De napelsche oorlogstoomboot Karei III is op zijne reis naar Sicilië, iu de lucht gesprongen. Vele nienschenlevens zijn daarbij verloren gegaan, de overige zijn door engelscbe kruisers gered. De onlangs door de engelscbe regering uilgezonden oorlog- stoomboolenBulldog en Salamander, om in de Noordzee 5 van Archangel verwachte schepen op te sporen, zijn teruggekomen zonder de vermiste vaartuigen te hebben kunnen aantreffen. Zalurdag 11. is de aartsbisschop van Parijs, in de kerk St. Etienne, door een messteek getroffen. De datier is een priester, met name Verger, die onlangs in zijne bediening was geschorst. Hij heeft zijne euveldaad volbragl op het oogeublik dat de aarts bisschop zich naar de sacristie terug begaf. Naar zijne woning overgebragl, heeft hij onrniddelijk den geest gegeven. De moor denaar is gevat. In Peru schijnt de revolutionaire beweging van het zuiden in uitgebreidheid gewonnen te hebben en twee van de gouverne- mcnlsschepcn waren tot de opstandelingen overgegaan en werden vervolgd zonder dat de regering eeuig uitzigt had ze lot gehoor zaamheid terug te brengen. In den nacht van den 4 op 5 Januarij bij een vliegenden storm uit het N. O. met hevige sneeuwvlagen is in de Eijerlandsche gronden nabij Texel vervallen en gestrandhet noordsche fregatschip Isabellakapitein Larsenvan Drammen met eene lading hout naar London gedestineerd. Nadat omstreeks 's middags 12 nre daarvan het achterschip was stuk geslagenheeft de equipagie, 15 man sterk, zich in de barkas begeven, en gelukkig met dat vaartuig tegen 1 ure het strand achter Akijab te Texel bereikt, alwaar de bemanning zoo als zij waren, doornat en verkleumd, dadelijk zooveel doenlijk werd verpleegd waarop kort na hunne aankomst zich ook bij hen vervoegde de Vice-Consul van Zweden en Noorwegen, die onrniddelijk order stelde op eenige wagens waarmede dezelve naar het dorp den Burg vervoerd werden. Op een kleinen afstand van dat dorp echter, bleven de wagens als het ware in de sneeuw bergen bedolven en moesten de paarden woiden afgespannen. Gelukkigevenwel was zulks in de nabijheid van het dorp, zoodat de noordsche bemanning, ofschoon dan ook afgemat, aan dergelijke togten niet vreemd zijnde, zich zeer spoedig door de sneeuwbergen een weg baandehet dorp den Burg bereikte alwaar zij door de zorg van het Consulaat, in het verdere noodige op eene lofwaardige wijze werd voorzien het schip zit thans (8 Januarij) nog in zijn geheelonderscheidene visschersvaartuigen tuigen het schip ai en is op de ber ging der lading de noodige order gesteld. Bij besluit van Z. M. den Koning van 3 Aug. 1856, is de binnen- loodsdienst met particuliere schuiten met den 1 October daaraan opgeheven geworden. Tengevolge daarvan zijn 9 loodsschuiten buitendienst gesteld: die schuiten zijn echter voor geene andere dienst geschikt. De eigenaren dier schuiten, meest allen tot den burgerstand behoorende, en thans aan het Nieu- xvediep en te Texel woonachtig, hebben zich aan Z. M den Koning gewend, ter verkrijging van eenige tegemoetkomingvoor de nadeelendie voor hen uit dien maatregel voortvloeidenen ziet tot hunr.e groote vreugdeontvingen zij dezer dagen van Z. Exc. den heer Minister van Marine eene beschikking, waarbij hij heer Minister, krachtens magtiging des Konings, hun kennis geeft, dat op gronden van billijkheid aan de eigenaars van bedoelde buitengewone zee- en binnenloodsscbuiten voor de zeegaten van Texel, Vlieland en Terschelling voor iedere schuit eene tegemoetkoming van fi00.voor elk niet overgeno men vaartuig zal worden verleend. Algemeen is men met dat besluit van Z, M. ingenomen en roemt men zeer die authoriteitenmet name de Directie van het loodswezen te Nieuwediep, welke ten dien einde zoo gunstig hebben medegewerkt. Door dien maatregel toch zal er omstreeks f6000,aan de eigenaren worden betaald. Men zegt dat de requesten door den heer Kikkert van Texel waren ontworpen en