buitengewone gezantgeneraal Canroberthad beden na middag ten 1 ure een pleglig gehoor bij den Koning. De logt van den generaaldie door den opper-ceremonieraeesler graaf von Gyldenslolpevan zijne woning was afgehaald, had in eene met acht paarden bespannen gala-rijtuig plaats; nevens het rijtuig gingen acht hoüakeijen en een stalknecht bij ieder paard. In een tweede holrijtuig zaten de adjudant des generaalskolonel Cornely en de hem gedurende zijne aanwezigheid alhier toegevoegde adjudant des Konings Björnsljcrna, Op het paleis zelf werd de generaal door den koninklijken holmaarschalk ontvangen, terwijl do trawanten, do pages, do lijfwachten, de adjudanten des Konings, de kouimandeurs der lijfwacht en der vloot, enz. aan de in gangen der receptiezaal geschaard stouden. Bij de ontvangst van den generaal door den Koning zeiven waren de Prinsen Oscar en Augustdo minister van builenlandsche zaken vrijheer Stjerveldtegenwoordig. Do gezant reikte hierop den Koning een brief van zijnen Keizer, benetens de in- signien van het grootkruis van het Legioen van Eer, over. Eerst een uur na do overreiking daarvan werden de deuren der receptiezaal wederom geopend, waarna do kolonel Cor nely den Koning voorgesteld werd. De gezant legde ver volgons een bezoek aan do leden der koninklijke familie af en reikte don Kroonprins dezelfde orde als den Koning over. Ten drie ure keerde de gezantmet dezelfde plegtigheden als bij zijne aankomst, naar zijn hotel terug. Een zwitsersch geschiedschrijver, Prof. Nager (uil Lu- ccrn) die zich op eene wetenschappelijke reis door Grie kenland en Turkije bevindt, viel onlangs, naar men uit Athene schrijftbij een toglje van Delphi op den Parnassus eene rooversbendo in handen; gedurende verscheidene uren werden hem allerlei bedreigingen gedaan, ten einde hem een zoo groot mogelijken losprijs af te persen maar hij kwam eindelijk vrij met prijsgeving van zijn horologie een ring cn een verrekijker. Op den St. Golhardtalwaar reeds den 4den Nov. de sneeuw vier voet hoog lag, is dezer dagen een jong mensch, op de terugreis van Napels zijnde, dood gevroren. Hij had zich, waarschijnlijk door vermoeidheid overmand, naauwe- lijks op 200 schreden van het gastvrij klooster neergezel is vermoedelijk ingeslapen en heeft alzoo den dood gevonden. Een door den Monileur medegedeeld schrijven uil Konstantinopel van den lsten dezer, zegt: In vele oor den van Turkije werden de lijken van Christenen tot nog toe met vernederende formaliteiten ter aarde besteld. Zoo werd, bij voorbeeld, door sommige reglers en priesters de overlegging geëischt van eene schriftelijke vergunning tot het begraven. Hier en daar werden in die vergunningen smadelijke uitdrukkingen gebezigd, zoo als men nooit van menschen behoorde te gebruiken. Thans heeft de Porie don gouverneurs van do provinciën gelast, het begraven van de lijken harer christen-onderdanen niet langer op eeniger- hande wijze te laten belemmerenen in geene openbare aclen vernederende uitdrukkingen van de afgestorvenen te laten bezigen. - De generaal Simpson heeft de volgende dagorder uit gevaardigd Het heeft den bevelhebber der britsche krijgs- magl ten hoogste verwonderd dat in den laalslen tijd door een zoo groot getal officieren van eiken rang verlof is aan gevraagd. Hij moet dezen officieren herinneren, dat zij zich nog tegenover een sterken vijand bevinden, dat zij pligtcn in hel kamp te vervullen hebben, die niet minder gewig- tig dan die te velde zijn cn dal de oefening, do tucht en de welvaart der troepen omstandigheden zijn, welke do op merkzaamheid van ieder goed soldaat vereischen. - Blijkens berigten lo Odessa uit NikolajefT ontvangen, word aldaar met onbeschrijfelijkon ijver aan het opwer pen van vestingwerken gearbeid. Meer dan 30.000 man hielden zich dag aan dag daarmede bezig. De geheolo stad wordt met talrijke batterijen omringd. Zoo van den kant van Odessa als van Cherson worden forlen opgerigl. De Bog zal door 500 in aanbouw zijnde kanonneerbooten en verscheidene forten en redouten langs beide oevers verde digd worden. Deze flotilje zal door do bemanning der Zwarte zee-vloot, ten getale van 4600 matrozen, bemand worden. Reeds hebben drie vierde der inwoners do stad verlaten. Den onvermogenden werd 100 zilveren roebels per gezin als reisgeld gegeven. Ook Cherson is, na do in neming van Kinburn, bijna geheel door de inwoners ver laten. De gouvernements-kanselarij werd naar Elisebelhgrad gebragt. - Volgens de laatste berigten te Weenen uit de Krira ontvangen, is hel plan, om dit jaar een winterveldlogt te ondernemen, zoo goed als opgegeven. De maarschalk Pé- lissier moet aan de verschillende korpsen hebben bevolen zooveel mogelijk goede wegen aan te leggen, om daardoor de gemeenschap in hel binnenland der Krim gemakkelijk te maken. De geallieerden zijn in hunne verwachting teleurgesteld om den winter binnen do puinhoopen van Sebastopol lo kunnen doorbrengen. Dio overwintering zal in elk geval beter zijn dan voor een jaar. Vooreerst zijn er tol vreugde* der soldalen geene loopgraven meer, en ten tweede is Ka- miesch eene fransche stad geworden, die als hoofdstapel plaats nu eene geheel andere rol speelt dan vroeger. De maarschalk Pélissier, die eene verkenning naar Eupatoria ge daan heelt, is weder te Kamiesch teruggekeerd en wilde zich naar zijn hoofdkwartier begeven. De stellingen der geallieerden op de hoogten van den Belbek zijn zeer ver sterkt, en men gelooft niet, dal de Russen ditmaal eene herhaling der slagen yan Balaclava of Inkermann zullen verlangen. Volgens de Patrio, heeft do fransche vloot den 12 Nov. de Zwarte zee onder den admiraal Bruat verlaten om naar Toulon terug te keeren. Twee linieschepen blijven onder het opperbevel van de schouts-bij-nacht Odot en Pellion in de Zwarte zee. Het nieuwe eskader der Middelandsche zee zal beslaan uit 9 stoom-linieschepen en een evenredig getal kleinere schepen. Burgerlijke Stand van lO - lï Afovember 1855. GEHUWD: H. E. Burhman en W. Kruk, A. Helleman en

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1855 | | pagina 2