tijds met zijn kapitaal van 20,000 dollars een voordeel heeft getrokken van 851,000 dollars. De schoonzoon van den heer Green is de geneesheer Rölker, in Cincinnatie, die mede door den aankoop van stukken land in Chicagoeene goede speculatie gemaakt heeft. Lord Palmcrston legde in het Lagerhuis eene merkwaardige verklaiing betrekkelijk Piemont af. Lord John Russell gaf te kennen (zeide hij) dat de koning van Sardinië, door den bijstand dien hij in den afgeloopen oorlog zoo edel en zoo onbekrompen aan de verbonden mogendheden verleende, met eere regt verwor ven heeft op dc ondersteuning van Frankrijk en Engeland, indien hij bedreigd mogt worden meteenig gevaar, hetwelk hij zich niet zelf berokkend had. Ik geloof niet dat Piemont zich zelf zoodanig gevaar berokkenen zal; en daarom schroom ik niet, openlijk te zeggen dat, indien ooit eenig gevaar den koning van Sardinië mogt bedreigen, eer en regt hel voor Engeland en Frankrijk ten pligt maken, hem met al hunne kracht tot het uiterste bij te staan; en daar het bekend is dat zulk een band Piemont aan de wes- tersche mogendheden verbindt, zal die wetenschap op zich zelve reeds daarvan ben ik overtuigd genoegzaam zijn om Piemont te behoedenzoo al niet tegen bedreigingendan toch tegen de verwezenlijking der gevaren waarmede het bedreigd mogt worden. De iersche dagbladen behelzen uitvoerige berigten over den opstand der militie van Noord-Tipperary in de stad Renagh op 7 dezer. Daartoe gaf aanleiding het bevel om de militie te ont binden en de uitnoodiging aan deze troepenom volgens het reglement hunne uniformen aftegeven. Een hunner weigerde zulks en daar hij deswege arrest kreeg, maakten zijne kameraden zich gereed om hem met geweld te bevrijden. Dit deden zij dan ook, en stelden niet alleen hem, maar ook alle arrestanten in vrijheid en sloegen daarbij deuren en vensters en al wat hen daarbij in den weg kwamstuk. Aangespoord door dit beginverklaarden zij niet uiteen te willen gaan, wanneer hun de rest van hun handgeld niet onmiddelijk wierd uitbetaald en zij bovendien verlof ontvingen om hunne uniformen te behouden. Alle pogingen hun ner officiereu om hen van hun voornemen te doen afzien waren te vergeefs, en ten 10 ure 'savonds waren de straten van het stadje het tooneel van een algemeeuen opstand. De soldaten dei- militie trokken namelijk op dat uur uit de kazerne de stad binnen wierpen daar de vensters van het commissariaat en van eene an dere kazerne in en trachtten het magazijn van munitie te plun deren, dat door de officieren bij tijdswas ontruimd. De telegraaf meldt uit Dublin: «Renagh, donderdag (9) des nachts. Heden namiddag ten 4 ure kwamen 520 man ouder kommando van den kolonel Hart Templemorc aanrukken en trokken met geladen ge weren naar de kazerne der opstandelingen. Zij vonden de poort der kazerne tegen hunne verwachting geopend en posleeiden zich op het plein tegenover de soldaten der militie, die nog bleven weigeren hunne wapens afteleveren, zelfs nadat hun de oproer- acte voorgelezen en het publick op het plein uiteengedreven was. Middelerwijl kwam eene andere afdeeling der opstandelingen welke tot dusver in de straten rondgeslingerd had, aanrukken en vuurde door liet traliewerk der poort op het pleinanderen scholen van de muur af op de troepen, waarvan een man ge dood, drie zwaar gekwetst en velen ligt gewond werden. Zoo stonden de zaken, toen de generaal Chatlerton des avonds ten 8 ure met versterking aanrukte. Ook dc policie werd versterkt; desniettemin hield het vuren tusschcn dc geregelde troepen en de militie tot 9 uur aanvan beide zijden vielen een groot aantal manschappen. Eerst