GEME1TGDE BEKIG-TE1T. Onder eene zending gemunt geld, die onlangs in vaten te Berlijn aankwamwerd een vat gevonden niet zand. Een pro fessor die geraadpleegd werd oin den dief op te sporen, liet zich van alle pruisische stations, langs welke liet geld vervoerd was, eene hoeveelheid zand bezorgen dat hij door behulp eeuer groote microscoop, onderzocht. Dit onderzoek bragt spoedig het station, waar de diefstal gepleegd was, aan het licht, waardoor het ge makkelijk viel den schuldige onder het kleine personeel der daar aanwezige beambten te ontdekken. De frausehe keizerlijke maatschappij van huurrijtuigen stuit thans op ernstige moeijelijkhedcndoordien meer dan 800 koetsiers dier maatschappij zaamgespanneu hebben om een hooger loon te verwerven. Niet aan hunnen weusch voldaan wordende, hebben zij elke dienstverrigting geweigerd. De policie heeft zich de zaak moeten aantrekken en er hebben zelfs reeds eenige arrestaticn plaats gehad. Dezer dagen heeft men uit eene steenkolenmijn in Glamor- ganshire een arbeider te voorschijn gehaald, die, in de gangen verdoold geraakt zijndedoordien hij zijn licht te vroeg had gebluscht er omtrent zeven dagen zonder eenig voedsel was verbleven. Hij geleek een geraamte, doch men hoopt hem in het leven te zul len behouden. Sedert verscheidene dagen zijn arbeiders met een dui kertoestel bezig uit het bij Folkestone gezonken groote schip Josephine Willes onderscheiden'voorwerpen naar boven te brengen; zoo heeft men reeds al het tafelzilver en eenige koffers opgehaald en zal men traehten ook de lading te bergenindien het weder niet te onstuiming wordt. Het fransche dagbladdat op het eiland Mauritius wordt uitgegeven, berigt hoe op Madagascar eene inrigting tot ontgin ning van steenkolen is verwoest, welke op dat eiland door eene fransche maatschappij werd geëxploiteerd. De directeur dier on derneming, de heer Arvoy, gewezen consul van Frankrijk op het eiland Mauritius, was in den nacht van den '19 Oct. door 1500 a 2000 man der geregelde troepen van de koningin van Madagascar overvallen en met velen der zijnen vermoordterwijl een honderd- tal personendie het bloedbad ontkwamengevankelijk werden medegevoerd. De koningin van Madagascar had deze overwinning door vreugdebedrijven doen vieren. Het dagblad van Mauritius twijfelt er niet aan, of dit zal eene gestrenge bestraffing van de zijde der fransche regering ten gevolge hebben. Een professor in de natuurkunde hield dezer dagen voorle zingen in Londen. Onder de toehoorders telde hij meer dan honderd dames. Toen de professor scheikundige proeven deed, werd eensklaps eene der dames geheel blaauw in 't gezigt. Zij had zich namelijk geblauket en de uitwerking der chemie bragt, onder een algemeen gelachaan het lichtdat het liefelijk mor genrood der jeugd op hare wangen, nu niets anders was dan eene blaauwc verw. Engeland bezit tegenwoordig 7200 mijlen telegraaflinicn met 56000 mijlen draad. Daaraan zijn 5000 menschen werkzaam terwijl jaarlijks meer dan een millioen depêches door het publiek worden verzonden. Een verschrikkelijke moord, te Londen gepleegd, heeft een groot gedeelte dezer hoofdstad als het ware met ontzetting vervuld. De vrouw van een graveur in de linton street, 26 jaar oud en van eene deftige familiehad vóór haar huwelijk een natuurlijk kind dat zij met toestemming van haren man buitenshuis had besteed, en waarvoor haar man de onkosten betaalde. Dezer dagen ging de moeder nu naar het kind om het te halen, bragt het ten 10 ure 's avonds naar den kelder en sneed met eene koel bloedigheid die men alleen bij waanzin