vlag voerde en nabij Canton ten anker lag, werd den 8 October jl. door chincsche militairen overvallen en twaalf man van de be manning gevat. De engelsche consul, de beer Parker, begaf zich daarop aan boord der bootmaar werd er door de Chinezen be schimpt en met gewelddadigheden bedreigd. Vervolgens werd door de Eugelschen over het voorgevallene bij Yeh, den chineschen gouverneur-generaal van Canton, geklaagd; maar deze klagleu werden hoovaardig in den wind geslagen. Alle middelen tol hel bekomen van voldoening uitgeput hebbende, gaf de engelsche consul den 21 October de zaak over aan den admiraal Seymour, den opperbevelhebber der britsche zeemagt in de wateren van China. Deze ging drie dagen later, den 24 October, lot. vijandelijke maatregelen over; de forten van Canton werden ingenomen en verscheidene daarvan verwoest. Evenwel werden de aanzoeken van den admiraal Seymour om voldoening, en zelfs zijn aanzoek om een onderhoud, door Yeh bestendig afgewezen. Toen gingen de Eugelschen verder; den 27 October openden] zij het vuur op de muren der stad en op het paleis van den gouverneur-generaalden 29 October werd bres geschoten en storm geloopen. De engelsche troepen drongen in het paleis, en hielden het tot den avond van dien dag bezet; toen werden zij van dal punt verwijderd. Hun verlies bestond in slechts 5 gesneuvelden en 12 gewonden. Daarop volgden weder pogingen van de zijde der Eugelschen, om de zaak door onderhandelingen af te doen; maar het gelukte niet; en op 5 en 4 November werd de oude stad gebombardeerd. Den 6 November werden 25 vaartuigen van de keizerlijke marine door een engelsch oorlogstoomschip aangevallenen allen vernield. Vervolgens werd op nieuw bedenktijd aan de Chinezen gegeven maar zij beloonden zich nog niet gezind om zich te onderwerpen. Volgens de laatste berigtenwelke met deze brievenmaal ont vangen zijn, waren de forten, die den toegang tot Canton be- heerscheuin de magt der Eugelschen. De factorijen waren door de builenlandsche kooplieden nagenoeg geheel verlaten. Eene groote hoeveelheid goederen was door brand vernield, en de han delszaken stonden stil. Zoo heeft de zaak zich, althans volgens berigten van de zijde der Engelsehentoegedragen. Haar afloop zal eerst later bekend worden; en de onzekerheid hieromtrent veroorzaakt aan de Ion- densche effectenbeurs cenige bezorgdheid, daar men liet niet mo gelijk acht, vooruit te zien welken loop de zaken in China zullen nemen. De zwitsersche en pruissische kwestie is thans op de diplo matieke tafel, maar onderwijl rusten de partijen zich toch toeten oorlog. In Zwitserland looptals de berigten waarheid spreken alles te wapen en de vrouwen zelfs bieden zich aan om goede diensten te doen in de hospitalen, als er «spaanders zijn ge vallen. Dat bewijst energie, goeden wil enz., maar de vraag zal zijn: hoe al die soldaten van één dag zullen staan tegeu over een wel geoefend en goed gedisciplineerd pruissisch legerkorps. Personele moed is in den oorlog niet genoeg, er moet een krachtig zamen- werken zijn, en vooral slipte naleving vau gegeven orders, zoo wel om op te rukken als te retireren. Frankrijk heeft een nieuw vredesvoorstel bij den Bondsraad in gediend, en wel dit: «laat de koningsgezinde-gevangenen los, onder belofte hunnerzijds dat zij Zwitserland zullen verlaten. Of de Bondsvergadering dit voorstel tot hel hare zal maken is onzeker, maar meer zeker is het, dat Pruissen daarmede geen genoegen zou kunnen hebben. Koning Friedrich Wilhelm toch verklaart en het wordt niet betwistNeuchatcl is mijn vorstendom en bij gevolg zijn de Neuchatellers mijne onderdanen, en bij gevolg kunnen zij om iets, ten behoeve van hun wettigen Vorst verrigl, niet voor eene andere dan voor een pruissische regtbank