Du slaveuhoudendc ncdcrlandsche koloniën kosten het moe derland jaarlijks een aardig opklimmend kapitaaltje. Wanneer in dezelfde evenredigheid de toestand der koloniën achteruit gaat, is dit wel een zeer opmerkenswaardig verschijnsel en blijkt zeker het wcnschelijke van de bestcudiging van het regerings-en slavenstelsel. Suriname en Curagao kostten in 1849 /o56,334.95 in 1832 fi,62,967.23» 1830 «566.175.425 1853 «420,605.14 1831 «377,411.345 1854 «834,411.79* Men schrijft uit Eedum, district Kleef: In den nacht van 9 op 10 Mei overleed alhier Levy Jakob Gansz, in den voorzeker hoogst zcldzamcn ouderdom vau 107 jaren 8| maand. Hij was den 25 Augustus 1748 te Neuenstein, bij Hcidelberg, in hel groot hertogdom Baden geboren, doch reeds meer dan 70 jaren alhier woonachtig. Hij was voor zijn ouderdom nog zeer vlug, zoodat hij voor een paar jaren noggroote wandelingen deed, en met uit zondering van het gehoorbehield hij tot zijn laatste oogenblik het volle genot zijner zintuigen, ja, zijn gezigt was zoo goed, dat hij fijn gedrukt schrift zeer goed zonder brildie hij iu 50 a 40 jaren niet meer gebruikt heeft, lezen kou. Voor vijf jaren is deze grijsaard nog van eene zenuwkoorts hersteld. Van zijne jeugd af aan een sterk rooker, liet hij zijne pijp eerst onaange roerd liggen, toen hij in de laatste helft van April eene koude had opgedaanwaardoor hij op het ziebed geworpen werdzijn eetlust verloor en van den 28 April tot aan zijnen dood niets dan koud water dronk. Hij verkeerde steeds in behoeftige om standigheden en moest zich vele ontberingen getroostenzijne levenswijze was echter zoo geregeld als een uurwerk. De ministeriële dagbladen van Londen hebben particuliere berigten uit Athene van 7 Mei. «In Griekenland (zeggen zij) heeft menzonder het te weten eene vleijende eer aan lord Palmerslon bewezen: de edele lord is aldaar, in eene der voor steden van Nauplia, openlijk in beeldtenis verbrand, door toedoen van eenige met het grieksche hof in betrekking staande personen welke die demonstratie aangelegd hadden. Dit met het gewone nieuws van struikrooverij en regeringloosheid, is de hoofdinhoud der jongste berigten uit Athene." Half Frankrijk staat onder water. Uit het departement der Indre en Loire meldt men, dat de dijk der Loire op den linker oever, tegenover het kasteel van Ussé, doorgebroken is. Het vruchtbaarste gedeelte der Tourrainne is daardoor overstroomd; deze doorbraak moet vreesselijke rampen ten gevolge hebben. Er zijn troepen heen gezondeuom de noodige werkzaamheden te verrigten. De Yonne heeft insgelijks groote verwoestingen aangerigt. Van Montereau tol Tonnerre, eene uitgestrektheid van 20 uren, ziet men aan alle kanten, zoover het oog reikt, niets dan water. Men hoopt ongetwijfeld, dat de gesloten vrede zegenrijke gevolgen in het Oosten zal dragen; voor het tegenwoordige heeft men echter niet slechts naweeën van den oorlogverzendingen van troepen enz., maar men kan welligt nog niet met regt zeg gen, dat de oorlog geëindigd is. Zoo meldt een brief van Sefer pacha uit Anapa dd. 29 April, dat den 24sten eene russische kolonne uit de vesting Korbny gerrokken is en het circassische dorp Runnach, vier uren van Korbny en twee uren van Kuban verwijderd, heeft aangetast. De Russen hadden vier veldstukken. Na een zeer hardnekkig gevecht werd het geheele dorp door de Russen in de asch gelegd, vier zieke vrouwen werden gedood en 21 gevangen gemaakt. Bovendien werden 600 stuks vee wegge voerd. De circassische bevelhebbers, welke in Anapa waren, hebben aan Sefer pacha verzocht, maatregelen te nemen, om de gemeenschap tusschen Anapa en de bergen te onderhouden. Iri de opéra comique te Parijs had den 15 Mei een zonder ling