1TISTT vr S T IJ D 11T 3 E 1T. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Junij 1837. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Hoorn den heer W. baron Mulertthans directeur van het post kantoor in deze gemeente, en in zijne plaats den heer S. A. Arendsen Heinthans te Elburg. Bij beschikking van den minister van marine is eene com missie zaïnengesteld tot hel afnemen van het examen der adspiran- ten voor de betrekking van adelborst der 5de kl. bij hel koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord en wel: als president de hoogleeraar C. van Heynsbergcnals leden de luitenants ter zee der Ie kl. W. C. Klis en D. J. Brouwer, en de heeren dr. .1.1Deeni/clector in de taal- en letterkunde en dr. W. Bis schopleeraar in de holl. taal- en letterkunde en geschiedenis aan het gymnasium te Dordrecht. Het te Vlissingen liggende oorlogschroefstoomschip Groningen, wordt met 1 Julij e.k.. onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. D. Wolter heekin dienst gesteld, bestemd om met Z. K. H. den Prins van Oranje eene reis te maken in de Mid- delandsche Zee. Ook wordt met gemeld tijdstip te Ilellevoelsluis in dienst gesteld Zr. Ms. stoomschip Gedeh, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee B. H. Staringbestemd naar Oost-Indie. De discussie over de onderwijswet is op aanstaanden maan dag bepaald. Men schrijft ons uit Schagen: »De gewone jaar- en paar denmarkt is dit jaar weder meer bezocht dan zulks de laatste jaren het geval was, en is door het schoonste weder begunstigd. De verscheidenheid der amusementenvan kunstenaars en andere gewone kermisvermakenen vooral het tooneelgezelschap van de heeren van Beeni Co. hebben zeer veel tot opluistering van de jaarmarkt bijgedragen daar deze bij eene goede keus van stukken en uitvoering, de hoogste goedkeuring van het publiek wegdroegen, zoo dat het algemeen gevoelen is, dat deze plaats in vele jaren, zooveel tooneelgenot niet is ten deel gevallen als heden." De bevolking van hel koningrijk der Nederlanden was op 51 December 1836: Noordbrabant 409,678, Gelderland 596,421 Zuidholland 612,051 Noordholland 342,254, Zeeland 163,791 Utrecht 139,582, Friesland 268,119, Overijssel 255,725, Gro ningen 204,484, Drenthe 92,783, Limburg 215,489; totaal 5,298,157 inwoners. Eene behoeftige weduwe te Coevorden is den 25 dezer, na alles verkocht te hebben, met een vreemd manspersoon ver dwenen, nadat zij twee harer kindereu naar een dorp, een paar uren van daar om een boodschap had gezondenbij hunne terug komst vonden de ongelukkige kinderen letterlijk eene ledige woning. De raad der gemeente Harlingen heeft een belangrijk besluit genomen. Gelijk men weet, had de te dier stede gevestigde voorloopige commissie ter bevordering van den aanleg van spoor wegen in noordoostelijk Nederland zich per adres aan den raad dier gemeente gewendopdat de stad mogt voortgaan bij de in- teekening, die, namens de genoemde voorloopige commissie, van Harlingens ingezetenen zal gevraagd worden. De commissie, daarop uit den boezem van den gemeenteraad benoemd, heelt nu in de raadsvergadering van 18 dezer haar rapport uitgebragt, hetwelk, behoudens eene enkele wijziging, is goedgekeurd en vastgesteld. Bij het bedoelde rapport is, onder inwachliug van de authorisatie, door de Gedeputeerde Staten te verleenen, besloten, dat Harlingen voor drie honderd duizend gulden aandeel zal nemen in den noord-nederlandschen spoorweg, voor welke som de heer burgemeester gemagtigd wordt om, namens de gemeente, in te teekenen. Wij doen hulde aan de onbekrompen wijze, waarop zich de gemeenteraad, voor zoo verre zulks binnen zijn bereik lag, de spoorwegzaak heeft aangetrokkenhulde ook aan