GSMS1TÖDE BERXOTEN. Tusschen Sardinië en Spanje zijn thans moeijelijklieden gerezenten gevolge van de aanvallen, waaraan het spaansche hof bloot stond in de dagbladen van Piemont. De spaansche re gering beeft daarvoor voldoening geëischt, maar de sardinisehe regering antwoordt te regt, dat zijniet aansprakelijk kan zijn voor de drukpers, wanneer zij buitensporigheden begaat. Spanje had zich eenvoudig lot den bevoegden regter te wenden. Het schijnt echter, dat de spaansche regering met dit antwoord niet zeer in genomen is. Dezer dagen is in Belgie een vreeselijk ongeluk gebeurd. De jengdige echtgenoot van den graaf de Bourbon-Busset stond aan den ingang eener kolenmijn naar het werken te zien, toen eensklaps een der touwen brak, de ongelukkige vrouw om het ligchaam sloeg en haar in eene diepte van veertig voet slingerde, waar zij totaal werd verpletterd. In het dorp Fleske nabij Soest is een meisje door den blik sem getroffen, waarbij haar alle klecdercu van het lijf werden geslagenzonder dat zij verdere brandwonden bekwam. Toen onlangs eene engelsche visschersboot in zee gestoken was zag de bemanning een dood lam drijven het werd opge- vischt, gevild en de huid over boord geworpen. Met gunsligcn wind vervolgde men den logt in de Atlantische zeetot dat het land uit hel gezigt en de bestemde plaats bereikt was. De lijnen werden uitgeworpen en de eerste visch, dien men ving, was een groote kabeljaauwwaarvan de buik zoo opgezet en buitengewoon dik wasdat de nieuwsgierige zeegasten onmiddelijk den visch opensneden en tot hunne niet geringe verwondering het zelfde lams- vel met wol en al vonden dat door hen op den morgentoen zij het strand hadden verlaten in zee was geworpen. Omtrent het springen van het laboratorium van den heer Dobermont te Berlijn op den 8 dezer, berigt men het navolgende Het laboratorium bestond uit twee in den tuin staande en door eene bron gescheiden gebouwenwaarin zich eene menigte vol tooide stukken vuurwerk en 35 pond buskruid bevonden; het was een half uur voor de ontploffing geslotenen het is dus waarschijnlijk dat het vuur in het fornuis door eene onbekende oorzaak weder is ontbrandwant de vrouw van den vuurwerk maker, de eenige, die ongedeerd is gebleven van allen, die zich in den tuin bevonden verklaart dat dit gedeelte van het gebouw het eerst in de lucht is gesprongen. Dobermont, twee werklieden en eene oude vrouw, zijn levenloos in den tuin gevondenzijne 1 dochter, die er zich mede bevond, is ernstig aan hoofd en arm gewond. De tuin is geheel verwoest; de beide gebouwen zijn letterlijk van den grond gerukt, zoodat er geen spoor meer van overig is; het huis beeft echter weinig geleden, doch in de ge- heele buurt zijn de vensters gebroken. Uit eenige artikelen van den Conslilutionneleen ministriëel blad van Parijs, wordt opgemaakt dat er kans bestaat op de ver kiezing van sommige republikeinen die, zich met Frankrijks te genwoordige instellingen niet kunnende vereenigen, weigeren zou den trouw aan den keizer en de constitutie te zwerenzoodat zij, verkozen wordende, niet zouJen kunnen zitting nemen. Het genoemde blad vermaant de kiezers om dienaangaande bepaalde verklaringen van de candidaten te vorderen, met name van den generaal Cavaignac, die op onderscheiden plaatsen als candidaat optreedt maar zich over de vraag der eedsaflegging nog niet stellig uitgelaten schijnt te hebben. «Niemand heeft het regt zegt de Conslilutionnel om zich van de wet te bedienen als middel tot het plegen eener onwettige daad. Het is strijdig met den geest onzer politieke wetgeving, zich candidaat te stellen, dat is openlijk te verklaren dat men