3SME1T3D3 BEEI3TIEÏT. Te Brussel is cene schuitenvoerdersvrouw dood op de straat nedergevallen. Zij was omringd van hare 5 kinderen en had een zuigeling van 5 maanden aan de horst. Slechts eenige dagen geleden was haar man op de Schelde omgekomen en zij was op weg geweest orn rouwgoed aan te schaffen. Onlangs is te Tunis een Israëliet wegens smaadredenen op Mohammed en zijne godsdienst door cene geestelijke regtbank ter dood veroordeeld en op eene barbaarschc wijze omgebragt. Thans wordt uil Konstautinopcl gemeld, dat de gezanten van Frank rijk en Engeland bij de Porie stappen gedaan hebben om herhaling van zoodanige tooneelen voor te komen: zij hebben namelijk verlangd dat de vrijgevige en verdraagzame bepalingen, die onder den naam van Tanzimat, sedert het begin der regering van den tegenwoordigen sultan in Turkije gelden, ook in het regentschap Tunis ingevoerd zonden worden. Verder hebben zij cene gelde lijke schadevergoeding gevorderd voor de nagelaten betrekkingen van dien Israëliet, alsmede verbanning der regters die hem ter dood veroordeeld hebben. Den 13 Julij overleed te Weeuer (Oostfriesland) M. Schaaf, geboren te Haarden of Aarden, in Gelderland, den 2b Julij 1755, dus in den ouderdom van bijna 102 jaren. Hij was lot aan zijne laatste dagen bijzonder sterk en vlug, ofschoon klein van gestalte. In 1854, dus in 9'Jjarigen leeftijd, heeft hij nog in één dag de reis te voet afgelegd van Wceuer over Bumeer en Blijham naar Noordbroek, een afstand van ongeveer 9 uren. Ofschoon de man gering was in aanzien en vermogenheeft toch zijn lijkstoet, naar men verneemt, uit 200 a 500 personen be staan. Onlangs is op den spoorweg van Nantes naar St. Nazaire, nabij Couëron een ongeluk voorgevallen. Terwijl verschillende treinen elkander op den weg kruistenom materialen aan te voeren ter voltooijing der werkzaamheden, is een trein van twin tig met zand geladen wagens bij eene kromming van den weg tegen een lokomoticf en tender aangesloomd met zulk een hevig heid, dat de tender letterlijk verbrijzeld werd. De heer Letort, ond-offieier van het eerste keizerrijk, thans werktuigkundige op dien weg, werd onmiddelijk gedood; de machinist is zoo erg ge kwetst dat men voor het behoud van zijn leven vreesten de treinvoerdcr heeft eene zware woud aan het hoofd gekregen. Deze drie personen bevonden zich op de lokomolief. De mannen die op den trein waren, hebben geen letsel bekomen, behalve de machinist, die bij liet springen van de machine op den weg zich heeft bezeerd. De telegraaf brengt eene nadere opgave van den hoofdinhoud der door «le jongste landpost uil. cngelsch Indie aangebragle herig - ten. Daaruit blijkt dal bet inlandsche krijgsvolk van Madras en Bombay aan de engelsche regering trouw is geblevenen dat in die presidentschappen gecne oproerigheden zijn gepleegd, althans niet door de cipayers. Behalve dit geruststellende feit van groot gewigt, luiden de nadere opgaven, die heden ontvangen zijn, ongunstig voor de zaak van Engeland. De opstandelingen te Delhi hadden zich herhaaldelijk verstout om uit de vesting de I engelsche troepen aan te vallenzij waren echter telkens afgesla- j gen. De afvalligheid van het inlandsche krijgsvolk in Bengalen was zoo algemeendal het bengaalsche leger gezegd kon worden niet meer te bestaan. De communicatie tusschen den zetel der brilsche regering en de noordelijke provinciën was geheel gestremd. De landstreek Dekkan was ook in opstand gekomen en de inland sche vorst, welke er als leenman heerschte, was de engelsche regering afgevallen. Te Calcutta was de gewezen koning van Oude met zijnen gewezen eersten staatsdienaar in hechtenis ge nomen, als