sloom-fregat vau 400 p. k. naar het tegenwoordige stelsel te kun nen opnemen. Op eenen afzonderlijken post van art. 14 is een bedrag van 2a,000 uilgetrokken, welke zoude gevorderd worden om het oude dok door een dam af te sluiten en dan droog te malen, teneinde te onderzoeken of hel nog bruikbaar was te maken en wat daartoe zou worden vereischt. Z. Ex. de minister is van oordcel, dat deze niet zeer belangrijke som zou kunnen worden verleendom dat dit oude dok toch niet op den duur alzoo zou kunnen blijven en de afdamming bij het daarstellen van een nieuw dok minder kosten zal vorderen dan anderzins, en dal toch bij sommigen de verwachting aanwezig is, dat, als de funderingen eenmaal bloot komende kosten van herstel zullen kunnen mcdevallenen met een dergelijk herstel er eeue tweede gelegenheid zal beslaanom oorlogschepen van kleiner charter, en zelfs koopvaardijschepen te Willemsoord te dokken. De minister heeft echter tevens doen opmerken dat uit het verleenen van de bedoelde betrekkelijk niet zeer aanmerkelijke som geene verpligting bij gevolgtrekking zoude kunnen worden afgeleid, om ook het oude dok te herstellen, en dat de Slaten-Generaal in dat opzigt in hun geheel zouden blijven. Zr. Ms. instructie-brik Zeehond, kommaudant kapit.-luit. ter zee 31. C. van Vreelandis jl. donderdag middag vau hier uitgezeildom den instructie-togt in de Noordzee voortezelten. Tot lid der Provinciale Stalen van Noordholland is te Alk maar, bij herstemming, verkozen de heer nar. P. A. de Lange. Alkmaar 8 October 1856. De Harddraverij door de zorg j vau den heer W Tiesingkastelein in de Nachtegaal daargesleld en waaraan 19 paarden deelnamen, is heden tot aller genoegen iu de Geesterhout alhier afgeloopen. De prijs bestaande in een zilveren tabakspot en komfoor werd behaald door het paard genaamd 't Ruintje tocbehoorende aan den heer K. S. Hylkemavan de Kwaakbrug bij Leijden en bereden door den pikeur 31. Hijlkema een zilveren schrijf- garnituur is tot premie toegewezen aan het paard Lieuwlcetoc behoorende en bereden door den heer P. van Santen van Berkel. Den 5den dezer marcheerde te Enkhuizen binnen een deta chement van 70 manschappenonder kommando van den luitenant Velius Boert, welke bij de bewoners van wijk 1 aldaar zijn in gekwartierd. Deze soldalen kwamen van het Nieuwediep, hadden tweemaal nachtkwartier gehouden, eens te Kolhorn en eens te Medemblik, en zijn den 4den dezer per stoomboot naar Harlingen vertrokken. Er zijn te Enkhuizen en elders verscheidene burgers die wenschlen dat het departement van oorlog werd bekend ge maakt met de gemakkelijkerspoediger en goedkooper overtogl welke van het Nieuwediep op Harlingen per scheepsgelegenheid over de Zuiderzee bestaatals wel de thans genomen route over Kolhorn, Medemblik naar Enkhuizen, en dan over dezelfde Zuiderzee, doch van de laatste plaats per stoombootmogelijk dat het varen per gewone kaag de manschappen te veel vermoeit erf het ministerie daarom den omweg van eeuige dagen en het vervoer per stoomboot de voorkeur geeft. EnkhCt.) Het ned. fregatschip Bankakapt. IJoogeveen Heymans, hetwelk den 12 Julij van Macao met 550 koelies naar Havana vertrok, werd door schade, welke het in een storm beliep, ge noodzaakt terug te koeren om te repareren. Gedurende den tijd dat de reparatie bewerkstelligd werd en toen het schip bijna klaar was om weder zee te kiezeuschijnen de Chinezen zamengespan- ncn te hebben om zich aan hunne verpligtingen te onttrekken en om hiertoe te geraken werd de equipage den oden dezer door hen overvallen. Deze was echter voorbereid en verweerde zichzoo dat er natuurlijk eefle hevige schermutseling plaats greep. Onder dit bedrijf zijn eenige der booswichten tol het verschrikkelijke be sluit gekomenom het schip in brand te stekenzij begaven zich om dit barbaarsche plan ten uitvoer te brengen