volksafgevaardigde wil wordenmet het hei melijke voornemen omindien men benoemd wordt, de verkiezing door weigering van den eed te vernietigen en het is kwade trouw, de kiezers buiten hun weten medepligtig aan zulk eene kunstenarij te maken. De keizer van Frankrijk had dezer dagen al de te Parijs aanwezige maarschalken te St. Cloud geuoodigdom met hen een proefrid te houden op een kleinen spoorweg van St. Cloud naar Villeneuvc l'Etaug; een soort van vervoerbaren spoorweg, die lot veldlransport van het leger dient, moest worden gebezigd. Naar men verneemt is de logt, hoezeer de keizer de locomotief be stuurde, niet gelukkig uitgevallen. De waggon, waarin al de maarschalken zatengeraakte uit het spoor en allen verkeerden in gevaar, zonder dat echter een hunner het minste letsel kreeg. Behilve de keizer bevonden zich de maarschalken Beille, Baraguay d'Hilliers, Magnan, Vaillant, Pélissier, Canrobert en Bosquet op den trein. Het ongeval werd veroorzaakt doordien de keizerlijke locomotiefvoerder" niet op denjuislen tijd, waarop de trein moest dalen, had ingehouden. BURGERLIJKE STAND. Van 15 20 Junij 1857. GEHUWD: 11. A. Dunker en A Hofman. J. Janssen en M Sigerist. BEVALLEN: C. Pielringa geb. Hoek D C. Boerdomp geb. Anielung Z. C. Sant geb van der Ster D. A. M. Bakker geb Schuchart D A. Bijl geb. Kraak 1). A. Kuijper geb. Drijver I). M. Dalmeijer geb. Huijberts Z. D. Schmidt geb Muije D M. van Brederode geb Mink Z. G. Klinkspoor geb. Nugter D. G. Christofl'els geb. Vos D. A. J. Niepoth geb. de Jong D. T. Douwes D Levenloos aangegeven 1 OVERLEDEN: M. J. Sluis 15 d. A. Bommel 5 m. H. Swart 20 j. J. van der Vlies A j. H. F. Selderbeek 15 m. Een rijke fabrickant te Berlijn is krankzinnig geworden wegens zijn vast geloof aan het vergaan der wereld. Te Parijs worden in menigte yamswortelen ter markt gebragt, zij zijn zoo groot als witte rapen, voedzaam cn goed van smaak. Het hof van St. James is van het kasteelj Windsor naar Buckingham-palace ver trokken. Een bclgisch werkman heeft een nieuw kanon uit gevonden dat aan de slaarlschroef wordt geladen. De keizer van Frankrijk heeft in een raad van ministers verklaard, dat de chincsche zaak thans den algemeenen staatkundigen toestand bc- heerscht. De turksche armee wordt op voet van vrede gebragt. De gezamenlijke werken van Frederik den groote zijn in 50 deelen verschenen. De erfprins van Schwarzcnberg is getrouwd met prinses Ida van Lichtenstein. De hoofdstad van Engeland heeft thans 5 ijzeren kerken. De oogst in Griekenland is veelbelovend. Op het zuidelijk kerkhof te Parijs heeft een man zich het leven willen benemen op het graf zijner gade, een zeldzaam voorbeeld van huwelijksliefde. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in eene nieuwe brandkeur verordineerd, dat alle mannelijke ingezetenen der gemeente van 18 tot 50 jaren tot de dienst bij het brandwezen worden verpligt. De onderkoning van Egypte heeft 8 voor de artilleriedieust bestemde drommeda- rissen naar Frankrijk doen inschepen als een geschenk voor den keizer. Koning Viclor Emanuel van Sardinië zal met de Sak sische prinses Maria in het huwelijk treden. Te Sncek is eene bejaarde vrouw gearresteerdwegens het helen van gestolen voor werpen. In het zwarte water is eene aak volgeladen met lange turf gezonken. De humorist, novellist en tooncelschrijver Douglas Jerrold, een der medewerkers in de Punch, is overleden. De duitsche papier-fabriekanten hebben besloten de prijzen van het papier te verhoogen. Bij de engelsche bank zijn 1016 personen geëmploijeerd. De hooge kerktoren in Sittard is door

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2