voorval plaats. De zaalwaar Auber's «Zwarte domino" gegeven zou worden, was vol, de ouverture zou juist beginnen, toen het gaslicht flaauwer begon te branden en eindelijk geheel uitging. Alle pogingen, om het licht weder aan te steken, waren vruch teloos; er bleef niets anders over, dan het betaalde geld terug te geven. Een van de ministeriële bladen van Parijs, de Patrie, be helst in zijn jongst ontvangen nommer eencn brief uit Napels waarin het volgende voorkomt: «Eenige dagbladen welke het sardinische memorandum betrekkelijk de italiuansche aangelegenhe den bevatten, zijn tot in deze stad doorgedrongen, en met de uiterste gretigheid gelezen. Het gerucht zegtdat koning Ferdinand een antwoord op dat stuk, of, volgens het zeggen van anderen, een protest daartegen doet opstellen: maar dit bcrigt schijnt onjuist of althans voorbarig. Het is aan het napelsche hof bekend, dat er thans eene vrij naauwc betrekking tusschen Frankrijk en Oos tenrijk bestaat; aat het voor de laatstgenoemde mogendheid van groot belang is met het franschc hof op een goeden voet te blij ven, en dat het weener kabinet alzoo keizer Napoleon niet zal tegenwerkenindien deze in de politieke gesteldheid van eenige staten des schiereilands gematigde en uitvoerlijke hervormingen verlangt. Men verwacht dus spoedig verbeteringen; en hoe ge ring zij ook zijn mogenzij zullen in dank aangenomen worden.'' Uit Nieuw-York wordt gemeld, dat aldaar den 30 April de eerste dadelijk over de landengte van Panama getransporteerde bezending van cbiuesche goederen (zijden stoffen) was aange komen. De geruchten betreffende een ophanden zijnde vorsten-con- gres blijven aanhoudenhet zoude zich bezig houden met de aan hangige kwestien, welke voor het forum der parijsche conferen- tien ter beslissing gebragt werden. Uit Malaga wordt gemeld, dat een rijk handelaar aldaar door eene bende roovers uit zijne woning is geligt, die vervolgens 50,000 realen als losgeld eischten. Die som werd onmiddelijk aan de roovers gezonden, zonder dat evenwel de man, die Jit geld overbragt, tot dusver teruggekeerd is, evenmin als de han delaar zelf. De ijverige nasporingen der policie zijn tot dusver zonder gevolg gebleven. Onderscheidene dagbladen, vooral cngelsche, doelen vele bijzonderheden mede, ten betooge, dat de fransche kroonprins aanleg zoude hebben om blind te worden. Deze berigten verwekken groote ontevredenheid op St. Gloud. De keizerlijke geneesheeren spreken echter ten stelligste tegen, dat dit gevaar te duchten zij en verzekeren, dat de jonge prins volmaakt goed zien kan. In het dorp Niklowitz, niet ver van Znain, heeft dezer dagen eene krankzinnige vrouw de afwezigheid van haren man te baat genomenom hare eigene kinderenhet eene van 2 jaren en het andere van 9 maanden, benevens het 12jarige kinder meisje, voorts nog drie voor het huis spelende kinderen van 4 tot 8 jaren, en eindelijk eene ter hulp toegesnelde oude vrouw, met eene bijl van het leven beroofd. Te Marache heeft een ontzettend voorval plaats gehad. Een Italiaan, Guarmani genaamd, engelsch agent van het transport wezen in genoemde stad, is met zijne geheele familie in zijn eigen huis verbrand. Het schijnt dat hij wegens eene particuliere zaak voor den kadi ontboden was. Ontevreden over het uitgespro ken vonnis begon Guarmani den magistraatspersoon op eene wijze te beleedigenwelke de Turken niet dulden. De kadie verliet daarop de geregtszaal, verklarende dat hij niet in de tegenwoor digheid kon blijven van iemand, die hem op dusdanige wijze bc- leedigd had. Dit voorval was weldra in de geheele stad bekend en maakte groote sensatie. Het volk, door eenige dwecpers aan-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2