van eene vrouwdie een nog hooger leeftijd heefl bereikt. In een eenzaam buis namelijk leeft aldaar eene Walacbindie reeds haar I22sle jaar achter den rug beeft, gezond en wel is en nog zelve baar eenvoudig maal gereed maaktmeestal uit groenten bestaande. Haar ligchaain is, wel is waar, dor als eene inuniie, maar bare oogen zijn nog levendig en bare landen niet bet minst beschadigd. Wanneer komt de keizer terug? is de groote vraag van den dag te Parijs, en geen wonder. Hij is als 'l ware de zon, die licht en warmte geeft aan de woelige hoofdstad van Frankrijk. Als bij niet te midden van die duizenden leeft, als men zich niet kan verlustigen in de grootheid van bet bof, dan komen er niet alleen duizenden minder te Parijs, maar duizendeu verlaten met en om hem de wondervolle stad van woeling en weelde. Men zegt nu echter, dat de keizer in de laatste dagen van deze maand zijne treurende hoofdstad weder zal opzoeken. In de werkplaats van de HH. Merselin en Schulze te Brussel is thans geheel gereed ten loon gesteld een buitengewoon prachtig en kostbaar orgel voor de hoofdkerk te Murcia in Spanje. Dit orgel staat geheel op zich zelf en heefl twee fronten waarvan het eene in golhieken en het andere in renaissance stijl is gebouwd even als de beide groote hoofddoelen der kathedraal zelve De fronten beslaan eene breedte van 43 en eene hoogte van 65 tot 70 voeten, afmetingen waarbij alleen die van de orgels te Haar lem, Freiburg en nog een paar andere in vergelijking kunnen ko men. Wat de constructie betreft heefl dit meesterstuk van kunst en vinding zoovele volmaaktheden en hulpbronnen en is zoo be wonderenswaardig zoowel om de sierlijkheid en verscheidenheid als om de kracht van toon waardoor het uitmunt, dat men zonder overdrijving kan zeggen dat het geheel eenig is in zijne soort. Het bevat 4700 pijpen en 68 registers. Vier koniplele klavie ren en 18 pedalen voor koppeling en van versterkende combinaties der verschillende manualen. De heer James v. Rothschilddie geene offers te groot acht om zijne domeinen in Boulogne uit te breidenheeft naast zijn landgoed een tuin liggendie met het huis aan eene oude dame toebehoort, die het voor geen prijs wil afstaan. Het geheel is geen 50,000 fr. waard. De heer v. Rothschild heeft haar eerst 100,000, toen 300,000, vervolgens 800,000 en eindelijk een millioen francs aangeboden; de oude dame geeft echter niet toe. Nog meer, de oude dame heeft een proces aanhangig gemaakt wegeus eenen weg, dien de gemeente aan den baron heeft ver kocht. De oude dame eischt, dat deze weg, die midden door het park van den baron loopt, blijve bestaan. De presidentskeuze voor de Verceuigde Staten, die op den 4den Nov, van dit jaar zal plaats hebben, brengt daar aller long en pen in beweging. Diie kandidaten worden vooral op den voor grond gesteld, de heeren Buchanan, laatstelijk gezant der Unie te Londen, kolonel Fremont en de heer Fillmore, den kandidaat der dusgenaamde Knownotbings wiens partij (welke de instandhouding der Unie verlangt, maar bescherming van de na tionaliteit tegen de zich daar vestigende vreemdelingen beoogt) in den laalslen tijd veld heeft verloren. De strijd om het pre sidentschap zal dus voornamelijk tusschen de heeren Ficmont en Buchanan gevoerd worden. De eerste is de kandidaat der repu blikeinen, die mede bet behoud der Unie op den voorgrondstellen en zich voorts ten doelwit hebben gesteld de uitbreiding der sla vernij tegen te gaan en daarom de opheffing willen der wet welke de burgers der vrije staten dringt om voor de slavenhouders van andere staten als slavenvangcrs werkzaam te zijn. Dat aan de slavenhouders en alle andere voorstanders der slavernij deze bedoe lingen der Frcmont-parlij een doorn in het oog moet zijn, is te begrijpendaarom wenden zij ook alle middelen aan om de kan didatuur van den heer Buchanan, eigenlijk den kandidaat der de mocratische partijdoor te drijven. Daartoe dreigen zijzich niet aan de meerderheid te