langzamerhand zullen worden aangebouwd. De rede des Ministers scheen weinige leden lot een ander gevoelen Ie brengen. Toen omwikkelde de lieer Storm van 's Gravesande hel denkbeeld, om hel ontwerp in te trekken, ten einde den minister den onaan- genamen indruk van ecne verwerping 1c bespareu. Dan kon de zaak ook aan een nader opzettelijk onderzoek worden onderworpen. Maar de Minister meende dien weg niet te moeten bewandelen, omdat hij zich overtuigd hield, dat het voorstel overeenkomstig was met de belangen van het rijk en van de marine, en dus eene intrekking op die belangen uadeelig moest werken. Toen men nu tot de stemming overging was de uitslag, zoo als men die naar den loop der discussie kon verwachten. Het wetsontwerp werd met 58 tegen 11 stemmen verworpen. Voor slemden de heeren: Kien, Delpratvan Rappard Taets van Ameronyen, Slicher van Dombnryvan Foreest van Lijnden, HoekwaterRochussen, de Brauwvan Frunck van üeinse, van Rheede van Oudtshoorn en de Voorzitter. Het vraagstuk nopens hel dok blijft dus onbeslist en ook deze dag van discussie was vruchteloos doorgebragt. Welken weg de Minister nu zal inslaan valt moeijelijk te beslissen. De jongste tijdingen van de Kaap de Goede IJoop brengen nieuws van den Oraujeslaat, ook voor Nederland niet onbelangrijk. Te Bloemfontein was een gezant of gemagtigde van Z. M. den Koning der Nederlanden aangekomen, overbrengende een antwoord van dien vorst op het schrijven van den staatspresident Hoffman waarbij door Z. H. E. kennis was gegeven, dat de vrijstaat on afhankelijk door Grool-Britlannie was verklaard; houdende tevens het verzoek om ook door Z. M. als een vrijvolk te worden erkend, ten einde zoo veel te eerder vriendschappelijke betrekkingen tusscheu de wederzijdsehe stamgenooten mogten worden aangeknoopt. De brief van Z. M. aan den staatspresident is in allezins gralicuse bewoordingen vervat. Verder blijkt uit de ontvangen mededcelin- gen dat de missie door den president Hoffman aan den hoogleeraar Lautz te Utrecht opgedragen, volkomen naar wensch was uitge voerd, daar de gemagtigde van Z. M. Koning Willem III in last had de teekening van een wapenschild en eene nationale vlag voor den Oranjevrijstaatals blijk van welwillendheid van den afstam meling van bet huis van Oranje, aan den staatspresident te over handigen. De ingezetenen waren zeer verheugd over die belang stelling van het nederlandseh gouvernement. De zending vaneen diplomatiek persoon scheen hen bovenal van gewigt, als daaruit te gemoet ziende een innige vriendschapsband tusschen bel oude moederland en de nieuwe republiek. Die heugelijke gebeurtenis wordt beschouwd als een nieuwe dageraad van welvaart voor de afrikaansche hollanders. De waakzaamheid van de ambtenaren der stedelijke bel. aan ecne der poorten van Valencienncs is op eene aardige wijze eene poets gespeeld. Twee brouwersgezellen reden de stad met hun voertuig binnen. Een hunner leidde den ander, die sterk beschonken scheen, en op de kar in slaap was gevallen. Niels aanlegeven? riep een ambtenaar, hem naderende, toe. Ja wel, mijnheer, antwoordde de voerman, ik heb daar een echt varken. Dit zeg gende, wees hij in de kar de plaats aan, waar zijn kameraad lag te snorken. Ha, voor hem behoeft gij niets te betalen, gij kunt doorrijdenantwoordde de ambtenaar lagchende. Dank je, hernam de voerman, en legde de zweep over de paarden. Eenige oogenblikken later te huis gekomen, haalden onze beide makkers uit de kar een vet varken te voorschijn, dat, in weerwil der meest naauwkeurige opgave, binnen de stad gesmokkeld was. De jongste berigten uit Konslantinopel van 15 April zijn onbelangrijk. Alleen meldt men, dat de ontruiming in vollen gang is. Kinburn is teruggegeven aan de Russen en reeds was een groot aantal fransche schependie fransche troepen