aantrefthet met een mes den hals af, waarna zij rustig, als ware er niets gebeurd zich te bed begaf. De meid had echter het angstgeschreeuw van het sla gt- offer vernomenalsmede het gesprek dat aan dien moord was voor afgegaan, en gaf den volgenden morgen de policie van het gebeurde kennis, die daarop onmiddelijk eene huiszoeking deed en man en vrouw arresteerde. Eerslgeinelde werd echter spoedig op vrije voeten gesteldde vrouw die in den beginne den moord halstarrig ontkende, beleed niet lang daarna de gruweldaad, met de verkla ringdat zij het kind vermoord had om de oncenigheid tusschen haar en haren man, waarvan het kind veelal de oorzaak was, te doen ophouden. In den nacht van 20 op 21 Fcbruarij heeft te Warschau een verschrikkelijk voorval plaats gegrepen. Een met vier paarden bespannen postwagen, kwam ten 10 ure in de aan de andere zij de der rivier gelegene voorstad Praga aan en reedin weerwil van het verbod, over het ijs van den Weichsel; het ijs bezweek, en rijtuig, paarden en menschen verdwenen in de rivier. Wie de ongelukkigen zijn geweest heeft men nog niet vernomen; slechts weet men, dat zich 10 personen in den wagen bevonden. Als een bewijs van de groote armoede die te Berlijn heerscht, wordt gemelddat van de 202 personen die aldaar in één nacht van 22 op 25 Febr, in arrest werden gebragt201 geene huis vesting haddenen voorts dat de bank van leening heeft aange kondigd, dat de weinige ruimte, die zij beschikbaar heeft, haar alleen gedoogtgoudenzilveren en andere voorwerpen van waarde te beleenen. De grootste kleedermakerswinkel van de geheele wereld vindt men in de rue llochechouart te Parijs. Zij houdt 66 naaimachines bezig, die door eene stoommachine van negen paardenkracht in beweging gebragt wordt en waarmede de kapotjassen voor het leger in de Krim geheel worden bewerkt. Door eene knipmachine wor den 10 a 15 kleedingstukken in eens en in eenige seconden ge knipt. Behalve de machines naaijen er dagelijks 1000 vrouwen. In den lijd van drie maanden werd de keizerlijke garde door deze werkplaats geheel van nieuwe kleederen voorzien. Te Londen is kort geleden van Amerika aangekomen het koopvaardijschip City of Mobile met de grootste lading graan, welke ooit door eenig schip werd vervoerd, namelijk 9000 quarters tarwe, behalve een zeer groote hoeveelheid meel in vaatjes. De heer Fabre, veearts te Marseille, heeft na langdurige praclische ondervinding, een remedie gevonden tegen de tot hiertoe voor zoo goed als ongeneeslijk geachte _paardenziektc de zoo genaamde rot en wormen. Te Parijs gekomen, werden eerst twee en later vijf zieke kurassierspaarden aan zijne behandeling toever trouwd. Deze dieren waren reeds zoover heendat men ze niet dan met gesloten neus kon naderendoch door de aangewende geneesmiddelen van gemclden veearts werden zij volkomen genezen, elk paard voor 10 francs. ISurgerlijke Stand van I 8 Maart 1856. GEHUWD: J. P. Koopman en M. C. Boendermaker. BEVALLEN: A. Weitz geb. Hopman Z. A. Rijkers geb. Kueppers D. M. de Waard geb Rijk Z. T. Cordemans geb. Gomes D. A. Bakker geb. Fukkink D. E. B. van Iloolwerff geb. Pastoor D. T. Ileeres Bruin D. OVERLEDEN: A. Scheffer 5 m. A. Doves 51 j. M. Prins 63 j. A. R. Baas 53 j. In het midden van Egypte wordt een bloedige oorlog geleverd. De Marokkanen zetten hunne vijandelijkheden tegen Spanje voort. Te Malaga hebben rustverstoringen plaats gehaddoch zij werden onderdrukt. De hertog van Portland heeft den kei zer van Frankrijk 150 levende hazen gezonden, die in het bosch

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2