Een oudejaars avond van L. van den Broek. Dit werd ge volgd door de Meineed van C. G. Withuys. Na eene korte verpoozing werd het blijspel: Kaf onder't koren, of de intrigant op liet vergelijkend examen van D. Dekkerdoor onderschei dene leden der kamei hoogst verdienstelijk opgevoerd. En ofschoon de voordraglen der kamer gewoonlijk een niet geringen bijval mogen verwerven, wij gelooven, dat, daar de vervaardiger der luimige schets zelve een der hoofdrollen vervulde, zulks aan de uitvoe ring nog hooger waarde heeft bijgezet. De werkzaamheden, bragten eene luide en voorzeker welge meende toejuiching teweeg en schonken den toehoorders een waar genot. Maar voor de werkende ledendie hunne gaven zoo gaarne ten beste gevenwaar zij in het belang der armen kunnen nuttig zijn, zij moglen in de gedachte, daardoor het lot van ongelukkige naluurgenooten eeuigzins te hebben verzacht, eene streelende zelfvoldoening vinden. Bij besluit van den 4den Fcbruarijheeft Z. M. goedgekeurd de beroeping van predikant in den Anna-Paulowna- polderonder de classis van Alkmaarop A. G. Pareaucandid. Dezer dagen is nabij Maarssen een meisje van omstreeks 18 jaar, met hare broeders op de Vecht schaatsen rijdende, ver dronken. Zij moet in een gat gereden en onder het ijs zijn geschoten, zoodat men, in weerwil van de spoedig aangebragte hulp haar toch niet heeft kunnen redden. In Londen is per telegraaf berigt ontvangendat het te Dordrecht te huis behoorende nederlandsche barkschip Timor, kapt. F. Agema, op de terugreis van Soerahaija den 22sten Dec. 11. bij Kaapstad heeft schipbreuk geleden. De amerikaansche ingenieur Kelly heeft keizer Napoleon een plan medegedeeld tot doorslcking en kanalisering van de landengte van Panama zonder sluizen. Te Greenwich is iemand gestorven, die een gedwongen bondgenoot der geallieerde mogendheden tegen Rusland mogt ge naamd worden. Een oude finlandsche visscher namelijkdie dooi de Engelschen in het jaar 1854 als loods lot de dienst werd ge prest en die hun van onbetaalbaar nut in de Oostzee is geweest. Na de eerste expeditie in de Oostzee genoot hij eene vrije ver zorging in het invalidenhuis te Greenwich. Spoedig werd hij de lieveling van alle matrozen, hoewel hij slechts het engelsch in zooverre kende, dat hij wist wat brood, vleesch, rum enz. beteekende. Hij viel, na korten tijd ongesteld te zijn geweest, dezer dagen, in eens voor zijne kamerdeur dood. Uit Koningsbergen wordt geschreven dat op den spoorweg uict ver van daareen tragisch-komisch voorval heeft plaats ge had. Een boer, die in een staat van dronkenschap verkeerde, ging zijne woning opzoeken met een met twee paarden bespannen kar. Hij vergiste zich in den weg en kwam op den spoorweg teregt; hij reed rustig voort tot een van Berlijn komende trein hem in volle vaart kwam te gemoet stoomen. De conducteur van den trein bemerkte den boer nog tijdig genoeg om te kunnen stoppen; niettemin was de schok zoo hevig, dat de twee paarden en de kar vermorseld werden. De locomotief bekwam slechts geringe schade en de reizigers kwamen er met den schrik vrij van. Maar waar was de boer gebleven? Gezond en wel op de locomotief, waarop hij door den schok geworpen was. Hij bevindt zich echter ouder geneeskundige behandeling, omdat dit ongeval zijn verstand heeft beneveld en hij zich verbeeldt van den duivel bezeten te zijn. Onlangs hcerschtc er eene groote beweging te Parijs, Twee gendarmes te paard reden naar de prefectuur van politie. Een hunner had eene vrouw bij zich, die op het zadel was vastgebon den. Deze vrouw, die haren man den hals had