overeenkomstig het voorstel waarvan aan de belanghebbende voerlieden medcdeeling was gedaan. Vcnnits ook die wijziging, zonder voldoende gronden van de zijde der voerliedenlol be zwaren aanleiding scheen te gevenwerd na deliberatie eenparig besloten, liet ar', onveranderd te behouden, onder bepaling, dal de vrachtwagens niet primo October e.k., naar de voorschriften van voormelde verordening zullen beboeren te zijn ingerigt. Daarna werd de vergadering gesloten. Naar wij vernemen, zal het te Kijkduin in garnizoen liggend 4de bat. Cde legement infanterie aanstaanden maandag de nieuwe caserne in het fort Erfprins betrekken. Z. M heeftmet 1 October a.s. bij het koninklijk instituut voor de marine alhier benoemd en aangesteld: tot onderwijzer in de letterkundige vakken de lieer J. J. Backer Dircks. en tot. onderwijzer in de wiskunde de heer Avan Voornveldthans tijdelijk als zoodanig werkzaam bij de inrigling tol opleiding van adelborsten op het wachtschip alhier. De amcrikaansche oorlogskorvet Plymouthkommandant kapitein-luitenant ter zee J. A. Dahlgreenis den 2den dezer, onder liet wisselen der gebruikelijke saluutschoten, op de reede alhier geankerd, komende van Lissabon. In de jl. gehoud> n vergadering van den raad der gemeente Texel is de lieer J. L. Kikkert tot wethouder herkozen. Het heeft Zijner Majesteit behaagd, bij besluit van gister, Zijne Koninklijke Hoogheid Willem JAilculaas Alexander Frede rik Karei Hendrik, Prins van Oranje, te bevorderen van kapitein-luitenant ter zee lot kapitein ter zee a la suite. Zijne Majesteit heeft, bij besluit van gister, Zijne Koninklijke Hoogheid Willem Nicolaas Alexavder Frederik Karei Hen drikPrins van Oranje, luitenant-kolonel bij het rege- menl grenadiers en jagers a la suite van dal corps, bevorderd tot kolonel. Z M. heeft, bij besluit van gister, Z. K. H. Willem Nicolaas Alexatuler Frederik Karei HendrikPrins van Oranje, luitenant-kolonel van het wapen der infanterie van bel leger in Nederlandsch Iiuiie en daarbij a la suite gevoerd, bevorderd tot kolonel bij dat wapen. Betreffende de reis van den Prins van Oranje, deelt het haagsche dagblad den volgenden brief mede, geschreven aan boord van het schroefstooinschip Groningen. »Na van het uitstapje met Z. M. den koning van Portugal te Lissabon terug gekeerd Ie zijn, kwam Z. K. II. de Prins van Oranje, den 19 Augustus met I1D gevolg, weder aan boord van de Groningen, vergezeld door den oudsten broeder des konings, dom Louis, hertog van Oporto, kapitein-luitenant bij de porlu- gesche marine, die met eenigc generaals, in zijn gevolg, het middagmaal met den prins gebruikte en niet voor des avonds half tien ure weder naar den wal vertrok. Bij zijn aan boord komen werd de hertog zoo door de Groningen, als door de mede hier ter reede liggende ncderlandsche fregatten de Buijter en de Was- senaer met een saluut van 21 scholen begroet, terwijl bij zijn vertrek naar den wal ter zijner eere op de nokken der ra's van de drie oorlogsbodems blikvuren brandden. Den volgenden och tend begaf zich onze kroonprins naar den wal, om in gezelschap van den hertog van Oporto al het merkwaardige van Portugal's schoone hoofdstad te bezigligen, na afloop waarvan (legen 6 ure 's avonds) de Prins met den hertog weder naar boord terugkeerde, waar deze laatste andermaal de gast van onzen Prins was; onder de verdere genoodigden bevonden zich de hertog van Tcrceira en de russische gezant bij het portugesche hof, die thans tijdelijk met de waarneming van de nedcrlandsche legatie te Lissabon belast is, benevens verschillende hoofdofficieren, in dienst van Zijne portugesche Majesteit. Den 21 sten Augustus (vrijdag) vertrok de Prins van Oranje reeds vroegtijdig van boord, om bij den russischen gezant liet ontbijtte