WEEKBLAD van den HELDER e\ oei MEEWEDIEP. f J\s. 46. 1856. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij C, BAKKER Bz., te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. MAANDAG VEERTIENDE JAARGANG. A DVERTENTIIJN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 10 NOVEMBER. 1TI B TT 7/" S IJ D 11T O S 11. HELD KR en N1EUWEDIEP, 8 November 1836. In de op Woensdag den S dezer gehouden vergadering van kiesgeregtigdenis de heer A. J. van Kelekhoven tot lid der katner van koophandel en fabrieken alhier herkozen. Op Vrijdag den 14 November aanstaande, des avonds ten zeven a half acht nre, zal ten huize van L. de Bruinin de Nieuwstaddoor den catechiseermeester eeue voorlezing worden gebonden. Een iegelijk zal, zoo verre de ruimte strekt, worden toegelaten. Jongstleden woensdag morgen is van hier, onder het lossen van saluutschoten en hel uitvoeren van muziekstukken door hel korps muziekanten, vertrokken Zr. Ms. fregat de Ruiter, koin- mandant kapitein ter zee van Maldog hembestemd voor een kruistogt in de Middelaudsche Zee. Z M. heeft den vice-admiraal E. G. van der Plaat en den kapitein ter zee A. C. van Braam Houckgeest een jaarlijksch pensioen toegekend, rcspeclivelijk van /"5UÜO en van 1800, onder dankbetuiging aan den eerstgenoemde voor zijne aan den lande bewezen dienstenterwijl aan den laatstgenoemde is opge- gedragen de betrekking van ekwipagiemeesler der marine bij s rijks werf alhier, op de daartoe vastgestelde bezoldiging, ouder stilstand van pensioen. Den 4den dezer arriveerde te Helievoctsluis een detachement van 30 schepelingen, onder hevel van den luitanant ter zee 2de klasse A. M. J. van Asperenafkomstig van Zr. Ms. transport schip Prins Willem Frederik Hendrik. Genoemd detachement was van de Kaap de Goede Hoop naar Engeland gezonden en van daar op Rotterdam gedirigeerd. Zoo men verneemt, zal bedoeld trans portschip, hetwelk door bekomen schade builen staat is, om de terugreis naar Nederland te doenaan de Kaap de Goede Hoop worden verkocht. De verdere daar nog aanwezige equipagie, benevens inventaris en lading zal door een van Zr. Ms schepen van daar afgehaald moeten worden. Ecne plant, die in vroegere dagen zeer veronachtzaamd werd, althans af te gaan naar het minder gebruik dat men er van maakte, heeft een belangrijke werkkring in de landhuishou ding aangewezen: het isderusch, behoorcude tot de biezcusoortcu. De rusch groeit op lage veengronden in de greppels en rooi- giuppen der hooge veencn en boekweitvelden, op laaggelegen zavelgronden, iiet liefst op omgewerkte drassige gronden, sloot wallen en dergelijke. Door het goede verlier der mallen, wordt het artikel der russchen thans meer en meer opgezochten men berekent, dat aan de markt te Kampen en vooral te Genemuiden meer dan /"3Ü,000 aan waarde daarin is verhandeld. In den nacht van den 4 op a dezer heeft het tweejarig dochtertje van een arbeider te Sleenwijk, op eene deerniswaardige wijze het leven verlorende vader en de moeder hadden des avonds, nadat de kinderen te bed waren gebragt, hunne woning verlaten, om een ged<elle van den nacht kermis te houden. Te huis komende en hij hun kindje te bed gaande, vonden zij liet des morgens bij hun ontwaken dood en hoogst waarschijnlijk door de ouders dood gelegen. Men schrijft dit ongeluk aau mis bruik van sterken drank toe, daar volgens nader onderzoek de ouders eerst des nachts ten vier ure zwaar beschonken zijn te huis gekomen. Zoo als men verhaalt, heeft dezer dagen weder een ongeval met luciferknopjes plaats gehad, dat schromelijke gevolgen had kunnen hebben. Bij eenen landman onder Hoorn, bij wien men zeer met ratten geplaagd was, bereidde men boter gemengd met lucifersknopjes, om het ongedierte te dooden. Iemand die daarmede niet bekend was, vond van dien boter en maakte daar gebruik van. Spoedig werkte dit vergif en gelukkig, dat het ook even spoedig ondekt werd, zoodat er nog tijdig door braakmiddelen hulp kon toegebragt en hel vergif krachteloos gemaakt worden, en men thans ook weder met den schrik vrij kwam. In de belgische bladen leest men het volgende staaltje van fijne bedriegerijEen hollaudsch koopman had op eene voor zaken naar Parijs gedane reis, eene kostbare, doch beschadigde schilderij van Perugini medegenomenom die aldaar door een bekwaam schilder te doen herstellen. Hij begaf zich lot een hem als zeer kundig aangewezen man, die beloofde het kunststuk spoe dig te zullen terug bezorgen. Na lang dralen werd (ie schilderij afgeleverd en wilde de koopman haar doen emballeren door iemand die zich speciaal met kunstvoorwerpen bezig houdt Ten diens huize bevond zich toevallig een kenner van schilderijen, diode door den eigenaar zoo hoog geroemde schilderij voor eeii copic verklaarde. Bij onderzoek bleek, dat de schilderij zeer behjnwRg" was doorgezaagd en op het dikste gedeelte de copie vervaafmgd terwijl het origineel op doek was overgcplakt en aan Qéfl i*aor Engeland vertrokken liefhebber verkocht. De schuldige i;s gear resteerd. fis gêar

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1