aan boord hadden den Bosporus doorgetrokken. De sardiuische troepen zou den weldra dezen terugtogt navolgen. Te Odessa is den 7den dezer van wrcge den gouverneur- generaal van Nicuw-Ruslaud en Bessarabic het volgende bekend gemaakt «Bij een heden ontvangen beschikking van den keizer is vrijheid gegeven om allerlei graan, schapenvellen, alle soorten van vleesch, lakens, horenvee, paarden, varkens, brandewijn en wijn, kabels, touwwerk, linnen en hooi, even als vroeger iiaar builen 'slands uit te voeren. De handelsbetrekkingen met Frankrijk, Engeland, Sardinië en Turkije worden op den vroegeren beslaanden voet hervat." Het manifest, waarmede keizer Alcxander aan zijn volk het herstel des vredes aangekondigd heeft, is in al de kerken van Moskou afgelezen. Daarop volgden plegtige dankzegging en een saluut van 101 kanonschoten, en des avonds illuminatie der stad. De keizer is in Ruslands aloude hoofdstad ditmaal met onge- mcene belangstelling en bijzondere harlelijkheid ontvangen. Dit gevoel is uitgedrukt in de aanspraak waarmede Zijne Majesteit in de domkerk door den metropolilaan van Moskou begroet is. Blijkens de jongste brieven uit bet legerkamp voor Sebaslopol maakten ook de engelsche troepen alle aanstalten om spoedig de Klim te ontruimen; hun gezondheidstoestand was steeds zeer goed, en veel beter dan die van het fransche legerterwijl ook in het legerkamp der Russen bet aantal zieken groot was. Nopens de geschenken, door keizer Napoleon aan de ge- volmagligden van het congres vereerd, verneemt men nog, dat zij behalve het grootkruis of de ster als grool-oflicieren van het legioen van eer en een exemplaar der Iconographie Greque et Romaine (welks waarde op 5 a G000 fr. wordt gesteld) nog hebben ontvangen, hetzij gouden snuifdoozen met het portret van Napoleon in brillonten (voor eene waarde van ongeveer 10,000 francs) of een tafelservies uit de porceleinfabriek van Sèvres. (Zulk een servies kost gewoonlijk 15 a 20,000 fr.) Met name heeft graaf Buoldie eene rijke verzameling van saksische porceleinen bezit, zulk een servies ten geschenke gekregen. Hel is thans bepaalddat prins Napoleon niet naar Rusland zal worden gezonden ter bijwoning van de kroouingsplegtigheid des keizers van Rusland. De prins zal in den loop des zomers eene wetenschappelijke reis naar de Noordpool ondernemen. Zoo als graaf de Morny zelf betuigt, heeft hij van den keizer reeds vóór lang de toezegging bekomen, dat hij met de buitengewone zending naar Moskou zou worden belast. De belgiscbe regering heeft het kosteloos vervoer van dieren en voorwerpen voor de parijsche tentoonstelling tegen de helft van den vervoerprijs toegestaan. Het te Keulen opgerigte, met den minister Fould te Parijs in betrekking staande, bankiersbuis S. üppenheim Jr. en Co., ontving de bekende dcpcche nopens den vrede van 17 Jauuarij, een dag vroeger dan dit langs den telegraaf mogelijk was. Het genoemde bankiershuis maakte van dit voordeel gebruik, door aan hel bankiershuis Weiller en Zoon te Frankfort, te tele graferen: Koop 1000 stuks oostcnrijksche crcdicl-actienenz. Deze depêche werd echter door den telegrafist verkeerd overge- bragt; er stond namelijk: Verkoopenz. Door deze verkeerde overseining is voor het eerstgenoemde huis een verlies te weeg gebragl van 78000 thl.welke het echter niet wil betalen, maar het telcgraafbcstuur daarvoor verantwoordelijk stelt. De rcglbank zal nu weldra in deze zaak moeien uitspraak doen. Uil eene opgave der oproerenwelke Spanje hebben ge teisterd gedurende de zes laatste maanden van 1854gedurende het jaar 1855, tot G April 185G, blijkt, dat niet minder dan honderd en zeventien volksbewegingen hebben plaats gehad. Het dagblad il Parlamenlodat deze bedroevende opgave mededeelt,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2