ÖBMElTCrDS BEBIÖÏE1T. directie het hunne mogteii bijdragen tot instandhouding van deze nuttige onderneming. De bij koninklijk besluit van den ISdeu Julij 1856 benoem de commissie Ier overweging der regeling van het landbouw onderwijs in Nederland, heeft haar verslag uilgebragl. Hare beraadslagingen hebbeu haar geleid tol hel besluit om aan den koning voor te stellen: De oprigliug van ecne landbouwschool in Nederland, gevestigd bij voorkeur in het. midden des lands, op voldoenden afstand eencr stadecne school waaraannevens al de hulpmiddelen van het wetenschappelijk onderwijs, eene boerderij verbonden is, welke op eene uitgestrektheid van ten minste hon derd bunders grond van verschillenden aardden verbeterden landbouw toegepast vertoont, eene school waarop, hoewel in levenswijze gescheiden, jongelieden van hoogereu maatschappelijken stand en jeugdige landbouwers onderligt ontvangen, door lessen en door eigene aanschouwing of oefening. Te 's Herlogenbosch heeft een huisvader zich boven een zolderluik opgehangen. De strop niet sterk genoeg zijnde, viel hij door het luik en werd levenloos aan den trap gevonden door zijne vrouwdie van eene doopplegligheid terug kwam. Er zijn lieden die beweren dat de toenemende bloei der na- pelsche nijverheid, welke Engeland weldra van alle mededinging op de napelsche markt dreigt uit te sluiten, als eene hoofdreden der tegenwoordige vijandige houding van Engeland beschouwd moet worden. De mindere volksklassen in Napels gebruiken het geheele jaar door, voor hare kleeding, alleen katoenen sloffen, die vroeger uitsluitend uit Engeland kwamen. Bij proefneming begon men in 1816 met eene partij van 400 centenaars katoenen garen uit Engeland Ie ontbieden, waarvan in de omstreken van Salerno grove lijnwaden ten dienste van het landvolk, geweven werden. In 1825 was de invoer van katoenen garens uit Enge land reeds tot 2000 centenaars geklommen. In 1850 riglteu twee ondernemende Zwitsers de eerste katoenspinnerij in Salerno op dit voorbeeld vond weldra meerdere navolging, terwijl ook ver scheiden groote weverijen ontstonden. De fabriek van de heeren Schalapfer en Wenner alleen lelt 500 machinale eu bijna even zoovele gewone weefgetouwen; die van den heer Egg heelt meer dan 1200 werklieden, gelijktijdig worden groote verwerijen en kaloendrukkerijen opgerigt. In den loop van 1855 zijn 40,000 centenaars katoenen garens voor de na|)elsche fabrieken uil Enge land ingevoerd, terwijl de inlandsche spinnerijen ineer dan 50,000 centenaars daarvoor leverden. Natuurlijk is de invoer van engelsche manufacturen iu die evenredigheid afgenomen eu men kan dus verwachten, dat de Engelschcn gaarne eene gelegenheid zullen aangrijpen, om aan de ontluikende napelsche industrie een ge voeligeu slag toe te brengen. De lonndensche Times van jl. woensdag zegt iu zijn beurs- berigtTclegraphische tijdingen uit Sl. Petersburg melden, dat de concessie lot het aanleggen van hel groote spoorwegnet in Rusland aan eene fransche maatschappij verleend is; de duur der concessie is tachtig jaren, en de lengte der aanlelcggen spoor wegen omstreeks 2500 mijlen. Het gouvernement geeft een sub sidie van omstreeks 15,5(10 pond sterling per mijl, en waarborgt eene jaarlijksche opbrengst van 5 percent, waarvan ecu half percent voor aflossing van het. kapitaal dienen moet. Te Offenbach werd onlangs een graveur tot twee weken ge vangenisstraf veroordeeldwegens gewelddadigheden bij hel spel gepleegd. De veroordeelde begaf zich naar liet geregt, doodde in zijn kabinet den regter, een achtenswaardig man met een scholwondde met dolksteken den griffier en den bediende en vlugtte