GBME1TÖDE 3SRXÖTS1T. Dc britsche regering heeft wegens het redden der manschap van het op 19 Maart bij Calantsoog gestrande engclsche barkschip Haltwhistle, de volgende belooningen toegekend: aan den stuurman der hollaudsche loodsboot 3cC, aan elk der negen matrozen 2 c£ aan de nageblevenen van den verdronken loodsschipper der eerste reddingboot 10c£, aan den loodskweekelingdie de tweede poging lot redding deed 10 c£, en aan elk der drie personen inde laatste reddingboot 10 e£, tezamen 73 e£, (ƒ876). Het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp op het onderwijs is bij de regering ingekomen. Van wege liet bestuur der algemeene vereeniging tegen het pauperisme, te Groningen gevestigd, is een adres aan dc Tweede Kamer opgezonden, met verzoek, dat bij de aanhangige wet op liet lager onderwijs, het schoolgaan der kinderen verpligtend worde gemaakt. Uit Cadix meldt men.dat het spaansche schip Amelia Felipa hetwelk chiuesche landverhuizers vervoerde, het tooneel is gewor den van eene vreeselijke muiterij. Dit is in 10 maanden het zesde schip, aan welks boord de Chinezen de Europeanen omge- bragt hebben. Onder deze schepen bevinden zich twee engelsche, twee frauschc en een nederlandscb. Volgens de in Georgia verschijnende Casville Standard leeft thans te Murray in Georgia een man van 134 jaren, Grandsire Hames genaamd; hij was een knaap van 10 jaren toen Washington in de wieg lag. Hij heeft al de oorlogen van dien tijd mede gemaakt. Dc komst van den grootvorst Konstantijn van Rusland te Toulon is officieel tegen 22 April aangezegd. Dag en nacht wordt niet den grootsten ijver gearbeid aan de toebereidselen tot zijne ontvangst. Ook zegt mendat eene divisie stoomschepen de rus- sische flotille, welke den grootvorst naar Toulon brengt, zal tege moet gaau. Alsmede wordt gemeld, dat in de maand Mei een i'ussisch eskader naar Cherbourg zal komen, om er tijdens bet bezoek van den grootvorst op de reede te liggen. De boomkweekers in Frankrijk houden het er voor, dat dit jaar buitengewoon gunstig voor de vruchtboomen zal zijn. Men verzekert, dat de boomen zich in geene tien jaren zoo goed heb ben laten aanzien. Het amerikaansche oorlogstoomschip Massachusetts had 21 Maart een gevecht gehad met eene bende noord-russische Indianen, nabij Port Gamble; de Amerikanen hadden 1 doode en 'I ge kwetste doch de Indianen 27 dooden en 21 gekwetstende In dianen verzochten om vrede en beloolden nimmer weder in Puget Sound te zullen komen. Het geacht engelsch geneeskundig tijdschrift the Lancet behelst ceuige beschouwingen over het tabakrooken, die tot de volgende uitkomsten leidenvroeg in den ochtend te rooken is nadeelig; voor de meeste menschen is het nadeelig meer dan één of twee sigaren dagelijks te rooken; het is nadeelig voor jonge lieden zich aan het tabakrooken over te geven; in sommige ge stellen doen zich verschijnselen op, welke het tabakrooken geheel verbieden. Wij wenschen hartelijk, dus eindigt het vertoog, de gewoonte van het tabakrooken te zien afnemen en wij noodigen de jeugd in ons land ernstig uit het geheel na te laten. Dat zij onze raadgevingen ter harte nemen, en een twijfelachtig genot aan een wezenlijk voordeel opofferen; tien jaren later zullen zij ons er dank voor betuigen. BURGERLIJKE STAND. Van 4 11 April 1837. GEHUWD: T. van Wijngaarden en Z. Wagenaar. BEVALLEN: H. Thic geb. Morra Z. J. R. Susseubcrg geb. Peters Z. M. Kindt geb. Rezel D. C. Haverkamp geb. van Grieken Z. en D. D. Sporrij geb. Gal D. Levenloos aangegeven 2. OVERLEDENW. Jouker 71 j. A. Franx 56 j. B. J. Eenhorst 4 