gebruiken; waarna Z. K. II. het arsenaal en iiogcenige andere inriglingen in oogenschouw nam, vervolgens aan een col- lalion op het koninklijk paleis deelnam, tegen half zes ure de? namiddags met den hertog van Oporto en gevolg, de nederlandschc fregatten de Buijter en Admiraal van Wassenaer inspecteerde, en legen half negen ure des avonds, met den evengenoeinden prins, aan boord van de Groningen terugkeerde, om hel diner te gebruikenwaaraanbehalve de hertog en diens gevolgalsmede de russische gezant, ook deelnamen onze consul-generaal en vice- consul te Lissabon. De hertog en de verdere hooge gasten ver lieten de Groningen eerst na middernacht. Heden ochtend (zaturdag, 22 Augustus) kwam de hertog van Oportoten half negen ureaan boordom afscheid van onzen kroonprins te nemenen begaf zich na een half uur loevens wede naar den wal. Zoo straks wordt het anker geligt ui vertrekt de Groningen naar zee om de reis naar Malaga aanlenemcnwaar wij den 28slen dezer hopen aan te komen. De meesleu onzer nemen de aangenaamste herinneringen aan ons kort maar belang wekkend verblijf in deze hoofdstad en op hare reede mede. Behalve onze Kroonprins, zijn ook de kommandant Wolter- beek, de overste Casembrootde 1ste luitenant de Koele en de baron van Pallandt door Z. M. den koning van Portugal met ridderorden begiftigd. Omtrent ons verblijf te Vigo, waar wij den 12 dezer aan kwamen, kan ik u nog mededeelendat ook aldaar Z. K. H. de Kroonprins met de meeste eerbewijzen ontvangen is. Nadat de militaire en burgerlijke autoriteiten der stad hare opwachting bij den Prins gemaakt hadden, ging Z. K. II. omstreeks 11 ure des morgens naar den wal, en bezigligde, onder geleide van den gou verneur der stad, al wat zij bezienswaardig oplevert. Na afloop van het diner, dat 's middags aan boord van de Groningen plaats had en waaraan de genoemde autoriteiten deelnamen deed Z. K.H. nog cene wandeling door de sia<len keerde ten half negen naar boord terug. Ter eere van den Prins werd er des avonds te Vigo eene militaire muziek gegeven, terwijl al de klokken der stad wer den geluid en er een fraai vuurwerk werd afgestoken. Om aan deze eerbewijzen te beantwoorden, werden van al de ra's der Groningen blikvuren ontstoken. Den 1öden kwamen de verschil lende autoriteiten der stad vroegtijdig afscheid van Z. K. H. nemen; bij het vertrek van het fregat, dal ten negen ure 's morgens plaats had, werd hetzelve met een saluut van 21 schoten begroet." Volgens een particulier berigt, is Zr. Ms. stoomschip Gedeh den 21 Julij te Cadix gearriveerd, om aldaar eenige reparatie te ondergaan. Tegen het laatst dier maand zou men naar Teneriffe vertrekken om steenkolen in te nemen. Aan boord was alles wel, Te Parijs bestaat thans groote ingenomenheid met chinesche uurwerken, die de uren niet door wijzers, noch door slaan te kennen geven. Door eene bijzondere inrigling beantwoorden twaalf verschillende reuken aan de twaalf uren van den dag, zoodat men den tijd niet zien maar ruiken kan. Al naardathet uurwerk een rozen- of jasmijngeur afgeeft, weet men welk uur het is, of middernacht of middag. De gendarmerie heeft te Billy Berelau in Frankrijk een man gearresteerd, die beschuldigd werd zijne vrouw door middel van kokend water te hebben willen om het leven brengen. Het slagt offer verhaalt de toedragt aldusDe man bij den kagchcl gezeten, trok de vrouw al liefkozende naar zich toe, plaatste haar op zijne knieënliet haar vervolgens vallengreep toen den over het vuur hangenden ketel en stortte hel kokende water over haar heen. Zoo als men denken kanis haar ligchaam met brandwonden overdekt. Men hoopt echter op het behoud van haar leven. Miss Madeleine Smith, die onlangs werd vrijgesproken van

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2