Na gelioudene beraadslaging werden vastgesteld, eene verorde ning op het Heldersch Kanaal, zoomede op het onderhoud en schoonhouden der uitwateringen. Een voorstel van het dagelijkse!» bestuur om aan zes vaste lurflonstcrs eene bepaalde bezoldiging toeteleggen, werd aange houden tot de behandeling der begrooting voor 1837, en inmid dels in afwachting cener nadere regeling van deze zaak, aan ge noemde tonsters hare tegenwoordige belooning voorloopig toe gekend. Voor het geneeskundig toezigt op de publieke vrouwen en het verleenen van chirurgicale hulp aan de armen werd eene bezoldi ging toegekend van ƒ300. Tot Sub-Ontvangers der plaatselijke belastingen voor voorwerpen van verbruik, op de schepen, werden benoemd G. D. Hagenaar en M. Vroon Jr.op eene vaste bezoldiging van f33 per jaar, voor elken 3 pCt. gezamenlijkvan hetgeen zij ten behoeve der gemeente ontvangen. Als een gevolg van outvangene aanschrijvingen van heeren Ge deputeerde Statenwerd een besluit vastgesteld tol heffing van begrafcnisregleiizoomede eene verordening op de invordering dier regten. De Voorzitter deelde mede dat bij het dagelijksch bestuur het bcrigt is ingekomendat er bij het hooger bestuur geene voldoende termen zijn gevondenaan de Statcn-Generaal magtiging te vragen tot ecnen onderhaudsclien verkoop aan de gemeente van de zooge naamde Nieuwslad. Tengevolge van een voorstel van een der leden werd besloten zich tot Z. M. den Koning te wenden en onder opgave der gewigtige bezwaren aan een publiekeu verkoop van dien grond verbonden, Hoogstdenzelven eerbiedig te verzoe ken dat. alsnog magtiging tot een ouderhandschen verkoop aan de gemeente, worde aangevraagd. Op daartoe gedaan verzoek werd beslotendezelfde vrijdom van plaatselijke belasting toe te staan als door het Rijk is verleend, voor 600 mudden steenkolen 'sjaars benoodigd tot hel drijven der stoommachines van de Duinwaterleiding in deze gemeente. Na de mededccling van eenige ingekomene stukken werd de vergadering gesloten. Zr. Ms. stoomkorvet Sindoroluit. 1e kl. J. J. Wichers heeft jl. woensdag onze haven verlatenkoers zettende naar West-Indien. Aan den parijschen Constitulionnel wordt uit Konstantinopel onder dagteekening van 23 Meigemeld dat de porte aan eene engelsche maatschappij concessie lot het aanleggen van eenen ijzeren spoorweg tusschen Smyrna en Aj'din verleend heeft. De couranten melden als iets nieuws, dat te Lyor» rijdende gaarkeukens met eetzalen rondrijdendit is evenwal eene uitvin ding die al ouder is dan 13 jaren; doch in Loudon is een nieuwe diligence-onderneming tot stand gekomen. Men heeft namelijk groote wagens met twee verdiepingen, elke verdieping afgedeeld in 32 hokjes; nu rijdt men met die wagens de wijken rond en haalt de kleine kinderen op, die op deze wijze rondgereden wor den zoo als bij ons door de kindermeisjes. Voor eiken wagen loopt een dood mak paard en aan elke zijde een oppaster. Voor elk vakje is een geluidgevend voorwerp gehangen, tot amusement der kleine toeristen. Dat deze onderneming rendeert en krachtige ondersteuning vindt bij de londcnsche moeders, begrijpt men ligt. De dagbladen melden een nieuw voorbeeld van de ongele genheden waarin de dames kunnen geraken door den tegenwoor- digen omvang der japons. Een inwoner van Caen, in Frankrijk, kwam in een buraeu van diligences om drie plaatsen te bespreken. Mijnheerzeide de klerkhoeveel dames onder die drie reizi gers?" Ééne, mijnheer! Dan noteer ik vier plaatsen. Maar ik vraag er slechts drie. Dat is waar, maar sedert het in gebruik komen der crinoline zijn wij verpligt alle