middelendie aangewend zonden kunnen worden ombij veran derde omstandigheden, ons aandeel in handel en scheepvaart te behouden en zoo mogelijk te vergrootenen 5o. van hetgeen door de regering zou kunnen worden gedaan oin de pogingen onzer nijveren in dezen te bevorderen en te ondersteunen. Deze commissie beslaat uit twaalf leden als de heerende Monchypresident, J. SpenglerA. v. Rijckevorsel Hz., J. Buys 't HoofdC. J. SprengerJ. v. HulstG. de Clercq L. 31. E. PleiteF. W. Conrad, P. v. Vlissingenmet den beer 's Gravesande Guicherit als secretariszij zal hare vergaderingen houden te 's Gravenhage. Den 15 Julij is te Madrid een opstand uitgebarsten. De nationale garde heeft zich bij de opstandelingen gevoegder onstond een hevig gevecht tusschen de troepen der koningin en de oproerlingen. Om de ongelukken te voorkomenheeft de koningin zieh te midden van den opstand vertoond en hare tegenwoordigheid ver wekte bij de beide partijen de levendigste geestdrift. Ten gevolge dezer gebeurtenis werd er eene wapenschorsing gesloten, welke tot 5 ure des avonds zou duren. O'Donnel heeft aan den generaal Infante, die aan hel hoofd stond der opstandelingen doen weten, dat na het verstrijken van dien termijn de troepen met de grootste kracht zouden te werk gaanindien de muitelingen zich niet hadden onderworpen. 16 Julij. De opstand is op alle punten onderdrukt. Concha heeft zich meester gemaakt van de poort van Toledo. De regering wordt door de bevolking bijgestaan. De koningin heeft de ge wonden bezocht, er waren weinig slagtoffers. 12 stukken geschut zijn van de opstandelingen genomen op het plein Sevala Puchetea de aanvoerder der oproerlingenis gedood. 17 Julij, des ochtends. De opstand is onderdrukt na een hardnekkigen strijd van 3 uren, waarbij velen sneuvelden. De nationale garde is ontwapend. Veertien afgevaardigdendie zich vereenigd hadden om de cortes wettig bijeenteroepen, zijn door de troepen uiteengedreven. Waar Espartero zich bevindt is nog onbekendmen denkt dat hij te Saragossa isin die stqd is de opstand zegevierendvermits de bezetting met het volk gemeene zaak maakt. Uit Barcelona zijn geene berigten ontvangen. Men beweert, dat Katalouie in opstand is. Men wil wetendat ook in Arragon een opstand is uitge barsten. 17 Julij, des avonds. De orde is volkomen hersteld. De koningin door O'Donnel vergezeld heeft eene wapenschouwing gehouden over de bezettingzij werd door de troepen en het volk met levendige toejuichingen begroet. Morgen zal de plegtige teraardebestelling plaats hebben van de gesneuvelde soldaten. Espartero heeft zich naar Logrono begeven. In de laatste dagen werd sneeuw op de toppen van het Taurus-gebergte gezien. Sedert 1684 is zulks aldaar in Julij niet waargenomen. Volgens een officieel verslag in den Moniteur de 1'Armée bedraagt het aantal dooden van het oostersche leger van den dag der ontscheping in Turkije af tot de onderteekening van den vrede 62,492 man, waaronder 1284 officieren, 4405 onder officieren korporaals en brigadiers en 56,805 soldaten. Onder dit getal zijn begrepen de gesneuvelden en die, welke teu gevolge van wonden en ziekten overleden zijn. Gedurende den zelfden tijd stierven in Algérie 5246, in Italië 1088, in de Oostzee gedurende de expeditie van 1854, 1059 en in Frankrijk 15,655 man. De fransche legers verloren van 1 Mei 1854 tol 50 Maart 1856, 85,520 man. Bij het geregtshof te Turin wordt tegenwoordig een monster proces gevoerd. De aangeklaagden zijn ten getale van 45 die allen tot eene rooversbende behoorden. Onder hen bevinden zich eenige vrouwenwelke in manskleedereu met