iTiEU w s«:;DiiTöaiT. GEM31TGDE BEBIGTEXT. FEUIL laETCXf. Het slapen in koude kamers. HELDER en N1EUWEDIEPöl Januarij 1857. Naar wij vernemenzal door de alhier bestaande rederij kerskamer Olympia eene buitengewome vergaderingten voordeele der armen in deze gemeente, gebonden worden op donderdag den 12 Februarij aanstaande. Moge door eenc ruime deelneming het beoogde doel bereikt worden I Naar men verneemt melden zich te Harderwijk voortdurend nog vrijwilligers aan voor onze oost- en wesl-indisehe bezittingen, meest allen herkomstig van het ontbonden krimleger; het zijn veelal Zwitsers en Duitschers, die na hunne betrekkingen te heb ben bezocht of zich in Hamburg een lijd lang te hebben opge houden, van het gunstig aanbod om zich voor onze koloniën te engageren, gebruik maken of liever moeten gebruik maken. Aan weinig tucht, zoo het schijnt, gewoon, geven zij in Harderwijk handen vol werks; maar zoodra zij een weinig gedisciplineerd zijn, roemt men deze lieden zeer als uiterst geschikte en handelbare meuschen. Onder hel detachement, sterk 145 man, hetwelk met het schip Walvisch naar Üost-Iudië vertrekttelt men slechts 7 hollandschc soldalenvoor de rest behooren allen lot hel vreemden legioen. Er moeten op dit oogenblik, naar men verzekert, nog wel omtrent 1000 man van die vreemdelingen in Harderwijk be schikbaar zijn. Er bevinden zich onder beu vroegere officieren en zelfs gedecoreerden met verschillende medailles. Den 25 dezer is Zr. Ms korvet Prins Maurits der Neder landen, onder bevel van den kapitein ter zee G. Vogelpoot tevens benoemd kommandant van 's rijks zeemagt in de Wesl- Indiënvan de reede van Vlissingen naar zee gezeild. Nopens het schip Graaf van Nassau, kapitein Sanders, met schade van Amsterdam te Batavia aangekomen, verneemt men nog, dat het op 57° 12' Z. B., 89° 41' O. L., op 25 Ocl.jl liggende onder slormzeileu, des avonds ten 8J ure, in eene vlie gende bui met orkaanvlagen uit het Noorden ten Westen, de geheele vleet heeft verlorenzijnde eerst de boegspriet en vervol gens de drie masten bij het dek afgebroken. In weerwil de romp, door het vreesselijk stampen van het schip en de langs stuurboord zijde over boord hangende vleet, alvorens laatstgenoemde kou wor den gekapt, vreesselijk werd geteisterd, was het schip digt geble ven en mogt het den gezagvoerder en opvarenden gelukken, binnen vier dagen tijds een noodtuig op te riglenwaarmede genoemd schip, tien dagen later, op nieuw een zwaren storm heeft door gestaan, en op 21 Nov. ter reede van Batavia is geankerd. Volgens ontvangen berigten is hel nederlandsch fregatschip Stad Tiel, kapitein Der les, nabij Batavia verongelukt, doch de geheele ekwipagie gered en den 25sten November te Batavia aan gekomen. In de gemeente Rhoden had eene weduwe visch schoon ge maakt en wilde zich met het mes in de haud naar huis begeven. Zij struikelt en valt in het mes en is den volgenden morgen aan de bekomen wonden overleden. Te Marquite, een dorp in Frankrijk, is een grijsaard van 78 jaren door zijne dochter, 48 jaren oud, die door hare 84jarige moeder werd bijgestaan, geworgd. De reden was, dat de oude man, die tol nu toe door bedelen den kost ophaalde, daartoe onbekwaam was gewordenen om zich van hem te onslaan pleegden zij de gruweldaad. De beide vrouwen zijn in handen der justitie. Op de grenzen van de provincie Ravenna heeft de pauselij ke gendarmerie den beruchlen rooverkapitein Lazzarine gevangen die sints lang de schrik van Romagna was. In den strijd tusschen