afgesneden, bood bij hare arrestatie zoo krachtig tegenstand, dat men zich genoodzaakt zag, haar op deze zeer ongewone wijze te vervoeren. In de nabijheid van Vcronica is onlangs eene diligence door gewapende roovers aangehouden. Zij hadden een touw over den weg gespannen waardoor de paarden vielen en de wagen bleef staan. De roovers, 12 of 15 in getal, wierpen zich deels op den postknecht en de paardendeels op de portieren van den wagen en dwongen de reizigers om er uit te gaan. Het waren twee officieren en een joodsch koopman. Den eersten werden hunne sabels afgenomen, en alle drie werden tegen eenen muur gedrongen en met den loop der geweren op de borst van hun geldhorologien en kostbaarheden beroofd. Den conducteur die het niet geraden achtte van zijn pistool gebruik te maken, ge lukte het dadelijk in het begin met de sleutels uit de voeten te komenwaardoor het uitplunderen wat belemmerd werd. De roovers haalden eindelijk de ijzeren kist, waarin de geldverzen- dingeu bewaard wordennaar zich toeen verwijderden zich daarmedeDe Israëliet ijlde spoedig wegbereikte den grooten weg en werd door een graaf opgenomendie een half uur achter de diligence kwam aanrijden. De officierende conducteur en de postknecht vervolgden treurig hunne reis. Het schijnt dat de lichten der reiskoets van den graaf en de helmen van eene pa- troelje gendarmes, welke hare ronde op den grooten weg deed, de roovers hebben verschrikt, want toen de gendarmes van het geval verwittigdop de plaats kwamenvondeu zij de ijzeren kist met het geld in de nabijheid onopengebroken liggen. Het engelsche dagblad the Star wil weten, dat Enge land overdreven eischen aan Perzie doetwaartegen Rusland, zelfs op het gevaar van eenen oorlog af, zich zoude ver zetten. Zoo moet Engeland het regt begeeren om aan de perzische kust factorijen op te rigten, even als in China. Rusland daarentegen geeft in zijne laatste circulaire te ken- ken, dat het zich geregtigd zoude achten, voor de integriteit en zelfstandigheid van het perzische rijk even krachtdadig op te treden als de westersche mogendheden voor de onaf hankelijkheid van Turkije hebben gedaan. In het jaar 1855 bedroeg het aantal drankwinkels in Nederland 54575, door elkander in het geheele rijk op 90 inwoners één drankwinkel. Wanneer men in aanmerking neemt, dal de helft der bevolking boven de 16 jaren oud is, en dus tot de drank drinkers kan behooren dan hebben 45 personen één drankwin kel te onderhouden, waartoe dan de drankverkoopers zeiven ook behooreu. Als men de vrouwen uitzondert, als geen drank ge bruikende, en de verkoopers ook niet mederekeut, dan koint men tot het resultaat, dat op ongeveer 20 drankgebruikers een drankwinkel wordt gevonden, Hoe komt hetdat wij met vlak zuiden wind verscheidene dagen lang eene vrij sterke vorst gehad hebben Deze vraag hebben zich ongetwijfeld velen gedaanwant in de daadhet is iets geheel ongewoonsdat wij uil de hemelstreekvanwaar wij gewoon zijn meerdere of mindere warmte te ontvangen, thans zulk een strenge koude gehad hebben. Dit verschijnsel laat zich onzes inziens alleen daaruit verklarendat de zuidwaarts van ons gelegen hooge gebergten van Duitschland en Zwitserland over bui tengewoon groote uitgestrektheden met sneeuw bedekt zijn, waar bij zelfs de bergreeks langs de noordkust van Afrika hare rol groo- telijks mede spelen kan. De uit zijn aard warme zuidewind strijkt daarover heen verliest al zijne warmte wordt tot ver beneden het vriespunt afgekoeld en brengt ons strenge vorst aan. Is deze

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2