ten 11 ure werd dc rust hersteld." Aan de londensche Times wordt uit Wecnen geschreven dat het Weener kabinet in de eerste dagen dezer maand weder eene nota aan den koning van Napels gerigt heeft om de vcr- toogen der wcstersche nogendheden te ondersteunen. De brief schrijver verwacht echter nietdat die nota ecnigen indruk ?al maken bij den vorstdie zoo als hij bcrigleenige maanden geleden, op de mondelinge waarschuwingen van een oostenrijk- schen aartshertog alleen ten antwoord gafdat Oostenrijk eerst voor zijne eigene deur behoorde te vegen. Een daghlad van Wintherthür verhaalt dat onlangs iemand zich ophing, maar dat de strop weldra brak en de zelfmoordenaar be wusteloos op den grond viel. Zoo bleef hij een halven dag liggen tot hij weder tot zich zeiven kwam. Hij waande zich reeds in de andere wc-reld en was zeer verwonderddat hier alles er eveneens uitzag als in de wereld die hij verlaten had. BURGERLIJKE STAND. Van 12 19 Julij 1856. GEHUWD: A. A. Klik en M. M. Slagwater.J. J. Rou tes en T. Visser. BEVALLEN: M. van der Zee geb Oosten Z. G. Ravcn- steijn geb. Weel Z. M. Borgart geb. Beekhuisen Z. C. Kamp geb. Vos D. A. Strikker geb. Zaatman D. K. S. Boekdrukker geb. Scholten H. Bakker geh. Klees D. G. Kikkert geb. Lap D. M. Hoogerduiu geb. Daalder D. OVERLEDEN: C. van Elk 1 m. H. Roelofs 9. w. - M. van Bon 54 j. D. Kleijn 58 j. 31. Sluisman 67 j. A. Scheffers 62 j. J. van Keeren 52 j. G-EMS1T3DE 333X2T31T. De groote heer zal een grooten maaltijd geven aan de geallieer de veldheeren. In Lombardije worden bij voortduring troepen verzameld en dc vestingen geproviandeerd. De expeditie der Franschen naar Groot-Kabylie is tot het a. s. voorjaar uitgesteld. Tusschen Rusland en Frankrijk is eenige verkoeling ontstaan. 14 Augustus, algemeene vergadering van de maatsch. tot nut van 't algemeen, te Amsterdam, onder voorzitterschap van prof. J. van Gilse. In het tuchthuis te Spandauw is brand ontstaan, waarbij vijf gedetineerden wouden hebben bekomen. De keizerin van Oostenrijk is den 12 van een prinsesje verlost. De pauselijke gendarmes hebben twee befaamde struikroovers gevat. l)e markies Hardinge is als opperbevelhebber van liet engelsche leger vervangen door den hertog van Cambridge. In de kaval- lcrie-kazerue te Weenen bevindt zich een paard van amerikaausch ras, dat op het gehcele ligchaam zonder haar is en staart noch manen heeft. In gemelde stad is eene schrijnwerkersvrouw van twee zoontjes en twee dochtertjes bevallen. In Zwiserland wil men een drijvenden spoorweg aanleggen. In Parijs wordt een blad uitgegeven om het huwelijk van de 3Iiddelandsche met de Roode zee te bevorderen. Te Oostende zal een gedenkteeken worden opgerigt op de plaats, waar koning Leopold in 1851 aan land slapie. Het spaausche ministerie is zamengesteld met O'Donucl aan 't hoofd. Te Madrid is jl. maandag weer een oproer uitgebarsten, waarbij dc republiek is geproclameerd. Verwacht eene fransche interventie om de insnrrectie te dempen. Te Aalsmeer zijn 4 huizen afgebrand. Het huwelijk van Prins Frederik Wilhelm met de oudste dochter van koningin Victoria is voorloopig vastgesteld. De fransche minister heeft order ontvangen om een spaansch observatie-leger zameutestellcn. Te Parijs worden meer dan 200 huizen met 1 2 en 5 ver diepingen verhoogd. Te Vcrsailles hebben grenadiers en kari- biuiers hevig gevochten: 25 dooden en gewonden. Het ned. hof zal 4 weken den rouw aannemen wegens 't overlijden van dc hertogin douairière van Nassau. Tc Zwolle zijn 5 jonge lingen gevankelijk binuengebragtbeschuldigd van brandstichting.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 3