Washington in de zelfde omnibus en spraken over de staatkunde. Daar zij het niet eens warenwerd het gesprek weldra levendiger, hooge woorden werden gewisseld en een der wetgevers greep den andere bij den kraag en gaf hemzonder voorafgegane waarschu wing, twee vuistslagen, die hem het bloed uit den neus en mond deden springen. De overige reizigers kwamen lusschen beide en scheidden de twee vechtenden van elkander, van welke de een de heer M'Mullen uit Virginie, de ander de heer Grangcr, uitNew- York, was. Het Huis heeft eene commissie benoemd, om de bijzonderheden der zaak te onderzoeken en daarover verslag uit te brengen. Een dagblad van Funen meldt, dat onlangs op dit eiland de doodstraf is voltrokken aan twee roovers, Boye en Olsen ge naamd. Deze gebeurtenis kenmerkte zich door de twee volgende bijzonderhedenOlsen verzette zich namelijk zoo wanhopig tegen den beul en zijne zes helpers, dat zij verpligt waren de hulp van militairen interoepenwelke er slechts met moeite in slaagden den delinquent zoodanig vast te houden, dat de beul lot de ont hoofding konde overgaan. Zoodra was het hoofd niet van den romp gescheiden of twee jeugdige boerinnen van 15 en 17 jaren, drongen door de dub bele lij gendarmes, die het schavot omgaven, henen en vingen in medegebragle kopjes het van het scliavot stroomcnde bloed op, hetwelk zij ijlings opdronkendit deden zij waarschijnlijk naar aanleiding van een oud bijgeloof, dat bij de landelijke bevolking in Denemarken heerschtdat het bloed van een ter dood gebragle wanneer het warm gedronken wordt, een onfeilbaar voorbehoed middel is tegen de vallende ziekten en beroerten. Door een commissaris van politie, die haar verweet de open bare rust te hebben verstoord, ondervraagd zijnde, antwoordden de meisjes, dat zij niets onwettigs hadden gedaan, en vertoonden een door Olsen onderteekend geschrift, waarbij hij haar magtigde om na zijn dood zooveel van zijn bloed te drinken, als zij maar begeerden. Te Madrid is thans het hoofdonderwerp der algemeene ge sprekken een feit, dat algemeen verontwaardiging verdient. Voor de revolutie van 1851, onder het monarchaal bestuur van dien tijd, was generaal Ortega, boezem-vriend van maarschalk Narvaez, kapitein-generaal der canarische eilanden. Te dier tijde stierf op die eilanden een rijk manlatende eene onmetelijke fortuin aan zijne echtgenoot over. Genenaal Ortegaveel lust hebbende aan die fortuin, verstond zich met twee hoofd-officierendeed twee valsche erfgenamen optreden en eigende zich op die wijze het goed eens anderen toe. Het gouvernement, van dat feit bewust, liet den schuldige ongemoeid. Daarop had de Julij-revolulie plaats, en de hertog der overwinning, leende ecu toegenegen oor aan de klagten der weduwe. De zaak werd onderzocht en een verslag daarvan opgemaakt. Men zegt dat de auditeur-militair voor ge neraal Ortega 20 jaar straf in de ijzers vraagt, en tevens dat de spaansche regering van de fransche uitlevering eischt van de schuldigen. Alle moeite, ook door maarschalk Narvaez aangewend, om voor Ortega vermindering van straf te erlangenwas vergeefs. Louis Blanc maakt in den Times een brief bekend over den toestand der fransche politieke gevangenen in Cayenne en zoekt uit den inhoud van verscheidene van daar ontvangen brieven aan te toonen, dat de veroordeelden aldaar eene onwaardige en af schuwelijke behandeling ondervinden. Onder anderen deelt hij een door 58 gedeporteerden onderteekend aan hem gerigt adres mede, Waarbij verhaald wordt, dat twee gevangenen wegens ongepaste woorden aan een paal gebonden en gegeeselddat hun de baard uitgetrokken en zij met banden zoo