WEEKBLAD van DEN HELDER i HET NIEÜWED1EP. M 23. MAANDAG ITSS-JTTSTIJDIITÖEIT. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge geven bij G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. De prijs ;s 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. VIJFTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 50 Mei 1857. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer, Da de afdoe ning der Lhans aan de orde gestelde wetsontwerpeneen reces nemen om bij hare terugkomst de beraadslaging aaiilevangen over de wet op het lager onderwijs. De Kamer heeft hare zittingen verdaagd tot den 16den Junij aanstaande, maar daarenboven den Voorzitter gcmagtigd om, bij aldien op dat tijdstip onverhoopt geeue genoegzame werkzaamhe den voorhanden mogten wezen het einde van het reces eenige dagen later te bepalen. Z. M. heeft goedgekeurd de beroeping van predikant, uit- gebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente te St. Maarten en Valkoog, op J. A. Snellebrand, theolog. doctor, candidaat. In den morgen van 28 Mei heeft te Assen een treurig voorval plaats gehad. Aan een nog zeer jeugdig kind werd bij vergissing, in plaats van wormkruid, vergift (kraanoog) ingegeven, hetwelk tot het vergiftigen van ratten gereed stond. Even daarna was hel een lijkje. In den nacht van 25 op 26 dezercirca ten half een ure is te Kampen een bijzonder schoon natuurverschijnsel waargenomen. Aan den onbewolkten donkerblaauwen hemel zag inen plotseling een meteoor of lichtkogelnagenoeg de grootte hebbende der volle maan, maar van een ongemeen schitterend licht en achter zich voerende een staart, lang bijna 12 ned. duimen, met zeer gema tigde snelheid uit het Noord-Oosten komen en zich in eene halve elips naar het Zuid-Westen door het luchtruim voortbewegen. De lichlkrachtdie zich uit de keru ontwikkelde, was zóó sterk, dat eene aanzienlijke oppervlakte van het uitspansel in den omtrek van den lichtkogel schitterend werd verlicht. De staart, die als een bezem was uitgespreid, tcekeude zich zeer scherp tegen het lucht gewelf af, had eene eeuigzius golvende beweging, en eindigde in de kleuren van den regenboog, zijnde daarvan hel purper naar den horizont gekeerd. Er heerschic overigens volkomen windstille, terwijl circa een half uur na het verschijnselde lucht met wolkeu werd bezet. In de omstreken van Coevorden trad voer weinige maanden een meisje met een weduwnaar met vier kinderen in het huwelijk, meenende, dat zij uit een finauliëel oogpunt eene zoogenaamde goede partij zou doen zij vond zich echter bedrogen en vlood daarom naar hare ouders terugdeze verwezen haar naar haren man naar wien zij haar geleidden kort daarna vermiste men haar eu naar lang zoeken werd zij door haren echtgenoot op den zolder hangende gevonden Zij was een lijk. Uit Heldesheim van 25 Mei schrijft mendat bij bet hevige onweder van den vorigen dag, drie knapen, die aan het baden waren, en tegen den hevigen regen zich in een nabij staand huis trachtten te beschutten, door den bliksem werden ge troffen. Een van hen stortte dadelijk dood neder, den tweeden werd door spoedig aangebragte hulpmiddelen het leven gered en de derde is slechts een korten tijd bedwelmd geweest. De heer Dejean, te Parijs, gaf voor korten lijd voorstellingen met zijn cirque te Gend. Een jong, schoon aristocratisch meisje werd er verliefd op een vluggen clown, Chabre genaamd. Zij volgde dezen, en trouwde met hem te Parijs, hem een huwelijksgift van nagenoeg 200,000 francs medebrengende. Mevrouw Chabre heeft thans reeds een geding van echtscheiding begonnenomdat haar manhaar vermogen verspild hebbendezich niet meer aan haar gelegen laat liggen. Het bijbelgenootschap van Norwich heeft den graaf van Oxford uitgenoodigd bij zijne jaarlijksche vergadering het voorzitterschap waartenemenen daarop het volgend antwoord ontvangen Sirl De inhoud van uw schrijven verhaast en ergert mij verbaast mij, omdat mijn genoegzaam bekend karakter mij voor eene dergelijke uitnoodiging moest vrijwaren verdriet mij, omdat ik daardoor met u in correspondentie moet treden. Ik was geiuimen lijd eeu groot liefhebber van het hazardspel heb inij sedert kort op de wedrennen toegelegd vloek dikwijls zeer erg en heb nooit godsdienstige traktaatjes verspreid. Dit alles was u eu uw genootschap bekenddesniettemin houdt ge mij voor een geschikt president. God vergeve u uwe huichelarijliever leefde ik in het laud der zondarendan onder zulke heiligen. Ik ben sir enz. Oxford. Hel cngelsche parlement heeft 9 milliocn cC voor het zeewezen toegestaan, 2 millioeu meer dan in het vorig jaar. Merkwaardig is helgeeu de minister van marine, sir Charles Wood, bij deze gelegenheid aanvoerde. Met nadruk deed hij uitkomen hoe eene vergelijking van den engelscheu met den franscheu en amerikaanscjjwr" scheepsbouw, tot spoorslag moet verstrekken tot verdubbelde" in spanning in Engeland. Hij zeide, dat bij zelf de oorlogshavens

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 1