verdacht van den opstand onder de cipayers, waar onder zeer vele van zijne voormalige onderdanen warengesticht of althans aaugeslookt te hebben de overheid had stellige bewijzen van zijne schuld in handen gekregen. Men weet dat de Engelschcn eciiigen tijd geleden den koning van Oude wegens zijn wanbe stuur afgezet en zijn rijk bij hun gebied ingelijfd hadden. Welk eenen indruk deze lijdingen in Engeland moeten maken, kan blijken bij vergelijking derzelve mei hetgeen in de zitting van het Lagerhuis van jl. maandag door den minister voor de indische zaken, den heer Vernon Smilh, gezegd is. Hij zeide, dat het indische rijk in eene zoo bagchelijke krisis verkeerde, als waardoor bet nog zelden getroffen was gewordenen dat de tegenwoordige opstand behoorde tot de beden kei ij ksle gebeurtenissen van Enge- laiuls geschiedenis. Een even uitstekend als ongelukkig man is eenige dagen geleden in de hoofdstad van Frankrijk overleden wij bedoelen den krankzinnigen F. Sauvage. Hij was een vernuftige uitvinder, maar even als zoo vele vernuftige uitvinders werd hij miskend. Hij was de eerste die de toepassing van den schroef bij de scheep vaart bedacht en ook de eerste, die op het denkbeeld kwam om het gemengde stelsel op de stoom- en zeilschepen toe te passen. Toen hij te Havre woonde, nam hij zijne proeven met een klein houten vaartuig, dat hij in een grooten kuip liet varen; maar daar hij onafgebroken liet welgelukken zijner pogingen najoeg, dat hem steeds ontsnapte, riglle hij zijne gezondheid" te gronde. De teleurstelling en het verdriet tastten eindelijk het verstand aan en sedert twee jaren bevond hij zich in het gezondheids-ge sticht van Picpus. BURGERLIJKE STAND. Van 25 Julij 1 Augustus 1857. GEHUWDD. van Os en J. C. Pluimers. M. J. Sinkc- laar en J. J. Koopman. J. Boom en I. Vermeulen. J. Schipper Slielijes cu J. de Lange. BEVALLEN: J. Blokker geb. Zwaan D. C. Nobbcs gcb. de Graaf Z. M. Fooij geb. de Bunje Z. M. van derNoll geb. Sibcse Z. C. H. Goedkoop geb. Trumpi Z. A. M. L. Heukelom gcb. Cram D. J. Lcunisse geb Wensink D. T. Hoogvorst geb. Leijen Z. OVEHLEDENF. Thie om. S. de Jongh Ij. H. A. Timmncr 18 d. A. Christoffels 5 w. J. C. Sturk 5m.— II. Krijtlijn 57 j. J. Marchand 8 m. C. 31. de Graaf 7 w C. Allen 68 j. E. J. J. Kroese 2 in. A. Brecuwcr 61 j. J. Smit 77 j. M. van Haaren 5 m. De prins van Oranje heeft op de jagt in het hoogsoerenschc bosch eene fraaije jonge hinde geschoten. Het stadje Trarbach aan de Moezel is, met uitzondering van eenige weinige huizen, eene prooi der vlammen geworden. Tc Lcicester is eene ver gadering van vrouwen gehouden, om de regten van de vrouw te behandelen, en eene voordragt dienaangaande hij hel parlement intedienen. Volgens de jongste volkstelling bezit Londen 2562236 inwoners. Bij het schijfschieten op de galderschc beide is een recruut bij ongeluk in de borst getroffen. In Groenland zijn gedurende den laatslen winter 150 mcnschen van honger ge storven. De forten om de stad Parijs zullen door telegraaf draden onderling worden verbonden. In Pruissen is het aantal slijterijen en tapperijen in 't afgeloopen jaar aanmerkelijk vermin derd. Buiten de Nicuwpoort te Haarlem bloeit een lOOjarige Agave Aloë, die een stengel heeft van ruim 20 voet. 28 Augustus, harddraverij te Groningen. Op de bureaux en spoor wegen van Frankrijk zijn reeds vrouwen en meisjes in dienst. Koning Ferdinand is met zijne 5 zoons uit Gaëta naar Napels teruggekeerd. Uit Engeland worden met den meeslcn spoed troepen naar Indie afgezonden. 6 22 Augustus tentoonstel ling van nijverheid le s Hertogenbosch. Uit de waalsche kerk

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2