aan Z. M. verzonden. BURGERLIJKS STAND- Van 5 10 Januarij 1857. GEHUWDGeene. BEVALLEN: B Loots geb. Stokers D. T. Wigman geb. Kaan Z. L. Folmer geb. Wessci Z. M. Davidson geb. Beninia D. E. Bakkers geb. dc Wit D. A. P. Reinbach geb. Albertus D. M. Trap geb. Duinker Z. M. Overtoom geb. van Hees. D. B. S. Arons geb. Groen Z. C. de Vaan geb. Tromp Z. C. S. H. Aberson geb. Bouricius Z. Levenloos aangegeven 9. OVERLEDENC. Kunst G4 j. L. Bood 9 m. INGEZONDEN Jongstleden maandag gaf onze nieuw benoemde plaatselijke muzijkmeesler C. A. Bekkerin het lokaal Tivolizijn eerste concert, met medewerking van de heeren I. 1F. Kleineclari- nettist en I. C. vort der Finckpianist, van Amsterdam. On danks het ongunstige weder, was de zaa! met een talrijk en aan zienlijk publiek bezet. Na bet spelen cener ouverture door de muzijkale vcreenigitig Apollo, droeg de concerlgcver, die zich alhier voor het eerst in het publiek, als violist, deed hooren, bet 7de concert van Ch. de Beriot voor cu in de 9de afdceling eene fantaisie cuprice van Vieuxtemps. Beide stukken werden meesterlijk en met smaak voorgedragen, het spel was rein en zuiver en de voordragt ge- i voelvolluide bijvalsbetuigingen moglen dan ook door hem worden ingeoogst. Wij mogen er prijs op stelleneen kunstenaar in ons midden te hebben, die blijken gaf, met regt dien naam te kunnen dragen. De heeren I. W. Kleine en I. C. von der Finck hielden ook nu weder hunnen alom gevestigden roem staande, de voordragten werden onder daverende toejuichingen aangeboord en lieten niets te wenschen over. Voor allen was het een regt ge notvollen avond, die wij hopen dal spoedig door een tweeden zal worden opgevolgd. Nieuwediep, den G Januarij 1857. Eenige Kunstminnaars. 3EME1T3DE E2RX3TE1T. Een gevangene te 's Gravenliage, die op den 4 des morgens werd ontslagen, is des avonds in zijn vorig verblijfternggebragtter zake van diefstal. De koning van Pruissen heeft de mobielmaking van zijne armee lot 15 Jan. uitgesteld. Parijs verbruikt jaar lijks 94,000,000 sigaren. In de straten van die stad zijn voor 1 eenige dagen plakkaten aangeplakt, in welke de keizer met den dood bedreigd werd. De stammen van Aslerabad hebben den Schacli van Perzie ruiterij aangeboden. In de gemeente Wamel (Gelderland) zijn twee ooijevaars op bun nest gebleven om aldaar te overwinteren. In de gemeente Werkendam hebben zich voor de loting aangegeven de Keizer, dc Koning en de Prins. De uitvoer van paarden langs al de tolgrenzen van Pruissen is ver boden. Te Madrid zijn geruchten in omloop van zamenzwe- ringen en ophanden zijnde onlusten. Engeland heeft aan de voormalige koninklijke familie van Oude een jaarlijksch pensioen van 190,000 c£ toegekend. Aan de armen te Sneck werd op nieuwjaar eene portie groene erwten met spek en worst uitgereikt. De belasting op de honden heeft in het eerste jaar aan de verschillende gemeenten van Frankrijk ongeveer 5,000,000 fr. opgebragt. De president der noordamerikaansche Unie beeft bevel gegeven tot de inhechtenisneming van Walker, omdat deze zich onreglmalig een millioen van zekere maatschappij beeft toe geëigend. Een notaris te Groolebroek heeft eenige akkers onder die gemeente verkocht, tegen den prijs van Insschen de zes cn zeven duizend gulden per bunder. De perzische minister van oorlog heeft op zijne lijsten 100,000 man infanterie en 40.000 man kavallerie staan. Te Rotterdam heeft zich eene commissie vereenigd tot het opriglen van een zoölogischen tuin. Te Londen zijn depóts gevestigd, waar vischkommeu in allerhande grootte te bekomen zijn, zoowel als de planten en dieren, welke die bevolken moeten en de zoutendie zoetwater in zeewater hervormen. Te IJsselsteiu heeft een dronken werkman zijn kameraad op nieuwjaarsdag doodgestoken. In Amsterdam is een driejarig knaapje, dat alleen te huis was, in brand geraakt en jammerlijk omgekomen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 3