WEEKBLAD van den BEIDER en bet MWED1EP. M 36. 1856. MAANDAG 1 SEPTEMBER. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKEB Bz., te Nieuioediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. ktf VEERTIENDE JAARGANG. A DVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. ITIETTWlSTIJDIiTG-BIT. HELDER en NIEUWEDIEP30 Augustus 1836. Naar men verneemt, is nu aan de heereu Schretlin Co ondernemers der gasfabriek in deze gemeente, het terrein bij de zoogenaamde Nieuwstad afgestaan, Ier oprigiing hunner fabriek. Jl. Zondag arriveerde alhier Zr. Ms. fregat Prins Alexander, kommandant non Romerkomende van de West-Indien Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft den schout-bij-nacht 't Hooftthans met Z. K. II. prins Frederik op reis naar Moskou, het kommandeurskruis der Leopoldsorde geschonken. Z. M. heeft den tweeden luitenant J. Kuipers, van het 3de regcment vesting-artillerie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der artillerie van het leger in Oost- Indie. De heer P. Loopuit te Schiedam is door de prov. staten van Zuidholland tot lid van de Eerste Kamer der Slaten-Generaal verkozen. In tegenwoordigheid van Z. M. den Koning en van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft jl. woensdag te Amsterdam, over eenkomstig de bepalingen van het feestprogramma, de pleglige inwijding plaats gehad van het op den Dam opgerigte gedenkleekcn aan den volksgeest van 1850 en 1851. Alvorens het teeken tot de onthulling gegeven werd, zijn door Z. M. den Koning de vol gende woorden gesproken Mijne Heeren Voor dat het gedenkteeken wordt onthulddat, naar Mijn wensch is opgerigt ter herinnering aan den voortreflelijken geest, die in 1830 en 1851 het Nedcrlandsche Volk bezielde, verlang Ik mijne tevredenheid te betuigen, dat Ik Mij op dit oogenblik in Mijne trouwe hoofdstad door zoo velen zie omringd, die in ver schillende wegen hebben getoond in die moeijolijke dagen, dat zij hun Vaderland lief haddenen dat zij met vaste trouw verhouden waren aan hunnen Koning. Het Metalen Kruis is het eenige uitwendige teeken, dat uit dien tijd van warme vaderlandsche geestdrift is overgebleven. Nadat Ik Mij had overtuigd, dat de vereeniging van hen, die met dat gedachtenis-met dat ecre-teeken zijn versierdalleen vaderlandsliefde en kameraadschappelijke herinneringen ten doel had, heb Ik Mij tot Beschermheer van die vereeniging verklaard, en heb Ik Mijnen beminden Broeder, Prins Hendrik der Neder landen, benoemd tot Voorzitter van het door Mij ingestelde Hoofdbestuur, omdat Ik, als Vertegenwoordiger van hel Koninklijk Geslacht en van het Huis van Nassau-Oranjehet bewijs wilde leveren, dat Ik die liefde en die trouw, die het Nederiaudsche Volk destijds aan Mijn Stamhuis heeft beloond op den realen prijs weet Ie schatten. Moge dit feest, dat de oud krijgskameradeu van den voorlref- felijkeu Prins Veldmaarschalk le zamen vierenrijk voor hen zijn in aangename herinneringen, maar bovenal, moge dit leest ertoe leiden dal de band van Houw, van eensgezindheid en van liefde, die het edele Nederiaudsche Volk aan zijn geboortegrond en aan zijne Vorsten verbindt, worde versterkt en bevestigd. Daartoe drage ook het gedenkteeken hijdat aan den volks geest van 1850 en 1851 door ons wordt toegewijd, en dat ook door Mij zal worden begroet met: Leve het Vaderland Bij koninklijk besluit van 11 dezer is bepaald dat hoofd en verdere officieren die de aclive dienst met pensioen of eervol ontslag verlaten, voortaan hunne activileits-uniform kunnen blijven dragen, doelt o. a. onder bepaling dat de tongen der epauletten en der passanten op de schouders van een ander metaal (zilver of goud) zulleu zijn dan die welke in aclive dienst werden gedragen met behoud van het overige gedeelte van de epaulet zoo als die vroeger was. Het Residentie-blad berigt, dat de minister van hinnenland- sclie zaken aan de maatschappij tot aanmoediging van den tuin bouw opgedragen heeft, de middelen te willen aanwijzen, door welke de nederiaudsche tuinbouw lol eene waardige hoogte kan worden opgevoerd. Bij een vreeselijkeu brand die onlangs te Liverpool woedde, is een geheel blok huizen verbrand. Eene gcheele familie, bestaande uil vader, moeder en 5 kinderen, is eene prooi der vlammen geworden. Ook een grijsaard van 74 jaren werd het slagtoffer van den brand. De Revue de Genève behelst het volgende feit, waarvan aan dat blad de gansehe verantwoordelijkheid wordt gelaten: Een afschuwelijke misdaad is te Challais gepleegd en strekt ten bewijs hoe gevaarlijk de onwetendheid des volks is. Een bergbewoner, die aan rheumatisme leed, had van een zijner vrienden gehoorddie zelf aan helgcuc hij verhaalde volkomen geloof hechtte, dat de aanwending van menscheuvet henugcliëêT^ van zijne kwaal zou bevrijden; en onze man zon dadelijk op het middei oin zich dit te bezorgen. Hij vond om zijn/ oogmerk

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1