zullen onderwerpen, in geval Fremont gekozen wordt, maar niet alle zuidelijke staten der Unie zich van j de noordelijke te zullen afscheiden. Zelfs in den senaat te Was hinglon worden openlijk deze bedreigingen gedaan. Men heeft thans uitvoerige berigtcn ontvangen omtrent de krooning van den keizer van Rusland te Moskau. Deze gewigtige j plegliglieid, den 7 dezer voltrokken, had plaats op de door het programma voorgeschreven wijze. Het is onmogelijk zich een denkbeeld te vormen van de daarbij ten toon gespreide pracht. Reeds vroegtijdig werd door het lossen van bel geschut en het spelen der klokken hel feest van den dag den volke verkondigd, j hetwelk zich in ontzaggelijke massa's langs den weg, welken de i stoet volgen zou, had geschaard. Overal heerschle de beste orde. De vreemde gezanten begaven zich ten 1) ure in optogt naar de kerk. De equipaadjes van den franschen gezant muntten uit door goeden smaakdie van den oostenrijkschen door pracht. Ook deze gezant zelf, prins Esterhazy, was op eene verblindende wijze i met parelen en edelgesteenten als oveidckt. Kort nadat deze aanzienlijke personen waren aangekomenverscheen ook de keizerin- weduwe, door verschillende leden van het keizerlijk gezin gevolgd, alsmede door de vreemde prinsen. Spoedig daarop kondigde hel gejuich der menigte de komst van den vorst aan, die met de keizerin en zijn talrijk schitterend gevolg de kerk binnentrad, en kort daarna nam de eigenlijke plegtigheid een aanvang. Het oogenblikop hetwelk de beheerscher van eene bevolking van zestig millioen menschenknielende, het hoofd boog voorden hoog bejaarden metropolitaan van Moskau, Philaretes, en, door j dien geestelijke gezegend, in de schatting dezer bevolking, als ware het de goddelijke zending verkreeg om voor het onstoffelijk zoowel als voor het stoffelijk heil zijner onderdanen te waken, was inzonderheid zeer plcglig. Daarop heefl keizer Alexauder, I gekleed in generaals-uniformdoch nog altijd voorzien van de nestels, die hij als adjudant van zijnen vader, keizer Nicolaas, plagt te dragen, zich zeiven de kroon opgezet, en vervolgens de j keizerin, die, in hel wit gekleed, diep bewogen voor hein ge knield lag, het voorhoofd niet die kroon aangeroerd, vermits zij Ie zwaar was om door H. M. te worden gedragen. Men schat hare waarde op 6 millioen zilveren roebels. Ook deze plegtigheid schijnt een diepen indruk te hebben gemaakt, inzonderheid toen daarbij ook het magtige, en tevens naar het algemeen gevoelen zoo wel klinkende gezang van de oostersche kerk zich in al zijne kracht deed hooienen Z. M. zijne eerbiedwaardige en zoo hoog ge achte moeder, alsmede de verdere leden van het keizerlijke gezin, omarmde. De plegtigheid was vermoeijenddaar er geene zitplaatsen voor de daarbij tegenwoordig zijnde personen waren aangebragl en zij drie uren duurde. De dag werd besloten door eene luisterrijke illuminatie, waar van het niet mogelijk is eene beschrijving Ie geven. Men zal er zich een flaauw denkbeeld van kunnen vormen, wanneer men meldt, dat Moskau 1600 kerken bezit, te zamen van 8000 torens voorzien. Deze 8000 torens en torentjes waren sommigen van boven tot benedenanderen van het dak af tot aan de spits ge heel met latwerk voorziendat met velglazen was bezet. Men zegt, dat ruim 200,000 werklieden voor dezen arbeid zijn gebe zigd, en niet minder zijn gebruikt voor het ontsteken. Wanneer men buiten de stad op eene hoogte stond en Moskau overzag, dan was het gezigt treffend. Het was als eene in vuur gehulde too- verstad. De verlichting was algemeen en zelfs de geringste wo ningen prijkten met de naamcijfers van den keizer en van de keizerin. De tuin van hel Kremliu was met fantastische hoornen beplant, wier takken vlammen warenbeladen met vruchten van allerlei kleuren. Hel Kremlin zelfs was geheel verlicht en als in een vuurgloed gehuld. 1 Den 8sten dezer hebben de keizer en de keizerin de deputatien

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2