die meerderheid welke door de wijziging van eene in het rapport gestelde voor waarde (om namelijk de inteekeuing voor bovengenoemde som af hankelijk te stellen van eene regtstreeksche spoorwegverbinding met Leer, in plaats van via Rheine) geloond heeft niets ten halve te willen doen. Hoe wenschelijk de regtstreeksche verbinding met Leer ook weze moge, gelooven wij toch, dat men, op ditoogen blik daarop aandringende, de zaak slechts compliceren, wclligt geheel in de waagschaal stellen zoude. En bovendien lijdt bet wel geen twijfelof ook die kortere gemeenschap zaldoor den r drang der omstandigheden, wel van zelve volgen, indien slechts eenmaal de aanleg van een spoorwegnet voor goed besloten is. Laten wij ons, om het betere natejagen, niet van het grijpen naar het goede afhouden, dat thans welügt onder ons bereik is. Welligtmaar dan moet het voorbeeld, door den gemeen teraad gegevenook op onbekrompen wijze door de leden der voorloopige spoorweg-commissie, even als door alle ingezetenen gevolgd wordenwier oogen open zijn voor het belang, het alge meen belang van deze aangelegenheid. En dan moeten ook de andere gemeenten het hare doen dan moeten de belanghebbende noordelijke gewesten als één man opstaan, en der vaderen spreuk, dat ééudragt magt maakt, tot eene waarheid maken. HarlCourant In 'sHertogenbosch is eene vrouw ontslagen, die in 1823 van brandstichting beschuldigd en in voorloopige hechtenis werd gesteld. De zaak kon niet worden voorgebragt, wegens ziekte der beschuldigde. Zij werd sedert 1823 in het ziekenhuis verpleegd. Hare kwaal schijnt onbekend te zijn. Thans niet meer als ge vangene beschouwd kunnende worden, is zij als geschenk aan het armbestuur harer geboorteplaats aangeboden. Onlangs kwam in een hotel in de straat St. Lazare te Parijs een schoon en vlug paard met een kabriolet met zijn meester er in, die echter roerloos en reeds bijna geheel koud was, binnen rijden. Deze was op zijn rijtogtje in het bosch van Boulogne door eene beroerte getroffen en het verstandige dier had hierna zonder leiding verscheidene lanen, de Champs Elysées, hel plein de la Concorde, enz. te midden van tallooze hindernissen zonder eenig ongeval doorgereden. Het grootste evangelieboek der wereld bevindt zich in de kathedraal te Moskau. Het is een geschenk der moeder van Peter den Groote en weegt 160 pond, zoodat het steeds door 2 man naar de kerk moet gedragen worden. Met goud en edelgesteenten is het buitengewoon rijkversierd. De band alleen kostte 1,200,000 roebels; daaraan zijn buitengewoon groote smaragden aangebragt. Eene jonge weduwe te Puy heeft in den loop van eene maand twee harer kinderen, een meisje van drie en een half en een jongentje van zeven jaren vergiftigd. De liefde is oorzaak van deze gruweldaad geweest. Deze weduwe was verliefd geraakt op eenen jongeling, die haar zou getrouwd hebben, bijaldien zij zonder kinderen geweest ware. Dit was-het doodvonnis dier on gelukkige kinderen en eene dier snoodc dadenwelke het gewel digst tegen de natuur strijden. De barbaarsche moeder heeft daarenboven twee menschenlevens op haar gewetendaar het op sporen van hare kinderen in den mestput twee werklieden door verstikking heeft doen sterven. In een stierengevecht te Santa Mariabij Cadixhad een stier een paard gedood en een tweede doodclijk gewond, toen een beroemde stierenvechter verscheen om het woedende dier den nek slag te geven. Door hel dier aan den regterkant overvallenwerd hij ter aarde geworpen. Toen hij op den grond lag, werd hij nogmaals door den stier overvallen, die hem een zijner horens onder de kin zoo inboorde, dat die er bij een zijner oogen weer

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2