de roovers en geudarmen zijn aan beide zijden dooden en gekwet sten gevallen. De regering had eene premie van /"5000 op het hoofd van den aanvoerder dezer bende gezet. BURGERLIJKE STAND. Van 24 51 Januarij 1857. GEHUWD: M. Wolvendijk en M. Swart. A. van deLooij en A. Hemelrijk. G. Sant en K. van der Sterr. BEVALLEN: J. Groot geb. Hollemans, Z. E. M. Ligten- berg geb. Sjoukes, Z. II. Gijsberts geb. Kamer, D. M. E. Walboom geb. Butter Z. M. Stijn geb. Visser Z. G. Hil- lenius geb. Jonker Z. M. J. Deelder geb. Adriaan Z. E. Schagen geb. Gorlee Z. A. de Wijn geb. Prins D. D. Moulhaan geb. Platvoet Z. E. A. Gelderblom D. OVERLEDENJ. A. van der Zwau 4 m. G. Roos 2 j. A. Groen 6 m. Te Maastricht is eene vrouw op straal dood neergevallen van schrik uier de terugkomst van haren inandie haar sedert 28 jaar had verlaten en dien zij sedert lang dood waande. Op de geldersche kade te Amsterdam is eene dienstbode van een vischvlol in 't water gevallen en levenloos opgehaald. Het deensche leger lelt 22 generaals. Generaal Garibaldi heeft het schip verloren dat hij zich met zooveel opofferingen had aangeschaft. Duilsch- laud telt op dit oogenblik 6000 zangers, looueelspelers en dansers. De oudste inwoonster van Vlissingen is in het gasthuis over leden, in den ouderdom van bijna 96 jaren. De telegrafische gemeenschap tusschen Dover en Ostende is hersteld. Eene dame te Doornik heeft bij notariële acte afstand gedaan van al hare goederen, ter waarde van 4 millioen francs, ten behoeve der ar men. i— De koning van Napels is onverwacht uit zijne residentie naar Caresla gereden. Onder Pauuerden hebben twee ongewa pende boerenzoons een grooten reebok gevangen in de rivier. De Britten hebben Bender-Buschir zonder grooten weerstand in genomen. In Perzie is het financiewezen geheeel in de war. Het nederlandsche fregat Prins Alexander der Nederlanden is den 14 Januarij van Lissabon naar Madera vertrokken. In de Bethanie-Dwarsstraat te Amsterdam is een logement opgerigl voor burgerjufvrouwen en dienstmaagden. De koningin van Spanje is onpasselijk. De kardinaal Morlot is lot aartsbisschop van Parijs verheven. Op Corfu is een opstand onder de artil leristen uitgebroken. Verwacht de aanbeslcdidg van een kanaal van Groningen naar Assen. In het district Zwickaukoningrijk Saksen, zijn van 1569 dieustpliglige jongelingen maar 155 voor de wapendienst geschikt bevonden. Volgens berigten uit Madera is de wijnstok genoegzaam vernietigd. Op den Rijnspoorweg tusschen Emmerik en Eltcn is een wachter door den spoortrein overreden. Op Schokland hcerscht groote armoede; vele Schok kers verlaten het eiland om bedelende het land af te loopen. De gouverneur-generaal van Canton, Yeh, is door de keizer van China gedegradeerd wegens zijne slechte verdediging van die stad. Een landman te Ursem heeft 10 vierk. roeden bouwland voor /'I4Q0 gekocht. Hel is een algemeen vei spreid geloof, dat het ongezond is in een verwarmd vertrek te slapen en daarom moeten zoowel kinderenals vplwassenen in niet verwarmde kamers, zelfs in de koudste winternachten slapen. Dit geloof nu is niet slechts zondor grond, maar zeer dikwijls een nadeelig geloof, en ieder kan zich wel lijders herinneren, die of aan hoofdpijn of aan aangezigtspijn oorsuisingen tandpijn heeschheidhoestoogontstekingbe- naauwdheid van de ademhaling, rheumatismus der gewrichten, bv. van de knie en aan dergelijke kwalen, regelmatig bij het intreden van den winter lijden,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2