HELDER en het MWEDIEP. M 43, ra den MAANDAG 2TI E13" 7/ S IJ D I S 11. 20 OCTOBER. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER. Bz.te Nieuwèdiep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. VEERTIENDE HELDER en NIEUWEDIEP 18 October 1856. In de zitting van den gemeenteraad op jl. diugsdag den li dezer waren al de leden tegenwoordig. De burgemeester opende de vergaderingen de notulen der voor gaande vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Bij monde van den lieer Reeringh werd verslag uitgebragt no pens liet voorloopig onderzoek van den staat van begrooting der gemeente, voor het jaar 1857. Nadat het le en 2e hoofdstuk der inkomsten waren vastgesteld, werd door een der leden, op grond der gunstige ontvangsten der verbruiksbelastingen in dit jaar, bij het 5e hoofdstuk het voorstel ingediendde belasting op de turf, even als die op de steenkolen, zoo als in het verslag der commissie van rapporteurs was voorgesteld, met primo Januarij e.k. afteschaffen. Na deliberatie werd besloten, dit voorstel tot onderzoek naar de afdeclingen te verzenden eu de verdere behan deling der begrooting tot na dit onderzoek te verdagen. De begrootingen van het algemeen weeshuis en burgerlijk Arm bestuur voor 1857, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. In ontvang en uilgaaf bedroeg de eerste de som van 9254,40® en de tweede f 14750. Werd gelezen een adres van den kerkenraad der herstelde lu- thersche gemeente alhier, houdende verzoekdat ten behoeve hun ner kerk, even als bij de oprigling der overige nieuwe kerkge bouwen alhier, eene subsidie uit de gemeentekas worde verleend. Op voorstel van het dagelijksch bestuur, werd, na gehoudenebe raadslaging, rnet 11 tegen 4 stemmen besloten, de gevraagde subsidie te verleenen tot een bedrag van 200 le voldoen uit den post van onvoorziene uitgaven der loopendc dienst. Op een verzoek van den wieriuger veerschipper S. Buis, dat de raad terugkomen zoude op zijn besluit van den 9 September 11. om aan hem geene verdere toelage tot instandhouding van zijn veer te verleenen, werd met 15 stemmen afwijzend beschikt. Een lid verklaarde zich vóór hel verzoekterwijl een ander lid zich buiten stemming hield. Een verzoek van Jacob Tegelom in de plaats van zijnen vader Tegeldie op den 1 dezer is overleden, tot mede-schipper op het trekschuilenveer lusschen deze gemeente en de Zijpe le worden aangesteldwerd met eenparige stemmen ingewilligd. Na de mededeeling van het proces-verbaal der op 10 dezer ge houdene verificatie der boeken en kas van den gemeente-ontvanger werd de vergadering gesloten. JAARGANG. Heden nacht omstreeks half vier ure barstte in de laugeslraat alhier, een hevige brand uil, ten huize van den broodbakker P. Vroon. Binnen weinige oogenblikken was het geheele perceel bestaande uil twee woningeneen prooi der vlammen. Door den loffelijken ijver der spuitgasten, zoo militaire als burgerlijke, is men den brand in twee uren tijds meester geworden en zijn de belendende gebouwen bewaard gebleven. Voor het eerst kwam ook de onlangs aangelegde duinwaterlei ding als bluschmiddel in werking, en heeft groote dienst bewezen, waardoor het nuttige van die inrigliug voor deze gemeente ook bij dergelijke gelegenheden ten duidelijkste is gebleken. De bewoners hebben zich met moeite kunnen redden; van de gedeeltelijk verzekerde inboedels is slechts weinig geborgen. Op Vrijdag den 17 dezer werden de wintervergaderingen van hel dep. Helder der ms. t. N. v. 't A. feestelijk geopend, onder de leiding van den voorzitter L. Jelgersma Gz. Bij deze gelegenheid werden de eereblijken uitgereiktzijnde eene rilveren medaille en getuigschriften, toegekend aan Arjen Johz. Iiooger- werf\ Cornelis Dirksz. ItoodtFrederik Jansz. de Vries Dirk Reindt. Kruk, Jolmnnes Johz. BoodPaulus Klz. Muijvn en lJf Jansz. Blokkerallen woonachtig te Huisduinen voor den moed, het beleid en de inspanning waarmede zij, op den Gdcn October '1855, in de hevigste branding van de llaaks, aan vijf uatuurgenooteumet Gods hulp, het leven hadden gered. Men verneemt dat Z. M. zich vereenigd heeft met de voor- dragt van den minister van marine omin verband met het voornemen tot den bouw van een vast droog dok voor de grootste schepen alhier, aan twee der leden van de benoemde commissie voor dat dok, zijnde de HH. hoofd-ingenieur der marine Tromp en den ingenieur van 's rijks waterstaat Stroolmaneene zending op te dragen naar Engeland en Frankrijk, tot het opnemen der merkwaaardige nieuwe dok-werken aldaar, eu dat genoemde heeren zich lot dat einde spoedig op reis zullen begeven. Naar wij vernemen, is de bestemming van Zr. Ms. fregat de Ruijter naar de Middelandsche Zeeen de zcildag bepaald op 1 November aanslaande; deze kruistogt zoude 8 a 9 maanden duren. Men meldt uit 'sGravenhagedat dezer dagen, aan den- minister van binnenlandsche zakendoor de heeren C. Verloop en Zoon, te Utrecht, voor principalen, aangevraagd is contessie lot den aanleg en exploitatie van een groot zee-kanaaldit onze

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1