vwf#v8*n h*t weükblad van den helder e\ oei mwediep. MAANDAG 29 SEPTEMBER. 1TI E TT TT S T IJ D 11T G B 1T. J\S 40. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz., te Nkuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Alen abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. 1836. VEERTIENDE JAARGANG. ADVERTENT1EN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. De BURGEMEESTER der gemeente Heldermankt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekenddatop Maandag dun zesden October aanstaandedes voormiddags ten 9 ure, voor het Raadhuis der gemeentedoor den Heer Kolonel Militie Commissarisinspectie zal worden gehouden over de verlofgangers der Nationale Militiedie zich in de gemeente bevinden. Helder, den 27 September 1856. De Burgemeester voornoemd STAK.\IAN BOSSE. HELDER en N1EUWEDIEP, 27 September 1856. De collecte in de vorige week alhier gedaantot leniging van den nood der overgebleven slagloffers bij de rampen, die het eiland Groot Sangir, in nedcrlandsch Iudiehebben getroffenheeft opgebragt de som van 56.215 Bij Zr. Ms. besluit van den 25sten dezer, is de luitenant ter-zee van de 1ste klasse G. Gersenwegens langdurige dienst, op zijn verzoek, met den 1 sten October aanslaande, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f\ 100. Bij Zr. Ms besluit van den 26sten dezer, zijn met ingang van den Isten October aanslaande, bevorderd: tot kapitein-luilenant-ter-zee, de luitenant-ter-zee der 1ste klasse A. D. S. Clarkson tot luitenants-ter-zee der 1ste klasse: de luitenants ter-zee der 2de klasse 1F. F. L. de Vriesejhr. Al. W. Bowler en J. P. K. van Moorsel en tot officier-machinist, met den rang van luitenant-ter-zee van de 2de klasse, de machinist der lsle klasse in het vaste corps P. A. van Aken. Bij Zr. Ms. besluit van den 26sten dezer, is de schipper J. M. Richel, dienende op Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, be noemd tot broeder der orde van den ncdcrlandschen leeuw. De minister van financien heeft in de zitting van de Tweede Kamer der Stalcn-Generaal van jl. maandag de bcgrootingswetten voor 1857 aangeboden. Daarin worden de inkomsten geraamd op 72784421 De uitgaven 72746458 Batig saldo f 57985 Z. M heeft den heer J. T. hoorn, op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid en vice-presideut van hel roliegie van regenten over het huis van arrest Ie Alkmaar, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen langdurige diensten en in zijne plaats het vice-presidium opgedragen aan het lid van dat collegie mr G. van Leeuwenofficier van justitie bij de arrondissements-reglbank te Alkmaar, terwijl in diens plaats tot lid van hetzelve collegie is benoemd de heer L. de Sonnavillelid van den gemeenteraad aldaar. Vermeldende de bewoordingen, waarin het ontwerp-adres der Tweede Kamer beantwoordt de der troonrede, betreffende het onderwijs, laat de haarl. courant er dit op volgen: Velen vleijen zich, dat de meerderheid der Kamer dergelijk antwoord, ais lijnregt in strijd met de vervulling der wenschen des Konings, niet zal goedkeuren, en op deze heeft hel ontwerp een zeer ongunsligen indruk gemaakt, vermits, indien de meer derheid er zich mede rnogt vereenigen, dit, volgens het gevoelen van bevoegde beoordeelaars, aanleiding kan geven tot belangrijke verwikkelingen." In den voormiddag van den 24 dezer werd den ingezetenen der gemeente Oosterhout door den omroeper bekend gemaakt, dat de moiisteraardappelplant, welke om bare buitengewone hoogte sedert lang ieders nieuwsgierigheid had gaande gemaakt en in den tuin van P. van den Elshout was gepoot zou worden gerooid. Op het bepaalde uur had zulks in tegenwoordigheid eener talrijke schare plaats; en 26 groote aardappelen, waaronder eenige van 5 onzen zwaar, werden van het monslergewaswelks loof eene hoogte van 5,5 el en eenen omvang van ruim 2,5 el had, af gehaald. Om het ongewone der zaak had men eenige versierselen aaugebragt en ging liet rooijeu met eenige plegtighedenter eere van den verzorger der plant, vergezeld. Te St. Jans-Gcest heeft de burgemeester het ongeluk gehad op de jagt een' grijsaard doodelijk te treffen. De wanhopende dader heeft, nadat hij afscheid van zijne vrouw had genomen, zich ter beschikking van den procureur des Konings gesteld. De omstandigheden zijn echter van dien aard, dat men hoopt den geachten man eeriang in zijn werkkring terug te zien keeren. Nabij Erith zal eerlang een oogst van zonnebloemen over eene uitgestrektheid van vier acres gronds worden ingezameld; men is voornemens het zaad dezer bloem te bezigen voor deoü«^~ slagerijterwijl men zal trachten uit de vezelen der stengchKpapitL te vervaardigen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1