geweer en dolk gewapend, de rooftogten mede maakten. Op de verdedigingsbank zitten niet minder dan 20 advokaten. Het proces zal wel eene maand lang duren. Volgens een bij de Indépendence Beige ontvangen schrijven uit Parijs van 13 Julij, zou hel fransche gouvernement thans verklaard hebben, de vereenigiug der Donau-vorstendommen indien deze door de bevolking dier landen werkelijk geweuscht wierd, te zullen ondersteunen. Men weet dat Oostenrijk en de Porte daartegen zijn. Een telcgraphisch berigt uit Konstantinopel van 14 Julij, te London van regeringswege bekend gemaakt, zegt dat alle tot hel britsche leger behoorende personen scheep gegaan warenom de Krim te verlaten. Voorde regtbankte Hamm werd dezer dagen de zaak van een ganzendief behandeld. De zaak had haren gewonen loopdoch toen het er op aankwam dat de bestolene de indentiteit van de gestolen gans zou bezwerendurfde hij dit niet. Hij deed echter het voorstel aan de reglbauk om het bewijs door de gans zelve te doen leveren en baar op een paar honderd pas van zijne woning in vrijheid te laten en dan te zien welke rigting zij insloeg. Het voorstel werd aangenomen en de gans liep half vliegende in allerijl naar de woning van den bestolen boer. De dief bekende toen zijne misdaad en hij werd veroordeeld. Te Koppenhagen werd onlangs eene groote Mormonen-verga dering gehoudenwaarbij over hel door verscheiden geloovigen gedane voorstel tot afschaffing der veelwijverij zoo hevig werd gediscussieerd, dat een algemeene twist ontstond, welke eerst na tusscheukomst der gewapende magt en verscheiden inhechte nisnemingen eindigde. Vooral toonden de Mormonen uit den ge ringen stand hunne ontevredenheid over het voorstelen riepen dat zij slechts wegens de veelwijverij Mormonen geworden waren, en men hun nu dit voorregt wilde ontnemen In de jongste berigten uit China vindt men vermeld, dat in weerwil van den burgeroorlog die in dat rijk woedt, de be- moeijingen tot de verspreiding van het Christendom nogtans voortgezet worden. Achttien genootschappen onderhouden in China zesentachtig evangelische zendelingen. Engelsche en chi- nesche journalen en tijdschriften, dooor Angelsaksen uitgegeven, verschijnen er thans twaalf in het Middenrijk. Berigten uit Italiëdoor londcnsche dagbladen medegedeeld melden weder een politieleen moord de gouverneur van de stad Narniin den Kerkdijken Staat, is in den nacht van den 2den dezer, terwijl hij met zijn broeder naar huis ging, op de een zame straat door een onbekenden persoon aangevallen, en met een geweerschot zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarna den geest gaf. Hij was nog maar sedert eenige maanden gouver neur in die stad, maar had zich, volgens de bovenbedoelde be rigten door zijne strengheid en zijne politieke denkwijze bij de bevolkiug gehaat gemaakt. Onlangs is door het Hoogerhuis eene commissie uit zijn midden benoemdom te onderzoeken welken indruk de openbare uitvoering der doodvonnissen op de misdadigers en op het publiek maakt. Zij heeft thans rapport uitgebragt, en verklaart zich tegen de openlijke voltrekking der doodstraf. De heer W. Green, van Cincinnatie kocht in 1848 een stuk land in Chicago, voor 20,000 dollars, zijnde 100 dollars per akker. Van dit stuk land verkocht hij in het afgeloopen jaar drie perceelen voor 97,000 doll.eenige weken geleden verkocht hij 151 akkers voor 4000 dollars per akker, zijnde dus 604,000 dollars, hij bezit nog 1700 voet tegen 100 dollars per voet, uit makende eene waarde van 170,000 dollars, zoodat hij in 8 jaren

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2