in het lusschendek en in korten tijd was het schip een prooi der vlammen. Een groot gedeelte der Chinezen hebben hunne welverdiende straf ontvangen en zijn omgekomen, maar ook kapt. Heymans, de 2de stuurman en de hofmeester worden vermist. Eene deputatie van werklieden heeft zich gisteren naar den keizer op St. Cloud begeven. Zij klaagden bitter over den hoogeu prijs der huren en de duurte der levensmiddelen. De keizer ontving de afgevaardigden met welwillendheid. De gisting der door het volk bewoonde gedeelten der stad is nog zeer groot. Er worden voortdurend oproerige biljetten aangeplakt, men vindt ze zelfs iu de omstreken van de hal. Het volksmaal te Moskau op den 20 September jl. gegeven, is niet zonder aanmerkelijke ongelukken is afgeloopen. De barrières, die de talrijke hongerige volksmenigte van de met spijzen bedekte tafels afscheiddeuzouden op een teeken na de aankomst van den keizer en het hof geopend worden. Maar de directeur van policie, die eene proef wilde nemen, hoe de zaak zoude toegaan, gaf het bedoelde teeken te vroeg en het volkhetwelk van den vroe gen ochtend het toebereide maal had staan aangapenvatte het teeken iu ernst op en even als of eene vesting bestormd werd, viel het volk op de tafels aan en geene menschelijke magt was in staat het te keerengebraadgebakflesschen met brandewijn stoelen en banken werden met een onwederstaaubaar geweld be stormd, terwijl ook een aanval werd gedaan op de fonteinen, waaruit wijn zoude stroomen. Alles wat weerstand kon bieden werd vernield en bij deze gelegenheid bleven vele doodeu op de plaats en werden verscheiden in het gedrang ernstig gekwetst. Daar noch de policie noch de gendarmen de orde konden herstel len nam men zijne toevlugt tot brandspuiten, om deze menschen- massa te ontwarren. Meer dan 10 wagens bragten de dooden en gekwetsten naar de hospitalen. Toen de keizer verscheen had het geheel al het voorkomen van een slagveld. De keizer moet een gestreng onderzoek in deze zaak bevolen hebben. De Kerkelijke Ct., sprekende over de discussien in de 2e kamer, betrekkelijk het onlwerp-adres van antwoord, op de troonrede, zegt onder anderen Onder de meest belangrijke woorden bij de discussie over 6 van het adres van antwoord behoorde zeker dat van den heer Thorbecke. 't Was te wachtendat hij warm tegenstander van het ministerie wezen zou en in dat opzigt was zijne verklaring dus natuurlijk. Maar de wijze, waarop de verklaring werd afge legd, was zoo open en rond, bijna zouden wij zeggen zoo wel willend, dat er geen zweem in was van die ongepaste en hatelijke uitvallenwaaraan builen de kamer het ministerie ten doel stond van zijn optreden af en van de zijde dergenendie vrienden zijn van den heer Thorbecke. Wat ons in het woord van den spreker best bevielwas zijne schoonc verklaring omtrent het Christendom als de werker en kweeker der tegenwoordige beschaving. De heer Thorbecke, anders zoo juist in zijne woorden, heeft gezegd, dat ook de vijanden van het Christendom niet kunnen ontkennen. Wat zij kunnen is de vraag minder, dan wat zij doen en de geschriften van den dag zijn daar, om te bewijzen, dat juist.de waarheid wel degelijk wordt ontkend, 't Deed ons goed ze door den heer Thorbecke in 's lands vergaderzaal te hooien verkondi gen. Ons dunktwanneer men zoo over het Christendom denkt en er den heilzamen invloed zoo ronden open van erkennen wil, dat men dan om consequent te zijnook christelijk onderwijs moet willen voor een volk, dat historisch en feitelijk een christelijk volk is. Wij herhalen nog eens, dat. wij voorstanders zijn van christelijk onderwijs en tegenstanders der gesplitste school en wij achten die herhaling noodig, omdat de heer Groen, in een nader antwoord aan enkele sprekersouderscheid heeft gemaakt tusschen alge-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2