dames voor twee plaatsen in te schrijvenééne voor haar en écne voor de japon a la Malakoff. Te Liverpool kwam dezer dagen een verzoekschrift in van Wilhehnina Hartsburg, waarbij deze verlof vraagt het lijk van haren in 1833 aldaar overleden, op het kerkhof rustenden echt genoot te mogen opgraven. De man had eene vreemdsoortige misvorming aan het ligchaamwaarom een parijsch geneesheer haar 700 francs voor zijn lijk geboden had. Het verzoek werd van de hand gewezen. Te Konstantinopel wordt thans eene turksclie bank opgcrigt, van welke echter de naam alleen ollomanisch zal luiden, maar al de deelhebbers uit Engelschen zullen bestaanmet den heer Charles Ede aan hun hoofddien men algemeen veel achting toedraagt. Het doel van de bank zal zijnom ook de turksche regering met geldelijke bijdragen te hulp te komen, ten einde, eensdeels het nog in omloop zijnde zoo schadelijke papierengeld in te trekken, en anderdeels den aanleg van wegen, bruggen en spoorwegen te bevorderen. De tusschen Frankrijk en Engeland bestaande alliantie schijnt van weinig invloed op de goede verstandhouding van de vertegen woordigers dezer staten bij de portebij welke doorgaansook in weinig beduidende aangelegenheden, tweedragt en tegenwerking wordt waargenomen. In een brief uit Jassy worden belangrijke bijzonderheden medegedeeld, om aan te toonen, dat Oostenrijk er blijkbaar naar streeft, om zelf als opvolger van Rusland op te treden, wat be treft den uitteoefenen dwang in de Donauvorstendommen. Vooreerst wordt er gewezen op de zonderlinge omstandigheiddatterwijl de russische bezettingstroepen ten bedrage van 130,000 man in 1834 die vorstendommen in den korten lijd van 10 a 14 dagen ontruimden, thans Oostenrijk een tijd van 8 maanden beweert noodig te hebben, om zijne bezettingstroepen, welke niet meer dan 13,000 man bedragen, terug te trekken en bet daarheen schijnt te willen wendenom de bezetting nog een of twee jaren te doen duren. Een brief van de Kaapverdische Eilanden zegt, dat de be volking dier eilanden, inzonderheid St. Antonio, op dit oogenblik in de diepste ellende verkeert, stervende letterlijk van honger; men heeft berekenddat ten minste de helft der bevolking [die 50,000 zielen lelt] door gebrek zal omkomen. Digt bij den waterval bij Schaffhausen wordt thans eene brug over den Rijn gebouwd voor den spoorweg. De kelders van het kasteel van Lauen zijn tot een tunnel uitgebreid, als voort zetting van den spoorweg op den linker Rijnoever. Voor de parijsche tentoonstelling zijn o. a. aangekomen 5000 visschenafkomstig uit de kunsmalige keizcilijke vischfokkerij te Huningen. Het zijn zalmen uit den Donau, zwilsersche baars enz., 14 maanden oud en 3 a 6| duim lang. Twee zalmen zijn 5 jaar en 18 duimen lang. De visch is in cylindervormige reser voirs vervoerd, waarin het water dikwijls ververscht wordt. Uit Hamburg meldt de Times-correspondent mede de aan komst van een geheel heir van Russen, die alle op den doortogl zijn naar Parijs of het zuiden van Duitschland en er om hunne «gouden imperialen" gaarne gezien worden. Niet minder dan 30,000 Russen zouden dit voorjaar de keizerlijke vergunning om naar buitenslands te gaan verzocht en verkregen hebben. »De russische huizen, zoo wordt door dezelfde bron gemeld, hebben al hunne uitstaande aanbiedingen van granen op levering per telegraaf terug genomen. De prijzen zijn daardoor èn te Hamburg èn langs de Oostzcekustcn belangrijk gestegen. De be- rigten omtrent den nieuwen oogst luiden gunstig van de russi sche Oostzeekust."

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2