ÖEMEMÖDE BEBI3TEIT. FEITILLETOU. Arbeidsloon in Nieuw-Holland. beid en woede wierp zich op een zeer jong inde nabijheid zillcu fc- en spelend kinden beet het op drie plaatsen aan het hoofd op eeue geduchte wijze. Op het geschrei van de kleine school spoedig hulp toe, en zoo werd het kind van het woedende dier verlost. Gelukkig bespeurde men geene teekenen van dolheid bij de kat, maar het kindje werd toch door haar deerlijk gehavend. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft aan de hoofden der gemeentebesturen in genoemd gewest mededeeliug gedaan van een middel legen de ziekte onder de varkens. Dit middel bestaat in het toedienen van gepoederde en gezuiverde salpeter. Den reeds aangetasten dieren geeft men drie maal daags 4 eijerlepcls, den gezonden, als voorbehoedmiddel, de halve dosis. Er worden in die circulaire onderscheidene voorbeelden aange haald welke voor de deugdelijk van dit hoogst eenvoudig en on kostbaar middel getuigendaarom verzoekt Z. Exc. aan dit mid del zoo veel mogelijk bekendheid te willen geven, niet alleen bij de personondie zich meer bepaaldelijk met het aanfokken van varkens bezig houden, maar ook, zoo veel mogelijk, bij de miu- gegoeden uit de arbeidersklasse die 1 of hoogstens 2 varkens op- kweeken en voor wie het verlies daarvan niet zelden eene we zenlijke ramp is, welke door het gebruik van dit onkostbaar mid del schijnt te kunnen worden voorkomen. De aanhoudende groote uitvoer van boter, schrijft men uit Frankfort, naar Nederland, verwekt niet weinig bevreemding. In de maand Mei zijn niet minder dan 150,000 ponden daarvan uit Mainz derwaarts gezonden. Een van de voornaamste dagbladen van New-York, de Herald wijst op een aantal verschijnselen van toenemende ruwheid en zedeloosheid in de Yereenigde Statenen zegt verder: Dit is nog maar het begin van het eind der gedrogtelijke worsteling van burgers met burgers wegens het slavendom. Als het zoo voortgaal, en er geene reactie van het verstandige gedeelte dei- natie komt, dan vervallen wij weldra in dien toestand van alge- meene verwildering en regeringloosheid, waaruit alleen de ijzeren vuist van eenen militairen dictator kan redden. Wie weet hoe spoedig een Cromwell of Napoleon onder ons oprijst, om aan het spel van neger-drijvers en neger-aanbidders plotseling een einde te maken. Van de moorsche kust geeft men weder berigt van eene daad van zeerooverij. In de wateren van Batoya aan deRiffkust is het van Liverpool naar Amerika bestemde schip Hymen, door moorsche zeeschuimers aangeklampt, geplunderd en gedeeltelijk vernield, terwijl de equipaadje naar het binnenland werd gevoerd, doch was het gelukt vier daarvan te ontzetten; de gouverneur van Melilla had de zorg voor de gestrande goederen op zich genomen. De dezer dagen te Londen ontvangen berigten uit China, Australië, enz. zijn in ruim 20 dagen van Point de Galle over Triest aldaar aangekomen. Indien nu tusschen Point de Galle en Melbourne [een afstand van 4670 mijlen] stoomboolen werden aangelegd die gemakkelijk 10 mijlen per uur volbrengen, alsdan zoude men in 42 dagen berigten uit Australië kunnen ontvangen. Burgerlijke Stand van 7 14 Juni) 1856. GEHUWD: C. Ruijgh en C. M. Sinkel. S. Bakker en W. van de Poll. BEVALLENN. Groencveld geb. Exalto D. C. H. de Jonge geb. Paans D. G. van Elk geb. van de Poll 2 D. A. M. P. van Es geb. Janssen Z. