WEEKBLAD van den m het JW. 15. 1856. 1T X 3 "J S X J D X1T 3 3 1T. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. MAANDAG f kn ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is tiO cenleu voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegclregt voor elke plaatsing. VEERTIENDE JAARGANG. 7 APll I L. DE VREDE. De lang gewenschte vrede is dan eindelijk geteekend, de oosler- sche kwestie opgelost en het staatkundig evenwigt van ons wereld deel hersteld. De telegraaf verkondigde de blijmare met bliksem snelheid langs alle dradendie met de hartader van Europa ge meenschap hebben en het woord vrede ging van mond tot mond. Velen, die zich vleiden met den gunstigen uitslag der confe- renlienzagen hunne verwachting verwezenlijkt; anderen, die daaraan twijfeldenwegens dc houding van Groot-Briltaniiie, wer- den verrast. De gematigdheid van Frankrijk en de toegevendheid van Rusland hebben veel tot vereffening van het geschil bijgedragenterwijl Napoleons invloed voorzeker niet te miskennen valt lot bevorde ring der goede zaak, en zijne woorden het keizerrijk is vrede thans hunne ware beleekenis erlangen. Bij het heilspellende van den vrede mogen wij niet vergeten, dat de naweeën van den bloedigen en ontzettend kostbaren oorlog zich nog langen tijd kunnen doen gevoelen. Vele familien in Engeland, Frankrijk, Sardinië, Turkije en Rusland zijn nog treurende over smartelijke verliezen. De groote geldleeningen hebben de schuld der oorlogvoerende rijken aanmerkelijk verhoogd. De renten en aflossing van die ka pitalen moeten gevonden worden uit meerdere opbrengstendit drukt op de nakomelingschap en is het verderfelijke der geld leeningen. Gelukkig dat door den vrede de belemmeringen van den handel zijn opgeheven, dat aan het bloedvergieten een einde is gekomen, dat geene kapitalen meer tot vernietiging van elkanders leven en eigendom worden verspilddal geen krachtige handen aan den arbeid worden onttrokken, gelukkig dat Europa terugkeert tot den toestand van rust, waaraan het zoo zeer behoefte heeft. Mogende zegeningen van den vrede zich weldra, allervvege, ook in ons vaderland, vertoonen door leveudigen handel, drukke scheepvaart,, bloei van landbouw en veeteelt, ontwikkeling van nijverheid, prijsvermindering der levensmiddelenen de ervaringen van den tegenspoed het genot van toekomstige welvaart verhoogen HELDER en NIEUWEDIEP, 5 April 1836. Gisteren namiddag te 5 ure is alhier gearriveerd en aan het hotel den Burg afgestapt Z. Exc. de minister van marine om naar wij vernemenhel drooge dok te inspecteren. Eergisteren zijn alhier uit Leeuwarden aangekomen en bij het 4e bat. 6e reg. infanterie te Kijkduin ingedeeld 130 miliciens van dc ligting vau 1833. Z. M. heeft bij besluit van den 28 Maart 1836, No. 56, goedgevonden te benoemen hij het 2de regement vesting-artillerie, tot kapitein-kwartier meester, den 1 sten luitenant-kwartiermeester van Graaf-Eiland, van het 6de regement infanterie; bij het 5de regement vesting-artillerie, tot Islen luitenant- administrateur van kleeding en wapening, den 2den luitenant-ad ministrateur van kleeding en wapening D. Jortglcees, van het corps. bij het 6de regement infanterie, tot 2deu luitenant-kwartier meester, den sergeant-majoor R. Smulders van het regement grenadiers en jagers; bij het 7de regement infanterietot lsten luitenant-kwartiermees ter, deu 2den luitenant-kwartiermeester G. C. Berghauservan het 6de regement van het wapen. De punten voor het voorloopig verslag over het wetsontwerp op het lager onderwijs zijn den 17 Maart door de commissie vau rapporteurs vastgesteld. De griflier der kamer is heiast geworden om deze punten tot een verslag bijeen te brengen. Aan de gewezen rijks marine-werf te Rotterdam is thans gereed een aldaar door twee bekwame modelmakers vervaardigd scheepje op 1/40 der grootte van de bij den lieer Fop Smit aan den Kinderdijk in aanbouw zijnde oorlogstoomhoot Balie. Dit kunststuk, waaraan ly jaar is gearbeid, zal binnen weinige dagen naar de residentie worden opgezonden0111 aldaar in oogenscliouw genomen en vervolgens aan den keizer van Japan als geschenk te worden aangeboden. Bij een handelshuis te Nieuw York is een brief uit Carac- cas vaii 7 Februarij ontvangen, met de tijding, dat een hollandsch eskader voor Luguayra was verschenen; 0111 van de venezuelasche regering schadevergoeding te eischen voor een aaulal hoilandsche kooplieden, wier huizen en bezittingen door hel gemeen der stad Coro geplunderd en vernield zijn. Op den I I November 11. haderteJeddo [Japan] ccne aard beving plaats, die '100000 woningen en 54 tempels vernield»^ brand deed ontstaan in dertig verschillende wijken der stad Jeu waarbij wel 50000 menschen zijn omgekomen. De aarde o/pSK?"

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1