in Frankrijk had bezocht en voegde er bijIk kan de vergadering verzekerendat de aanbouwdie te Cherbourg plaats heeftverre overtreft al hetgeen wij hier ondernemen. Cherbourg alleen is zoo groot als Portsmoulh, Devonport en Keyhaven tezamen!" Dat is eene nieuwe taal in het parlement. Te Bordeaux is onlangs eene magnoliawelke men voor eene der schoonste houdt, die er bestaan, uit den ouden naar den nieuwen plantentuin overgebragt. Deze magnolia is 42 jaren oud en heeft boven den groud eene hoogte van ongeveer 45 rijnl. voelen. Daar men alle wortels wenschle te behoudenwas men genoodzaakt eene klomp aarde van meer dan 500 rijnl. kubieke voeten uilteligten, waardoor deze magnolia bij haar vervoer in 't geheel 900 centenaars zwaar was. In den schouwburg der Porte St. Martin heeft een man van de bovenste loge een pak proclamalien in het parterre geworpen waarin gezegd, werd dal de regering het volk misleidde en er ge legenheid was, het brood goedkooper te geven. Een vijftienjarig dienstmeisje te Chester werd onlangs door haren meester gelast, den kinderen eene boterham te maken. Fannyzoo heette zijgehoorzaamde en was gereed de boter hammen boven te brengen toen zij op den trap hare meesteres ontmoette, die hel bord aannam en het meisje iets anders beval. Bij onderzoek bevond de moeder dat er eene blaauwachtige zelf standigheid tusschen het brooddat dubbel gesneden was gestrooid was. Haar man er van onderrigtliep naar de keuken waar hij op de tafel een toegevouwen papier vond met hel opschrift vergif»; het mes, dat er nevens lag, was bedekt met een poe der gelijk aan datwaarmede de boterham bestrooid was. On dervraagd zijndebekende het meisjedat zij wel wistwat het was, maar zij gaf geene reden voor deze daad op. Het vergif was door den huisvader zeiven gekocht om rallen te doodendoch hij had het in de keuken verborgen op eene plaats, die het meisje niet dan door op den stoel te staan had kunnen bereiken. Fan ny was nog maar eene weekin dienst; de kinderen, aan welke zij het vergif had willen toedienenwaren een jongetje van 3 en een meisje van nog geen 2 jaren oud. De te New-York vruchteloos ingestelde regtsvervolging tegen eenige uit Frankrijk gevlugte bedriegers heeft de opmerkzaamheid der fransche bladen gevestigd op de gebreken der regtspleging in de Vereenigde Staten. De Heraldeen der voornaamste bladen van New-Yorkbeantwoordt hunne aanmerkingen in zijn nommer van 15 Mei jl. maar erkent volmondig, dat de noord-amerikaan- sche regtspleging veel te wenschen laat, en dat de misdadigers er door de onbekwaamheid der regterlijke beambten en door de ver keerde inziglen der gezworenen veelal de verdiende straf ontgaan. Het genoemde blad verklaart met zoo veel woorden, dat moord in de Vereenigde Staten schier niet meer gestraft wordten dat een ieder er zelf voor de verdediging van zijn leven zorgen moet. Bij de regtbank te Milaan zal een zeer zonderling proces worden gevoerd. Voor weinige dagen overleed te Monza een wel gesteld grondeigenaar, een liefhebber van oude schilderijen, die o. a. ook twee stukken van Rubens, de eenige, welke zich nog in Lombardije in particulier eigendom bevindeneen dierenriem op eene koperen plaat en een vrouwenportret op linnen geschil derd, bezat. De zielverzorger, die bij den stervende geroepen werd, weigerde echter hem de absolutie te geven, wanneer hij niet vooraf de beide schilderijen waarop een paar minder kiesch voorgestelde figuren voorkwamen liet verbranden. De stervende gaf daartoe zijne toestemming, en de hem overlevende erfge naam, aan wien de schilderijen vermaakt waren, die op 50,000 fr. geschat worden