GEME1TGDE BERXGTE1T. Oorsprong van verschillende planten. Slavenhandel. af, waarvan een ncdervicl en door de anderen werd weggedragen. Op dit alarm kwam ook de politie opdagen, die echter nog niet geslaagd is het spoor der onwelkome nachtelijke bezoekers te ont dekken. Bij de deur werd een lap gevonden, die geheel nat van bloed was, een bewijs dat de dief gewond was. BURGERLIJKE STAND- Van 27 December 1856 5 Januarij 1857. GEHUWD: Gccne. BEVALLENG. Kooger geb. Groen Z. J. H. Verlee geb. Dikkens Z. M. Steenman geb. den BleijkerD. J. de Heer Kloots geb. van Aalst Z. F. J. M. Appels geb. de Clerck D. C. van Hoeren geb. van Beugen D. A. M. Ran geb. Rip- pens Z. A. Messelaar geb. Ran D. A. Hoeksel geb. Burgers D. E. C. Dclij geb. Duifetter Z. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN J. Schilder 2 j. M. Boon 17 j. A. Blank 42 j. E. Vlaming 16 i. T. G. Kitsen 24 j. L. Spigt 69 j. C. A. van Vliet 21 m. De 95jarige veldmaarschalk Radetsky is onverwacht overleden. De perzische krijgsmagt is opgerukt naar de zijde van Candahar en vervolgt de troepen van Üost-Mahommed. In de slavenhou- dendc stalen van Noord-Amerika willen de negers tegen hunne meesters opstaan. 25 onderofficieren en korporaals van het 2e regemcnt infanterie hebben zich voor de koloniale dienst aange boden. In het Badensche worden troepen opgeroepen om de grenzen te bezetten en te bewaken. In de noordelijke staten der Unie is de winter met eene strenge koude ingevallen. Walker heeft besloten de stad Grenada door brand te verwoesten. In Mexico heeft Puebla zich aan de troepen van het gouverne ment overgegeven. In 's Hertogenbosch is een onverlaat in hechtenis genomen, die zich aan verregaande mishandelingen jegens zijne ouders heeft schuldig gemaakt. In de haven van Venelie is een noordsch schip verbrand, in presentie van den keizer van Oostenrijk. De prins van Pruissen heeft het 50jarig jubilé van zijne intrede in de militaire dienst gevierd. De financiën van Perzie verkeeren in een berooiden staat. De meekrap is afkomstig uit het Oostende selderij uit Duitsch- land. de citroen uit Griekenland, de kastanje uit Italië; de uijen uit Egypte, de tabak uit Virgiuië, de raap en de biet van de kust der Middelandsche Zeede tarwe is uit het midden van Thibet gekomenwaar de oorspronkelijke plant nog bestaat in den vorm van een kleine halm met veel minder groole korrels dan in Frankrijk, de rijst heeft Midden-Afrika tot geboorteland, van waar zij naar Indie werd overgebragt en vervolgens naar Europa en Amerika, de haver groeide oorspronkelijk in noordelijk Afiika, de rogge is uit Siberië gekomen, de peren- en appelboom gelijk ook de brandnetel zijn curopesche planten en hebben in Europa hunnen oorsprong, de spinnagie werd het eerstin Arabiegeteeld de groote zonnebloem is uit Peru, de aardpeer uit Brazilië, de moerbezicn uit Perzie, van waar ook de hazelnoot en perzik hun oorsprong namen, de komkommer is uit Oosl-Iudie, de kweepeer uit Candia, de radijs uit China en Japan, men gelooft dal de erwten uit Egypte, de waterkersen annijs uit den griekschen Ar chipel zijn gekomen, de rammenas behoort in het zuiden van Europa te huis, maar wordt vooral goed gekweekt in Baden en in de omstreken van Straatsburg, de couander groeit in het wild nabij de Middellandsche Zee, de hennep is uit Indie en Perzie, de aardappel uil Peru en Mexico het koolzaad en de kool grocijen in het wild op Sicilië en omstreeks Napels, de boekweit komt uit Siberic en Tarlarijc, de gerst was het eerst in Oost-Indie en Abbyssinie bekend, de garst wordtin wilden staat in hel Himalaija- gebergte gevondende hop en mosterd zijn afkomstig uit Duitsch- land, de kers-, pruim-, olijf- en amandelboom zijn uit klein Azie gekomen, men houdt het er algemeen voor, dat de wortel of peen uit Azie is gekomen, hoewel sommigen hem de boorden der Mid dellandsche zee tot geboortegrond geven. Zeer opmerkelijk is het dat ieder werelddeel zijn eigenaardige vruchten oplevert. Door het menschelijk vernuft komen door overplanting vele tot ons gebruik, die wij voorzeker door ver afgelegen afstand zouden moeten ontberen en nu dikwijls tot sieraad van eene welvoorzie ne tafel verslrekken. Voor de aanschaffing van negers aan de afrikaanschc kust is een bijzonder handelsstelsel georganiseerd. Tot dit einde worden op zettelijk lieden gedresseerd, die niets anders hebben te doen dan overal in het land rond te reizen en negers te stelen. Zij brengen hen naar de baracunengroole opgeslagen lootsen aan de kust, en ontvangen daarvoor knoopen, calico, koperen armbanden, oude geweren of rum. De voor een sterken bruikbaren neger bewilligde prijs bedraagt ongeveer acht dollars, voor vrouwen en kinderen drie tot vier dollars, betaalbaar in goederen. Kinderen beneden de zes jaren worden niet verhandeld. De begeerigheid dezer lieden naar schitterende sieraden en rum is zoo groot, dat de ouders hunne eigene kinderen en mannen hunne vrouwen aan de slavenfactoryen verkoopen. De negers worden gedurende hun verblijf in de baracuu bij troepjes van acht tot twaalf aaneengeke- tend. Ieder neger ontvangt een ijzeren band om den hals en aan dezen ring worden ketenen gehecht. De negers moeten arbeiden doch blijven gedurende dit werk, dat trouwens niet veel beteekent, met de boeijeu zaamgeklonken. Dikwijls vordert het geene geringe moeite, om het noodige drinkwater aan te voeren. Boo- nenrijst en madock maken het hoofdvoedscl der negers uit. Dit laatste is een wortel, die in deze streken groeit en uit welken eene soort van soep wordt bereid, die inlusschenalleen een neger kan gebruiken. Na een verblijf van een of twee dagen in de baracuns worden de negers gebrandmerkt. Iedere barracnn heeft haar afzonderlijk brandmerk en verkiest eene bijzondere plaats op het lijf voor de plaatsing daarvan. De meest gebruikelijke plek is op de regterzijde der borst. Somwijlen wordt het brandmerk I op een der armen, op den rug, of op een der schenkels gezet en het hiertoe gebezigde instrument is altijd hetzelfde, namelijk een gloeijend ijzer met den brandstempel er ineven als postzegel. Hoe kan men in 1856 antwoord ontvangen op een brief in 1857 geschreven Op deze wijze. Den lsten Januarij 1857, ten 1 uur des morgens zendt de directeur van het telegraaf-kantoor te Konstan- tinopel een berigt naar Londen met verzoek om dadelijk antwoord en deze dépêche komt daar op het oogeublik der afzending; maar hier heeft men een meridiaan welke met die van Konstantiuopel verschilt, het is eenige uren later middag dan in Turkije. De engelsche telegrafist heeft het nog vóór 12 ure des middcrnachts van den 51 December 1856, en hij antwoordt dus nog zuiver naar zijp tijd in 1856 op eene vraag gedaan in 1857.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 3