WEEKBLAD van den HELDER m het MEIWEDIEP. Jtë 49. MAANDAG 1856, 1 DECEMBER. 1T 113 IJ TT S T IJ D 11T B 1T. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij C. BAKKER Bz., te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. VEERTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 November 1856. Naar wij vernemen is de stoomboot Texel met de daarbij behoorende postschuit, door de heeren de CockKikkert en Westenberguit de hand aangekocht, zoodat alzoo de dienst van hier op Texel op den bestaanden voet blijven zal. Men meldt ons dat die koop is geschied tot een bedrag van omstreeks f 15,000. Z M. heeft goedgevonden den majoor en magazijnmeester der artillerie eerste klasse alhier J. J A. van der Linden de Hartogheen pensioen te verleenen van /Tö00, en in diens plaats benoemd tot majoor en magazijnmeester der artillerie eerste klasse alhier den kapitein der eerste klasse G. Frantzen. van het tweede regement vesting-artillerie. Z. M. he'eft den majoor E. A. Frantzenvan het tweede regement vesting-artillerie, benoemd tot luitenant-kolonel bij het eerste regement vesting-artillerie. Bij Zr. Ms. besluit van 22 dezer, zijn alle vroeger be staande verordeningen betreffende hel van gouvernementswege af nemen van examen der stuurlieden ter koopvaardij, met den In December aanstaande ingetrokken en dien ten gevolge de bij koninklijk besluit van 28 Junij 1852 ingestelde commissie tot het examineren der zee-officieren enz., ontlast van hel afnemen van de examens der genoemde stuurlieden, onder dankbetuiging aan de leden dier commissie voor hunne ten deze bewezene goede diensten; zullende, naar aanleiding van voorschreven besluit, de daarbij belanghebbenden zich voortaan lot het afleggen van examen voor stuurlieden ter koopvaardij kunnen aanmelden bij de daartoe in onderscheidene voorname koopsteden des rijks ingestelde com- nrissien. De menigmaal gedane opmerking dat drooge jaren veel nreer binnenvet in het slagtvee geven dan vochtige jaren, wordt thans wederom gemaakt en de waarheid daarvan bij veleu door de ondervinding bevestigd. Vele koeijen hebben wel een zwaar gewigt bekomenmaar er bevindt zich over het algemeen naar die evenredigheid geen binnenvet in. Zoo als men weel, is deze zomer meer vochtig dan droog geweest; echter het vleesch is meestal goed doorwassen, iets, dat in dergelijke gevallen daarmede in verband staat; als het vet minder is, dan is gewoonlijk het vleesch beter. Omtrent hel springen van den kruidtoren (e Rhodus, welk eiland reeds kort te voren door aardbeving zoo geducht was ge teisterd, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. Deze ramp had den 12 November plaats door het inslaan van den blik sem in den kruidtoren, welke in hel fraaije turksche kwartier was gelegen en meer dan 5000 centenaars kruid bevatte. Dc oude kerk van St. Jan, die in 1500 gebouwd en door de Turken in ecne moskee herschapen was, en de groole toren der helden werden vernield, even als 500 in de nabijheid gelegene huizen, terwijl meer dan 1000 huizen meerder of minder belangrijk be schadigd werdendc beroemde straat der Rhodezers werd bijna geheel vernield en het paleis van den grootmeester in een puin hoop veranderd. Men schat het aantal meuschen, die onder het puin bedolven weden, vooral vrouwen en kinderen, op meer dan 1000; reeds 500 lijken had men opgedolven. Hel kruid, dat door den bliksem in brand gesloken werd, was nog afkomstig van de ridders van Rhodus en werd door den grootmeester Villicrs in 1522 in de gewelven der kerk van St. Jan verborgentoen de Turken het eiland namen. Eerst in 1828 werd het aldaar ontdekt. De bewering, dat het eiland zich wegens gebrek aan buskruid moest overgeven, is dus ongegrond. Oorspronkelijk be vonden zich C000 centenaars in de gewelvenmaar het achter volgend gebruik had dezen voorraad tot ruim 5U00 centenaars verminderd. In den officiëlen Moniteur van Frankrijk is het volgende schrijven uit Malaga, van den 15 dezer, medegedeeld. Deze stad heeft weder haar gewone voorkomen. De troepen hebben hunne kwartieren weder betrokken. De ingezetenen zijn door de overheid gelast alle wapentuig aftegevenmaar voldoen lraag aan dat bevel. De krijgsraad heeft zeven van de lieden, die met de wapenen in dc hand gevat warenveroordeeld om ge fusilleerd te worden; dit vonnis moest heden worden voltrokken; maar dc leden van den krijgsraad hebben geoordeelddat zijne vonnissen dc bekrachtiging van den kapitein-generaal van Gre nada behoevenen diens beslissing zal alzoo afgewacht moeten worden. Hoewel de revolutionaire beweging eenc politieke kleur scheen te hebben en onder den kreet leve de republiek! ondernomen werd, is hel thans uitgemaakt, dat men daarin enkel een voor wendsel zien moet. De eigenlijke bedoeling was diefstal en plun dering. Door dc bekentenis van een der gevangenen hceft'meii;.ver nomen, wat hel plan der oproerlingen was: zij motsen-door in

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1856 | | pagina 1