vast gebonden werden dat het bloed hun uit het ligchaam sprong. Bovendien wordt geklaagd, dat zij acht uur lang in verpeste moerassen moesten werken. *t Dezer dagen is een vaartuig van de marine der Ver. Staten in de haven van Cork aangekomen, na lusschen Newfoundland en de iersche kust peilingen gedaan te hebben ten behoeve der maat schappij die het plan gevormd heeft om een eleklrischcn telegraaf lusschen de oude en de nieuwe wereld over den bodem van den Oceaan aan te leggen. Men leest thans in een dagblad van Cork eenige bijzonderheden betrekkelijk die peilingen, welke een zeer gunstige uitkomst, moeten opgeleverd hebben. Het is, naar ge meld wordt, gebleken dat de bodem van den Oceaan, met uit zondering der riffen niet ver van de newfoundlandsche en van de iersche kust, eene schier effene vlakte is van zuchten grond en vrij van stroomingen, zoodat hij voor het leggen van een telegraaf draad als opzettelijk ingerigt schijnt. De peilingen hadden plaats met een kunstrijk gevonnden en zeer naauwkcurig werkenden toestel, die dooreen eigen stoomtuig in beweging gebragt werd, en van den bodem der zee ook zand benevens aanwijzingen van den graad van warmte van hel water medebragt. Het uitbrengen van den kabelwaarin de telegraafdraad moet besloten worden zou naar het oordeel van den bevelhebber van het noord-ameri- kaansche vaartuig, een zeer gemakkelijke taak zijn. BURGERLIJKE STAND. Van 50 Augustus 6 September 1856. GEHUWD: J. Bnskelinan en C. Blijendaal. J. Boon en J. de Vries. M. Heiman en C. Hagen. P. Brizee en M. J. Meerens. BEVALLENG. van Neck geb. Schoule D. J. C. H. Mackaij geb. Chappuijsi Z. D. Buler geb. Moen Z. J. Dieho geb. Wolier D. B. Drijver geb. de Wijn D. J. J. Somers geb. van Est D. C. M. van der Lee Z. OVEBLEDENE. van Vlooien 26 j. J. Brect 5 w. V. Zander 10 w. L. de Koning 62 j. J. G. lliller 12 d. L. van '1 Hoff 55 j. W. Platvoet 5 m. ©EME1TG-DE BEBI3TE1T. In Spanje is de nationale garde ontbonden en definitief afge schaft. De bruidsgeschenken der infante Amelia zijn meer dan 4000000 realen waard. De spaansche gezant te Mexico is van zijn post ontslagen. De keizer van Frankrijk voert, per telegraaf, op een afstand van 200 urenhet voorzitterschap bij den minister raad. De tijdingen uit het Goudland zijn niet geruststellend; hel veiligheids-comité beheerscht den staat, de gouverneur en wet gevers zijn tot schaduwen afgedaald. De troousopvolger van het Birmanen-rijk is vermoord. De hoofden van de huizen Roth- schild hebben een financieel congres gehouden te Aken. Te Brussel is de inboedel van een kleermaker, ter waarde van 500 fr.voor 60 fr. verkocht aan een uitdrager door een jongmensch, dien de bewoner in zijn huis had opgenomen. Z. M. heeft verordineerddat de staven en corpsen van hel leger in groot tenue een roode, de jagers een donker-groene en de muziekanten een wille vlam aan den chacol zullen dragen. Een zendeling van de Mormonen doorreist Zwitserland en Duitschland om aan hangers voor de secle te verwerven. Aan den Monileur wordt uit Biarilz geschreven, dat de zeebaden zeer heilzaam werken op de keizerin. De Etoile du Danube meldt, dat de Czaar zijn eisch op Bolgrad laat varen. Volgens den Times zal Engeland zijne hulp verlcenen aan Sardinië tegen de oostenrijksche inter ventic.Op den spoorweg bij Delftshaven is eene koe overreden; hel bragt een geweldigen schokmaar geene ongelukken te weeg. De vischmarkt te Nijmegen is onderhevig aan eene verzakking. Te Parijs zijn 12 melkvervalschers lot gevangenis en geld straffen veroordeeld. In Algérie heeft zich eene tweede aard-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2