worden geroepen. Dit geschiedten zouden zij danuit vrees voor de uitspraak eener onwettige vierschaar die uitspraak als 'l ware eerbiedigen, door het land hunner geboorte, gedwon gen te verlaten. Pruissen wil geen genade voor mannen die niets kwaads be dreven en als Pruissen dit blijft eischendan kan Frankrijks I raadgeving niet tot het beoogde doel leiden. Engeland houdt zich in het zwitsersche geschil stil. Het ziet geen kans om er zich krachtig te doen hoorenwaut het kan er niet spreken door een honderdtal metalen monden uit een linie schip. Tielsche Ct.) Op den I dezer had de nieuwjaars-serenade op het plein der Tuiilerien plaats, ter eere van den keizer en de keizerin. Alle tamboers en muziekkorpsen en koren der bezetting en van de I nationale garde der hoofdstad, namen er aan deel. De serenade begon met het Salut Impérialdoor 500 soldaten gezongendaarop volgde de marsch van den kroonprins en ten slotte een roffel vau alle tamboers. De keizer, de keizerin en de kroonprins waren op het balcon verschenen, In den kersnacht is over Yorkshire zulk eene geweldige sneeuwbui losgebarsten, dat eene ontelbare menigte schapen daar door zijn verloren gegaan, hebbende een landman van omtrent 500 schapen ter naauwernood een tiende gedeelte levend terug gevonden. Een bij de londensche Times ontvangen schrijven uit Was hington van 15 December jl.zegt, dat aldaar niet zoo veel on gerustheid, als verwacht kon worden, te weeg gebragt is door de geruchten van eene zamenzwering onder de negers van Ten- nessee en Kcnlucky, welke door eene toevallige omstandigheid nog in tijds ontdekt geworden zou zijn. Het scheen, dat die geruchten in de bijzonderheden zeer overdreven waren; er was althans niet gebleken van bepaalde stappen tot uitvoering van het plandesniettemin waren degenenwelke bevonden waren daar van kennis gedragen te hebben, streng gestraft: negentien zwar ten waren opgehangenen een blanke was gegeeseld en ouder de strafoefening gestorven. Omtrent de ontploffing van het kruidmagazijn te Napels meldt men dat het aantal dooden en gewonden zeer aanzienlijk geweest is. Er bleven 20 personen op de plaats doodals6 officieren 4 soldaten en 10 burgers; eene vrouw werd op straat door een steen gedood; het getal gewonden is nog onbekend; maar zeer groot. De oorzaak er van weet men nog nietmaar er waren ongunstige geruchten omtrent kwaadwilligheid in omloop en ook reeds personen op verdenking in hechtenis genomen. Een bcrigt uit Napels meldt, dat na den mislukten aanslag op het leven des konings de politie huis aan huis eene uituoodi- ging zond tot de adijjtcnfua illuminatie, met de bedreiging van eene boete van 24 ducateu, ingeval men niet aan deze uitnoo- diging voldeed. Dezer dagen is in het kerspel Kingston een zekere James Mils in den ouderdom van 150 jaren overleden. Deze man, die tot kort voor zijnen dood het gebruik der zinnen bezatwon den kost a)s marskramer en genoot het zeldzame voorregt zijne nako melingen tot in het vijfde geslagt te aanschouwen. Onlangs werd eene weduweElizabeth Braithwaite genaamd woonachtig te Barnsley in Yorkshire, 's nachts te 2 ure uit den slaap gewekt door het druk gesprek van eenige voor haar huis staande mannen. Weldra trachtte een van hen de deur te ope nen en vrouw Braithwaite, die een winkel hield, verliet op het hooren van de bel, die aan de deur was vastgehecht, haar bed, opende het raam en zag vier mannen bezig, de deur met geweld te openen, Op de vraagwat zij begeerdenbeval een van hen aan twee zijner makkers, om het huis te loopen en de achterdeur te gaan openen. Niet zoodra had hij deze woorden gezegd of de kloeke winkelierster schoot een pistool op de vermoedelijke dieven

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2