heeft thans een eisch tot schadevergoeding tegen den zielverzorger ingesteld. Een noord-amerikaansch nieuwsblad meldt het volgende tweegevechtdat den 27 der vorige maand te Windston in den staat Maryland heeft plaats gehadEen jongeling', Pendleton ge naamd, had twist gekregen met zekeren Drain van Chicago, die hem eene uitdaging lot tweegevecht zond. De bowie-knifte was het wapendat gekozen werd. De beide partijen deden de lin- kerpijp hunner broek op eene plank nagelen, en aldus tegenover elkander geplaatstzonder te kunnen achteruit deinzen en zich naauwelijks kunnende bewegenbegonnen zij op elkander in te houwen tot dat Drain dood nederviel. Een gedeelte van het wa pen van zijnen vijand was hem in het hoofd blijven steken. De jonge Pendleton werd met wonden overdekt weggedragen en heeft welligt zijne overwinning met den dood moeten bekoopeu. Men schrijft uit Koningsbergen van 25 Meidat in de nabijheid dier slad destijds gedurende 12 uren een hevige bosch- brand woedde; de zoogenaamde kapornsche heide, welke zich ter lengte 3 mijlen tusschen Koningsbergen en Fischhausen uitstrekt, was reeds voor een groot gedeelte in de asch gelegdde schade is zeer aanzienlijk. Volgens later ontvangen berigtenvan 26 Meiwas de brand nog niet gcbluscht en dien ten gevolge van wege het krijgsbestuur een aflossings-kommando van nogmaals 500 man derwaarts gezon den. De manschap is ruim van bijlen en spaden voorzien, de eenige middelen, om aan een brand van dien aard een einde te maken. Vóór eenige dagen is door een heer, in de rivier de Theems nabij Kingston eene forelle gevangen, twee en een halven voet lang en 10 pond zwaar, de zwaarste visch van dat soort, die se dert vele jaren in gemelde rivier gevangen is. Zij werd opge haald aan een' hoek, waaraan als lokaas een kunstmatige vlieg was gehecht. Volgens oordeelkundigen zou de vischals hij een paar maanden later gevangen waszeer zeker meer dan 12 pond gewogen hebben. Een Engelschman heeft in denjougsten tijd belangrijke op gravingen in de bouwvallen van de egyplischc wonderstad Thebe gedaan en in het dal der konings-tomben eene nieuwe reeks van graven ontdekt. Op drie punten zet hij zijne nasporingen voort en belooft zich belangrijke resultaten. Een aantal fransche pelgrims in het heilige land zijnop de terugreis van Jerusalein naar Beyruth, in handen van roofzuch- tage Beduïncn gevallen, waaruit alleen een aauzienlijk losgeld hen bevrijden kon. - De hofmeester van het barkschip Coral Isle van Scarborougk slagtle op de reis van St. Domingo naar Liverpool eene paauwin, die hij in de Wesl-lndiën had gekocht; bij de opening van deu krop vond hij twee kostbare diamantendie hij bij de aankomst te Liverpool voor eene aanzienlijke som gelds verkocht. Hetspaansche ministerie heeft aan de Cortes een wets-ontwerp op het onderwijs ingediend. Dit onderwijs wordt verdeeld in lager voorbereidend en hooger. Het lager onderwijs kan worden gegeven in scholenmaar ook in de bijzondere huizenhet voorbereidende onderwijs in openbare of bijzondere inriglingen. Het lager onder wijs zal verpligtend zijnen voor de scholen in die gemeenten, welke de kosten niet kunnen dragen zal op de algcineene begroo- ling daarvoor een post worden uitgetrokken. BURGERLIJKS STAND- Van 25 50 Mei 1857. GEHUWD: J. B. Uijldebroek en A. Olthoff. - G. J. de Jong en H. Verboom. J. C. de Vlugten P. Verboom. BEVALLEN: G. Bosch geb. Franx Z. M. C. Ilooger- werf geb. la Maire D. H. II. Quast geb. Roodt Z. A. W. Friskus geb. van den Bosch D. A. M. Hendriks geb. Ratnler Z. -- S Hofland geb. de Vries D. T.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2