WEEKBLAD van ra 1836. 22 SEPTEMBER. H 30. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij 0. BAKKER Bz., te Nieuivediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. MAANDAG II tl II li m OEI f VEERTIENDE JAARGANG. ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. AANBESTEDING. Op Donderdag den 23 September 1836, des namiddags ten 2| ure, zal, onder nadere approbatie door den Commissaris des Ko- nings in de Provincie Noordbolland, of bij deszelfs afwezen, door een der Leden van de gedeputeerde Staten in bijzijn van den beer Hoold-Ingenieur van den Waterstaat, aan het gouvernements gebouw in de St. Jansstraat te Haarlemvoor rekening van kerkvoogden worden aanbesteed: Het amoveren der bestaande en het bouwen van eene nieuwe PASTORIJ voor de Hervormde Gemeente van Oudendijk. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek waarnaar deze aanbestediug zal plaats hebben, zal boven en behalven aan het gouvernementsgebouw te Haarlem bij kerkvoogden te Oudendijk en op het raadhuis aldaar, op de gewone plaatsen ter lezing worden gelegd. Zullende vijf dagen vóór den dag der aanbesteding en alzoo op Zalurdag den 20 September aanstaande door den heer civiel Inge nieur IILinse te Hoorn de noodige aanwijzing worden gedaan, bij wien even als bij kerkvoogdende vereischte inlichtingen te bekomen zijn. XTIETTWSTIJDIHÖEÏT. HELDER en NIEUWEDIEP20 September 1836. Heden wordt op de reede alhier de aangekondigde wedstrijd van de noorder zeil- en roeivereeniging gehoudenbegunstigd door goed weder met een N.W. wind. Eene menigte toeschou wers, zoo van hier als elders, verlustigen zich in dit schoone schouwspel, dat door de muziek van het gezelschap Vriendschap en Toonkunst en het wapperen van de nationale vlaggen van de tribune der leden, wordt opgeluisterd. Onder het afdrukken dezes is de afloop nog niet bekend. Men verneemt, dat de schout-bij-nacht 't Hooftdoor den keizer van Rusland begiftigd is met het grootkruis der St. Stanis- laus-orde. Tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor dit zittingjaar is door Z. M. benoemd de heer mr. J. K. baron van Gollstein. In de troonrede, waarmede de zitting van de Staten-Generaal is geopend, komt de toezegging voor «waarbij aan Nederland schooliurigtingen worden verzekerdin welke het godsdienstig karakter der natie, sints eeuwen door het Christendom gevormd en ontwikkeld, wordt geëerbiedigd, en levens de eisch der weten schap en het beginsel der volkseenheid worden gehuldigd." De weeldewelke aan de cafés en restauratien op de boule vards te Parijs wordt ten toon gespreid, gaat alle beschrijving te boven. Zoo wordt nu aan eene dezer inrigtingen een trap ge maakt om van de boulevard naar de salons te komenwelke trap niet minder dan 100,000 francs zal kosten. Hij bestaat uit 22 marmeren trappen, ieder uit een stuk van 2 ellen. Eenigen tijd geleden hadden de Christenen te Scutari in Albanië van de zijde der mahommedaansche bevolking grove mis- houdelingen ondergaan. Thans wordt uit die stad gemeld, dat er een bevelschrift van de porte is afgekondigd, waarbij de ma hommedaansche inwoners gelast zijn eene geldsom van 500,000 piasters te betalen ter vergoeding der aan hel kerk- en schoolge bouw der Christenen toegebragte schade, terwijl vijftien lurksche huisgezinnendie als gevaarlijk voor den openbaren vrede beschouwd werdenaanzegging ontvingen om de stad te verlaten en zich naar Klein-Azie te begeven. Dit bevelschrift zou ten uitvoer gelegd wordenzoodra het. turksch garnizoen daar ter stede de verwachte versterking zou hebben ontvangen. De 3Iorniug Post bevat een schrijven uit Parijs, waarin het volgende voorkomt. «Het is zeer mogelijk, dat de franscheoorlogschependie thans te Toulon voorraad innemenbestemd zijn om zich inde golf van Napels met een brilsch eskader te vereenigen. Het fransche gou vernement is evenmin als het engelschc gezind om zich door koning Ferdinand te laten tarten. Engeland en Frankrijk hebben op de parijsche conferentie voor het oog der wereld de verpligtiug op zich genomen om het napelsche gouvernement te nopen tot ontzag voor de wetten der menschelijkhciden tot zulk eene staatkunde als strekken kan om uit dat gedeelte van Italië de brandstof voor onlusten te verwijderen." - Onlangs vermeldde men een lOOjarigcn israëlitischen slagtrw^ als den oudsten man in Hongarije. Uit Groswardin schrötfinen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1