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN: L. de Ring 15 j. J. B. Hialkcr 49 j. G. Jelgersma 5 m. Rondom Konstantiuopel zal een kamp van 50000 man turksche troepen worden opgcrigt. Te Parijs zijn verscheidene dieren in het paleis van nijverheid ten gevolge der hitte gestorven. De engelsche gezant te Washington heeft zijn paspoort ontvangen. De aruhemsche courant, no. 758, behelst eeue officiële statis tiek, volgens welke door bewoners van gebouwen met 6 en meer haardsteden jaarlijks de som van ƒ459518 aan de schatkist ont houden wordt. De engelsche garnizoenen in de Middelandsche zee worden aanzienlijk versterkt. Te Amsterdam is een dronken koloniaal, versierd met de militaire Willemsorde, uit de pont op het Rokin in't water gevallendoch bij tijds op bet droogc gehaald. In de,.stad Groningeu blijft de lyphus met toenemende hevig heid heerschen. Aan de europesche grondbezitters in Turkije zal belasting opgelegd en 15000 rajahs voorde militaire dienst aan geworven worden. De schadewelke door de overstrooming in Frankrijk is aangerigt, wordt op 600 milliocn francs begroot. Tusschen de liberalen en clericalen in België heeft eene toenade ring plaats gehad. Te Kampen zijn 6 en meer schelvisschen bij afslag voor 1,2 en 5 centen verkocht. Te Podgoricza heb ben de Turken twee katholijke kerken in brand gestoken en twee Christenen gedood. Nabij de grenzen van Montenegro hebben de Christenen eene turksche karavaan geplunderd en 14 geloovigen gedood. De oostenr. regering heeft gewapende troepen in Hon garije laten rukken tot beteugeling van de aanhoudende rooverijen. In Zevenbergen circuleert een groot aantal valsche bankbiljet ten. De keizerin van Oostenrijk rekent tegen heldersche kermis. De portugesehe ministers hebben te gader hun ontslag aange boden. Pélissier zal den 15 de Krim verlaten. In debritsche krijgshavens is men ijverig in de weer om oorlogsvaartuigen uit te rusten met hel oog op Amerika. De koningin-weduwe is hersteld en wordt tegen het einde dezer maand in den Haag verwacht. De kardinaal Patrizzi is te Parijs afgestapt om den zoon van Frankrijk namens den II. Vader te doopen. Op 't leven van koningin lsabella is een aanslag gepleegd. In Berlijn zitten zooveel debiteurs in de gijzeling, dat men verlegen is er meer ouder dak te brengen. Te Valencia is de vice-consul van Engeland door een officier in een tweegevecht zeer ernstig gewond. In de omstreken van Enkhuizen worden de vruchtboomcn door de rupsen kaal gevreten. De frandforter staatsloterij zal met 2000 loten vermeerderd worden. De koning van Pruissen zal te Marienbad en Teplitz de baden gebruiken. Het monument van den ex-minister Rijk is op de begraafplaats Eikenduinen te 's Gravenhage plegtig ont huld. Te Utrecht is een Stokvis tol dr. in de medicijnen gepromoveerd, na het houden eener dissertatie over de suiker vorming in de lever. Nabij Athene is een rijtuig overvallen door roovers, die eene bloedige ontmoeting met eene fransche patrouille hadden gehad. Gepasseerden maandag werd op het dorp Oude Schild te Texelbij bekkenslag rondgeklonkenal degene die Jan Schrander weet te vinden en bij Piet Veen op de Haven teregt brengt, zal worden beloond met vijf en twintig cent. Arbeidsloon en landverhuizing zijn beide onderwerpen van dage- lijksch spreken en schrijven, wij vinden het daarom niet onbe langrijk eene bijzonderheid daaromtrent uit een ander werelddeel te vermelden. Een dagblad, dat te Melbourn (Nieuw-Holland) verschijnt, geeft geregeld eene prijscourant van den arbeid, onder den titel van Labor-market, een bewijs dat het loon daar vrij hoogmaar levens aan gedurige rijzing en daling onderhevig is.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2