WEEKBLAD van den HELDER en het MWED1EP. 1856. MAANDAG 19 M E I. 1T X 3 TJ W S X J D X 1T G 3 1T Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij C. BAKKER Bz., te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. ADVERTENTIEN gelieve men otigezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing VEERTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Mei 1856. Voor de keuze van 2 leden der Provinciale Slaten van Noord holland in liet hoofdkiesdistrict Helderop den 13 dezer, zijn uitgebragt 228 geldige stemmen. Daarvan hebben bekomen de Heer J. Schoon178 stemmen. L. Kikkert148 S. Keijser Sz49 C. Bakker Bz16 P. Keijser Sz11 Mr. K. JC. Stakman Bosse 7 Mr. W. Boko Jb. Keijser Sz3 De overige stemmen waren op nog 12 andere personen verdeeld. Zoodat <ie aftredende leden de heeren J. Schoon en J. L. Kikkert zijn herkozen. Gisteren morgen heeft men uit de binnenhaven alhier in een zak de lijkjes opgehaald van twee pas geboren kinderen. Volgens particulier bcrigt van Toulon van 10 dezer, was het nederl. oorlogsfregat de Ruiter aldaar binnengekomen en wachtte op orders uit Nederland, om naar het vaderland terug te keeren. De vorige kommandant, de heer Stavenisse de Brauwver keerde nog steeds in ziekelijke omstandigheid. Zr. Ms. fregat Doggcrsbank wordt tegen den lsten Julij terugverwacht. Volgens het ontwerp van wet op de nationale militiebij de Tweede Kamer ingediendzal deze zooveel mogelijk zijn zamenge- steld uit vrijwilligers, en het ontbrekende getal worden gevonden door loting uit de ingezetenen, die op 1 Jan. van elk jaar hun twintigste jaar zijn ingetreden. De sterkte der militie, in tijd van vrede, gaat liet getal van vijf en vijftig duizend man niet te hoven. Van iedere jaarlijksche ligling kan een gedeelte voor de dienst ter zee worden bestemd. Het aantal der daartoe aan te wijzen miliciens wordt jaarlijks bepaald. In tijd van vrede gaat dit aantal dat van acht honderd niet te boven. De gewone dienst hij de militie le land is vijf, en hij die ter zee vier jaren. Is de Staat in oorlog of in andere buitengewone omstandighe den zoo kan deze diensttijd door eene wetjaarlijks te vernieu wen worden verlengd. Tot vrijwilligers worden toegelaten, die gezond, sterk, zonder ligchaamsgebrekeu en ongehuwd zijneene lengte hebben van 1.620 elhun 20e levensjaar bereikt, en het 50e nog niet hebben volbragt. •Studenten in de godgeleerdheid blijven vrijgesteld van de mili taire dienst. Ter waarschuwing voor alle veehouders, onverschillig waar zij wonen of welken grooten veestapel zij bezitten, deelen wij bet volgende voorval mededat voor eenige dagen te Wulp is Voor gevallen. Een veehouder aldaar bad eene koe, die uitslag of schurft aan den nek had. Om dit onheil te verdrijven, wreef hij bellij- dende dier, op aanraden zijns buurmans op de schurftige gedeel ten zijns ligchaams in, met een mengsel van rattenkruid en water, later met melk. De koe beterde, en hij herhaalde het middel ter gewisse verbetering menigmalen, tot eindelijk de naastbijstaande koe het smeersel van de buurvrouw aflikte en aan de gevolgen overleed. Gewis eene les, die wel verdient openbaar cn opge merkt te worden. Wij vernemen, dal eene vcreeniging van fransche, engelsche en amerikaansche kapitalistenvertegenwoordigd door den graaf d'Avigdor en den graaf Hamel de Valdouer, van de nederlandsche regering heeft verzocht magtiging om in Nederland, onder den naam van Hollandsche Crddict mobiliereen naamlooze ven nootschap op te rigten met een kapitaal van honderd millioen francs, verdeeld in 200,000 aandeelen van 500 francs ieder. Zoodra de bedoelde compagnie de verlangde magtiging zal heb ben verkregen, zal zij zich toeleggen op de bevordering van alle werken van openbaar nutalskanalenspoorwegenvergrooting en uitlegging van stedenontginning van braakliggende gronden en over het algemeen van al hetgeen bijdragen kan zoo tot uit breiding van nijverheidlandbouw en koophandel en lot verbete ring van het lot der arbeiders. De eerste reeks van aandeelenwaarvan reeds een groot gedeelte is ingeschreven door de talrijke stichters der maatschappijzal geplaatst worden te Londen en te Parijs. Voor de beurzen van Amsterdam cn Rotterdam zal echter bestemd blijven zoodanig getal aandeelen als door de hollandsche huizen, die aan den zetcjjjgr maatschappij geaccrediteerd zijn, vooraf verlangd mogJj'^vordeaT (Jtcho.y*

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1