in het nabij gelegen woud, waar men hem dood terug vond. Te Boulogne heeft een tabakshandelaar, in een aanval van ijverzucht, getracht zijne vrouw met een pistoolschot van het leven te berooven; vervolgens heeft hij met een tweede pistool zich zeiven gedood. De in het aangezigt getroffen vrouw is het huis onlvlugt en heeft hulp ingeroepen. Men denkt haar te zullen redden. Te Lyon heeft zich eene vereeniging van huilebalken ge vormd waarvan de leden de begrafenissen weenende geleiden niet uit liefhebberij, maar voor 5 francs de persoon. De klceder- dragt dezer mannen bestaat in een zeer langen zwarten rok en een breed geranden ronden hoed; zij dragen zeer lang haar en volgen de lijkslatie al weenende en snikkende, terwijl zij eene kaars in de hand honden. De Echo van Oran maakt melding van eenen ontzettenden storm, vergezeld van hagelslag, die in den avond van den 9 Oct. die stad eu omstreken bezocht heeft. Verscheiden personen wer den door de zware hagelslcenen gewond, ecne menigte daken en vensters werden verbrijzeld. De storm was van eene wolkbreuk vergezeld, die groote verwoestingen aanrigttc; in een magazijn te Oran, waarvan het dak gedeeltelijk door den storm was vernield, werd voor 2 a 500,000 francs door het water vernield. De schade, door het onweder veroorzaakt, bedraagt meer dan een half millioen. In de westelijke voorstad van Canton vindt men eene klasse van vagebondendie menschcn lokken en stelenom ze aan makelaars over te leveren, die ze naar vreemde landen verzenden, waar zij als slaven verkocht worden. Op gemeeue spreekwijs noemen zij dit zwijnenhandclen de makelaars zwijnskerels. Zij hebben menigvuldige medehelpers bij deze hunne plannen van leugen en bedrog. De lagere onwetende volksklassen worden be drogen, iu nelten gevangen, aan vreemdelingen verkocht en naar verre landstreken als slaven vervoerd, van waar zij nimmer naar hun vaderland kunnen terugkecren. De bewoners van Cardiff, voornamelijk die van het laagste gedeelte der stad, werden jl. maandag ochtend omstreeks half zes ure uil den slaap gerukt, door eenen schok, gelijkende naar dien eener aardbeving. Bij onderzoek bleek, dat het met steenkolen geladen nieuwe pruisische barkschip Friedrich Relzlaff, ten gevolge van het vlam vatten van hel uit de steenkolen ontwikkelde gas, uit elkander was geslagen, waarbij bijna de gansche bemanning was gedood of gekwetst geworden. De overblijfselen van het schip zijn deels gezonken, deels wijd en zijd heengeslingerd. Ook de nabijgelegen gebouwen hebben schade geleden. Texel 28 Oct. Ten gevolge van eene onlangs door den heer Dr. Iluizinga iu het Nut van liet Algemeen alhier gehouden redevoering over de afschaffing van den sterken drank hebben een aantal leden van deze vergadering zich als leden der afschaf fing doen inschrijven en met genoemden Dr. Huizinga eene ver gadering belegd ten einde met elkander maatregelen te beramen tol bereiking van het voorgestelde doel. BURGERLIJKE STAND. Van 18 25 Oclober 1856. GEHUWDM. Bakker en C. Iveijsering. A. H. Ilarms en G. Nevels. BEVALLEN: N. Smit geb. Dekker Z. A Schager geb. de Jong D. B. J. van Gelder geb. Prins D. E. van Amerongcn geb. van Gelder D. D. Burgers geb. Berg Z. G van Iloolwcrff geb. Trap D. S. Rijk geb. Molenaar Z. II. van Dok geb. Tonneboeijer Z. G. M. Bakker geb. Vlick D. P. Jansen geb. Wesstra Z. OVEBLEDEN: J. M. van Slecnveldt 56 j. K. Heinsius 2 j. P. Kikkert 21 m. W. F. F. van Sprang 6 m. G. Kooij 51 j. De koning heeft een brandstichter gratie verleend van de dood straf. In 's Hertogenbosch en te Woerden wordt ecne cellulaire

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 2