WEEKBLAD den HELDER m het NIEUWEDIEP. Jfê 4. 1856, Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. MAANDAG VEERTIENDE JAARGANG. ADVERTENT1EN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 6 0 centen voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegclregt voor elke plaatsing. 21 JANUARIJ. lTI5"J7fS?I"PHTg3XT. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Januarij 1856. Naar wij vernemen, zal op woensdag den oOsten dezer, door de grootendeels uit liefhebbers bestaande muzijkale verceni- ging Appoilo, alhier een concert worden gegeven, ten voordeele van de armen dezer gemeente. Wij stellen ons eenen regt genoegelijken avond voor en met het oog op de tegenwoordige behoefte, hopen wij, dat dit liefdadig doel veel bijval moge vinden. In den avond van den 16 dezer hield de te Alkmaar geves tigde rederijkerskamer Bilderdijk, onder de kenspreuk: Zijt meester van de taal, gij zijl het van 't gemoed," in vereeniging met de rederijkerskamersgevestigd te AmsterdamHaarlem Helder, Zaandam en Edain eene openbare vergadering onder medewerking van het mede alhier gevestigde muziekgezelschap Apollo. Dat men zich een waar kunstgenot voor dezen avond had voorspeld, betuigde de eivolbezette zaal. Die verwachting werd dan ook geenszins beschaamd. Allen die optraden gaven blijken dat zij zich den geest van het stuk, hetwelk zij voordroegenhadden eigen gemaakt, inéén woord er ontbrak nietsom het aanwezende aanzienlijke publiek een avond vol van genot te verschaffen. Men verneemtdat door den heer H. Verdonk van Zaandam aan den raad der stad Amsterdam een plan is aangebodenbe staande in liet houwen van eene kapitale ijzeren brug van het Tolhuis over het IJ tot Amsterdam. Deze ijzeren brug zou zoodanig gebouwd worden, dat de scheepvaart ten alle tijde kon plaats hebben en ook de overgang voor rijtuigen en vrachtwagens zoowel als passagiers altijd zoude kunnen geschieden. Door de nedcrlandsche handelmaatschappij zijn bevracht de navolgende 25 schepenals Voor Amsterdam: Gelderland, kapt. D. Crap Hellingman; Nij verheid, kapt. NN.; Claudius Civilus, kapt. J. T. D. Petersen; Neptunus, kapt. P. Schuurman; Drie Vrienden, kapt. NN.Java Koerier, kapt. F. G. Reinits; China, kapt. T. Mulder; Dirk Arnold, kapt. NN.; Azia, kapt. D. Abrahamsz Jr.Waalstroom, kapt. P. W. B. Meilink; Ilelena en Annakapt. J. C. F. Lupc- ke Jr. van Rotterdam; Corneiia, kapt. J. A. N. Schage van Leeuwenvan idem. Voor Rotterdam: Padang, kapt. M. W. Zwart; Otto, kapt. W. G. Rotgans; Gerardus Jacobus, kapt. H. B. C. II. Ruysch; Twee Anthony's, kapt. J. F. Klomp; Robertus Hendrikus, kapt. R. IJ. Mulder; Twee Cornelissen, kapt J. C. Kreije; Alblas- serwaard, kapt. E. von Lindern; Ternatekapt. T. Cars Tz. Voor Dordrecht: Generaal Baron van Geen, kapt. G. Rotgans. Voor Middelburg: Stad Zierikzeekapt. D. Ochtman. Voor Schiedam: Picler Coruelisz. 't Hooft, kapt. N. Koens. Het dresdener journai heeft jl. donderdag een extra blad uitgegeven, houdende hel volgende berigl uit Weenen Rusland heeft de oostenrijksclie voorstellen aangenomen." De heeren Nesselrode en Esterhazy hebben woensdag ten twee ure het protokol geleekendbehelzende de voorwaarden der vredes-preliminairen met de weslersche mogendheden. Een wapenstilstand is op handen. Het britsche gouvernement heeft besloten eene oude en tot nog toe geëerbiedigde instelling der hindosche godsdienst aan te tasten. Hei gebruik der Hindo's verbiedt bet huwelijk van weduwen en stelt haar schier met slaven of dienstboden gelijk; indien eene weduwe desniettemin wederom huwde, waren de kinderen uit dat huwelijk onecht en onbevoegd om van de ouders te erven, dewijl hel britsch bestuur in zake van erfenissen, voor zoo ver daarbij inboorlingen betrokken waren, de wetten en gebruiken der inlanders handhaafde. Het gevolg hiervan was verdrukking en vernedering der weduwen en menige verleiding tot onzedelijkheid. Thans is bij het bewind te Calcutta eene wet in overweging, volgens welke het huwelijk eener hindosche weduwe uit het bur gerlijk oogpunt wettig zal zijn en alle regtsgevolgen zal hebben, die de engelsche wetgeving aan het huwelijk verbindt. Men ver wacht, dat een aanmerkelijk gedeelte der hindosche bevolking zich tegen deze hervorming verklaren zalmaar het gouvernement schijnt zich daardoor niet te zullen laten weerhouden. In het gebied van Washington en Oregon woedde de indi- aansche oorlog met onverminderde felheidhetgeen nog wel eeni- gen tijd zoude duren, aangezien de Indianen, indien men de geruchten mag geloovenhebben verklaard veeleer hunne vrouwen en kinderen tc zullen opeten, wanneer hun leeftogt mogt ont breken dan zich aan de blanken te onderwerpen. jl. Dingsdag heeft keizer Napoleon op de plaats der Tuillerien eene wapenschouwing gehouden over de troepen, welke uit de Krim waren teruggekeerd. De hertog van Cambridgc heeft bij die gelegenheid, namens koningin Victoria, aan al de officieren^: onder-officieren en soldaten eene herinneriugs-medalje uitgereikt. De keizer, door den prins Napoleon, den hertog van Cajnbódge

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1