PROVINCIE NOORDHOLLAND. AANBESTEDING, bij enkele inschrijving, ITIEU'77'STIJD I ITO-BIT. der voetstraten moeten worden ingediend. Bij gebreke daarvan, zullen zoodanige verzoekschriften bij het Gemeente bestuur in geene gunstige overweging kunnen genomen worden. IJeluek, 15 Junij 1857. De Burgemeester der gemeente STAKMAN BOSSE. op Donderdag den 18den Junij 1857, des namiddags ten 2^ ure aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Haarlem van het leveren van Brik en Zetsteenalsmede het doen van eenige werkzaamheden tot onderhoud en verbetering van de Heldersche Zeewering, in twee Perceelen. Het bestek is, tegen betaling van 10 Cis per exemplaar, te verkrijgen bij den provincialen Opzigter van den Water staat C. van der Sterraan den Helder; alsmede aan het lokaal van het provinciaal Bestuur, te Haarlem en aan het Bureau van buitenlandsche Paspoorten op den Dam te Amsterdam. Op aanvraag kan aanwijzing in loco worden verkregen Vrijdag en Zaturdag vóór de besteding. Nadere informatiën zijn te bekomen bij den Ingenieur J. Strootman te IN i e u w e d i e p, en bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat, J. G. van Gendtte Haarlem. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Junij 1857. In <le zitting van den Gemeenteraad op jl. dingsdag den 9 dezer waren afwezig de heeren iStokman Busse en Beets. Bij afwezen van den Burgemeester werd de vergadering geopend en voorgezeten door den oudsten Wethouder, den heer Boomsma. De notulen van het verhandelde in de vorige bijeen komst werden gelezen en niet eene kleine toevoeging goedgekeurd. Tot beurtschipper van het markt veer van den Helder op Alk maar werd benoemd de persoon van Martinus Kruyffwonende in deze gemeente, en zulks in de plaats van C. Jonker Sr., die wegens gevorderden leeftijd van de bediening van dit veer beeft afgezien. Op voorstel van de Commissie voor de strafverordeningen werd eene verordening vastgesteld op hel bouwen op gronden niet ge legen binnen den bebouwden kring der gemeente. Ten gevolge der demping van de zoogenaamde Oostgrootsloot toebehoorende aan de gemeente, gelegen achter langs een deel der bebouwing aan de zuidzijde van het Heldersch Kanaal, werd besloten den daardoor verkregen grond omlcr goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Stalen dezer provincie, bij kleine perceelen in bel openbaar te verkoopen, om daarop woningen te bouwen. Na de mededeeling van eenige ingekomeue stukken werd de vergadering gesloten. In den loop der aanstaande week zal in de residentie een feest worden gevierd, ter herinnering aan den strijd der Neder landers bij het beleg van de citadel van Antwerpen. Daar zullen dan de mannen, die voor vijfentwintig jaren hun leven veil hadden voor de eer en vrijheid des vaderlands, zich broederlijk vereenigen, om, na znlk een tijdsverloop, die roemruchtige dagen te herdenken. Daar zullen die helden toonendat de herinnering aan dal roemruchtig verleden door den tijd nog geenszins bij hen is uitgewischt. En terwijl hel jongere geslacht van hen kan leerenom in tijden van nood en gevaar voor het vaderland, ook voor dien dierbaren geboortegrond te strijdenleggen zij voor Koning en Volk de betuiging af, datinogt hun dienst ander maal worden gevraagd, lot verdediging des hm Iszij zich dan ook gaarne onder de nederlaiidsche krijgshelden zonden scharen Het zal voorzeker niet ongepast zijn, onze plaatsgenoolcn op de viering van dit feest opmerkzaam te maken, daar wij thans een man in ons midden hebben, die omstreeks dien tijd eene daad verrigtte, welke luide toegejuicht, in hel geschiedboek opgelec- kend en door een onzer vaderlandsche dichters werd bezongen Zoo lang matrozen als Hobein, De zenuw van den Staat nog zijn, Zal Holland veilig wezen." De moedige matroos J. Hobein, die op den 19 Maart 183i onder een aanhoudend vuren der Belgen, e<n ncderlandsche vlag met levensgevaar redde, uit een door de onzen verlaten sloep, bevindt zich thans als opperstuurman aan boord van Zr. Ms. fregatschip Prins Frederik, ter reede alhier. Zweefde voor 2G jaren de naam van Hobein op aller lippen werd toen zijn borst versierd met de Militaire Willemsorde, ging er toen een luid gejuich voor hem op, toen hij aan de zijde des Konings in den schouwburg verscheen; thans mag de naam van Hobein niet worden verzwegen daar onze held in het vorige jaar door afwezigheid verhinderd werd liet feestgewijd aan den volksgeest van 1830—31 bij te wonen, en met zijne legcn- i woordigheid te vereeren. Dit feest scheuke onzen koenen zeeman, bij de herinnering aan het verledene, eene strcelende zelfvoldoening en verleveudige de gedachtenis van zijn naam bij Koning en Volk! Z Exc. de minister van marine is jl. woensdag hier ge arriveerd heeft den volgenden dag de werkzaamheden aan het drooge dok en Zr. Ms. schepen van oorlog in oogenschouw ge nomen en is gisteren vertrokken. De minister was vergezeld van zijnen adjudant Jhr. Klerck en had zijnen intrek genomen in het hotel de Burg. Het veertienjarig zoontje van een liglerschipper heeft jl. dingsdag avond in de Binnenhaven alhier op eene noodlottige wijze hel leven verloren. Terwijl hij met andere knapen in een bootje naar den overkant zou varenhad hij hel ongeluk in het water te vallen en Ie verdrinken. De pogingen oin hem Ie red den waren vruchteloos; een paar uren later haalde men zijn lijk op en bragl het naar de diep bedroefde ouders. Bij Zr. Ms. besluit is de 1ste luitenant bij het korps mariniers J. E. Boos, met den lsten Julij a.s. op pensioen gesteld. Met den 20 sten dezer maand wordt Zr. Ms. fregat Prins Alexaudcrkommandanl J Sleffensbuiten dienst gesteldde equipage wordt op verschillende bodems verdeeld. Op den 7 Junij had er te Nieuw Rhede (Oost-Friesland) een moorddadig gevecht plaats tusschen vier hanoversche gras- maaijers. Twee broeders hebben aan een vader en een zoon, met hunne zeissen en messenzulke gruwelijke wonden loege- bragt, dat voor het behoud van het leven van den zoon weinig hoop beslaat Het hoofd van dezen ongelukkige moet bijkans letterlijk met Jde zeisseu van een der misdadigers zijn gekloofd; aan een der armen waren den lijder 7 lange sneden loegebragt. Ook de vader had zulke verschrikkelijke hoofdwondendat het behoud van zijn leven in gevaar verkeert; de oogen waren digt en volgens sommigen het eene buiten het hoofd. De daders ziju te Bourlagne gevat en van daar naar het ambt Asschendorf gebragt.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2