j. R. Holstein lj. T. Kolder 9 m. N. Renkcu 4 j. Dr Simous is benoemd tot lid van den raad van state. Te Ravenna is een hoog ambtenaar met 34 dolksteken vermoord. In de Domkerk te Utrecht zijn twee bekeerde Jodinnen gedoopt. Te Salonica zijn 300 huizen verbrand. De zwager van keizer Nap. heeft zijn ontslag genomen als le constitutionele alcade van Madrid. Dc fransche min. van justitie heeft eene wet ondei handen tot herstelling van den erfelijken adel. Lord Cowley, de brilscbe ambassadeur te Parijszal tot graaf worden verheven wegens diplomatische diensten. De koning van Sardinië heeft 15 schoone paarden van oostersch ras ten geschenke ontvangen van den onderkoning van Egypte. De stad Narbouue is door watergas verlicht. Te Kidderminster is een herkozen volksver tegenwoordiger door oproerige kiezers met een steen gekwetst. Op den spoorweg van Toreulo is een trein door een ongeluk in een water gestort van 40 voet diep: 70 dooden. De grijze prins von Metlernich heeft op zijn ouden dag nog een turksche ridderorde ontvangen. Te Delft is een noodbrug onder den last van 20 personen bezwekende drenkelingen werden terstond op het drooge gehaald. De engelsche vloot is uit de Zwarte Zee naar Maltha gestevend. De nieuwe burgemeester van Smallingerland is door een eerewacht van 60 cavaliers ingehaald. Het wegloopen der slaven van Curacao naar de kust van Venezuela blijlt voortduren. De telegraaf tusschen Europa en Amerika zal waarschijnlijk in de maand Julij e. k. gereed zijn. Op Guam (een der Marianne-eilanden) zijn in den tijd van drie maanden 4000 menschen aan de kinderziekte bezweken. De fransche regering heeft aan het britsche gouvernement de ver wijdering verzocht van eenige lastige uitgewekenen. Te Mar- seille is gearresteerd een fabrikant van valsche turksche muntbil jetten, welke hij bij duizenden aanzijn correspondent in Konstan- tinopel overmaakte. Op den 9 Febr. j. 1. is in den plantentuin van Buitenzorgop Javaontloken de Rafflesia Arnoldide grootste der bekende bloemen; een parasiet, levende op struiken, uit welker stam zij zich ontwikkelt. De perzischc armee heeft te Chiraz eene vaste stelling ingenomen. De krijgsmagt van Walker is op 1000 man verminderd. De koning van Pruissen heeft een uitstap gedaan naar Potsdam. Een belgisch ingenieur heeft een stoomboorwerktuig uitgevonden om gasputten te boren. Voorjaars-kermis te Alkmaar, 13 April. Aan de grens van den staat Chihuahua is een rijke goudlaag ontdekt. De beval ling van de groothertogin van Baden wordt tegen Julij te gemoet gezien. Een sterrekuudige te Parijs betoogt in het dagblad la Presse, dat de kometen gasstoffen zijn, welke in de wijde hemelruimte ronddwalen. Koolzaad ferm. In Frankrijk staan de velden allerwege zoo uitmuntend als in tien jaren het geval niet is geweest. De koning van Siam heet Phra-Bard-Somdelch- Phra Paramendi-Maha-Mongkut-Phra-Chou-Kiau-Chauya-Hua. Op de palmpaardenmarkt te Utrecht is een persoon door een hengst zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij weinige oogen- blikken daarna overleed. Een slagter te Liverpoolwiens zaken achteruit gingen, heeft in een oogenblik van waanzin zijne vrouw en twee kinderen den hals afgesneden. De pruisische regering heeft den omloop van alle builenlandsche bankbiljetten verboden. De noorweegsche storthing heeft het inkomen van den kroon prins verdubbeld. Koningin Victoria loopt op alle dagen. Te Erfurt is in 96jarigen ouderdom overleden een veteraan van het leger van Frcderik den Groote. De zaak van Ncufchatel is

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2