WEEKBLAD VAN DEN HELDER EN DET MWEDIEP. li E N N S S G E IAT G. ar. MAANDAG 19 JANUARIJ. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz.te Nieuloechep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. VIJFTIENDE JAARGANG. ADVERTENT1EN gelieve men ongezegeld aan des Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de RAAD dezer gemeente, gebruik makende van het regl voorbehouden bij artikel 6 van bet plan der geldleening groot ƒ25,000, in 1851 ten behoeve der gemeente aange gaan heeft beslotenop den laatsten April dezes jaarsde nog loopende achttien O b liga tien dier geldleening, elk ad ƒ500, aftelossen, zijnde No. 55 tot en met No. 50. De houders dier Obligatien worden mitsdien opgeroepen dezelve met de daarbij behoorende Coupons van heden al, tot ontvang van het kapitaal alsmede de interest tot ultimo April a. s. bij den gemeente-ontvanger aan te bieden, ztdlende met dien dag de rente ophouden en de Coupons niet meer gangbaar zijn Heldhu, 15 Januari) 1857. STAKMAN ROSSEBurgemeester. L VERIIEIJ, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Januarij 1857. In de zitting van den gemeenteraad op jl. Dingsdag was de lieer J. van Herwerden afwezig. De Burgemeester opende de vergadering met eene korle loc- spraak waarin Z.E.A. onder anderen mededeelde, dat in vele op- zigten het jaar 4856 voor de gemeentelijke adminislratie gunstig is geweest; dat vooral liet nieuwe belastingstelselsedert 1 Januarij van dat jaar, geheel in overeenstemming gebragt met de bepalin gen der gemeente-wet, goed gewerkt en voordeelige uitkom sten beeft opgeleverd, zonder lot eenigerlei klagten aanleiding te hebben gegeven; dat de meerdere opbrengst der belastingen boven de raming, bet gemeentebestuur in staat zal kunnen stellen tot bet aflossen van bet nog overige bedrag der schuld en tot de voortzetting van sommige werken waaraan dringende behoefte wordt gevoeld. Daarna werd voorlezing gedaan eener missive van den beer Commissaris des Konings in deze provincie, houdende kennisge ving dat de tegenwoordige Burgemeester dezer gemeente als zoo danig door Z. M. den Koning herkozen is. Op voordragt van regenten en regentessen van het algemeen weeshuis, werden, bij de gewone aftredinglot leden van dit collegie herkozen de heer K. J. Krul en mejufvrouw de weduwe A. Senderman. Naar aanleiding van de door hoeren Gedeputeerde Staten ge maakte bedenkingen, werden enkele artikelen der policie-verorde- ning op de straten gewijzigd of aangevuld. Werd gelezen een door de daartoe benoemde commissie ont worpen uitvoerig concept-adres aan de Tweede Kamer der Staten- Geueraai, waarbij gewigtige bezwaren werden aangetoond, die er, vooral voor deze gemeentein gelegen zouden zijn, ingeval het wetsontwerp tol eene gelijkmatige heffing van opcenten op liet gedis tilleerd door bet geheele rijkaangenomen werd. Met algemceue stemmen werd dit adres goedgekeurd en lot de verzending daarvan besiolcn. De Voorzitter deed mededecling van het ontvangen afschrift van bet door den raad der gemeente Haarlem aan Z. M. den Koning ingediend adres, houdende verzoek, dat de gemeenten worden vrij gesteld van de betaling der zegelgelden voor den burgerlijken stand. Vermits reeds bij de behandeling van de gemeente- begroot ing voor bel jaar 1854, door den raad dezer gemeente de opmerking was gemaaktdal bel billijk scheendat de gemeenten van de kosten der zegels van de registers van den burgerlijken stand werden vrijgesteld, omdat die registers alom in bet algemeen belangten gevolge van de daarop bestaande algemeene wettelijke verordeningen worden gehoudenwerd met eenparige stemmen besloten zich met de gronden in bet adres van den raad van Haarlem vervat, te vereenigen, en Z. M. den Koning almede eerbiedig te verzoeken, bij besluit te bepalen, of, zoo noodig, oe vereischte voordragt aan de Staten-Generaal te doen, dat de gemeenten van de betaling dier zegelregten worden vrijgesteld. Overeenkomstig een voorstel van de commissie van plaatselijk schoolioevoorzigt, werd, zonder gevolgtrekking voor anderen, be sloten, over bel onbetaald gebleven Iraclcraent bij eene vacature van eenen hulponderwijzer op eene der openbare lagere scholen, ten behoeve van de overige hulponderwijzers en kweckelingen op die school, als blijk van bijzonderen ijver, te beschikken. Ten gevolge van een voorstel van den lieer Schoolopziener in bet 9e dist riet dezer provinciewerd besloten tot de oprigtiug van eene kweekschool bij de openbare lagere scholen ter opleiding van ouderwijzers, en een daartoe strekkend reglement gnedge- kcurd. Het getal der aan te nemen kweckelingen voor jdtfilrie talrijkste openbare lagere scholen is daarbij bepaald ojj nepen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 1