durige reizen kan doen zonder zijnen voorraad brandstof uit te putten, terwijl het nog genoegzame ruimte overhoudt om voorliet vervoeren van een zeer groot aantal personen eu vele goederen gebezigd te worden. Het bouwen van dit zccgcvaarle vordert thans schielijk, en waarschijnlijk zal het in de eerste dagen der volgende maand te water gelaten wordenzoodat het tegen het eind dezes jaars zijne eerste reis zou kunnen ondernemen. Het zal voorzien zijn van eenc schroef en van raderen, welke, wanneer zij alle te gelijk met volle magt werkeneene kracht van niet minder dan 11,500 paarden zullen uitoefenen waarvoor omstreeks 250 tonnen steenkolen dagelijks zullen noudig zijn. Buitendien zal het vaartuig zes masten hebben. l)e bemanning zal uit 400 personen bestaan. De geheelc zwaarte van het schip wordt op 12,575 tonnen berekend. De Morning Post, een ministerieel blad van Londen, betoogt in zijn jongst ontvangen notnmer op nieuw de noodzakelijkheid der beperkingen waaraan de drukpers iu brilsch Indie onlangs onderworpen is, en haalt daarbij de volgende gezegden van een in Indie door inlanders geschreven dagblad, den Parsee Re far mer aan O Godde Engclschcn hebben thans een voorbeeld van uwe magt voor oogen. Gisteren nog waren zij alvermogend, thans vlugtcn zij met bebloede koppen. Hoewel zij in Indie nog nage noeg 500,000 van de hunnen lellenzijn zij begonnen als lafaards om lijfsbehoud te smeckenzij vergeten hunne draagstoelen en rijtuigen, om blootshoofds en barrevoets in het kreupelbosch te vlugtcn. Uil hunne woningen wijkende hebben zij de gcringsten onder de mcnschcn om eene schuilplaats gebeden, en de heer schappij latende varen zijn zij in de handen der slruikroovers gevallen Dat liadt gij niet verwacht, o Engelscheu, dat de nieuwe koning met al den luister van Nadir Scliach, van Baber of van Tamerlan den troon van Delhi zou beklimmen." i Bereids is hel oproer vermeld, II. zondag, ten gevolge van de in de open luchlTgehouden predikatiën, te Belfast in Ierland, uitgebroken en waarbij de policic van hare vuurwapenen gebruik heeft moeten maken. Reeds gedurende cenige voorafgaande zon dagen had deze nieuwigheid veler misnoegen opgewekt eu was zij zoowel door den lord bisschop van Down eu Connor als door vele presbyteriaansche leeraars ontraden maar desniettegenstaande in eene openbare vergadering van geestelijken en leeken der ge vestigde kerk, te Belfast en in de omstreken woonachtig, de vol gende verklaring eenstemmig goedgekeurd: Dat deze vergadering hare volkomene goedkeuring wenscht te uilen over hel gedrag dier geestelijken, welke het prediken in de open lucht ondernomen hebbenen wier verrigtingen zoo groot nut voor velen hebben te weeg gebragt. Zij wenscht insgelijks het grondwettig regl van alle bedienaars van het evangelie vol te houden, om zich van zoodanige gelegenheden tot bevordering van het heil der zie len te bedienen en hunne aanspraken op den magistraat, ten einde deze hen met de bescherming der wet onderslcune. Zij vertrouwt ook dat, wanneer deze eu andere weldenkende mannen hunne verrigtingen hervatten willen, zij de vereiscble ondersteu ning vinden zullen bij allendie de grondbeginselen der burger lijke en godsdienstige vrijheid op prijs stellenenz." Het gebeurde te Belfast heeft te Londen een pijnlijken indruk te weeg gebragt. Men vreest, dat die bloedige opschudding in Ierland de kerkelijke vele zal doen herlevenwelke sedert de laatste jaren eeuigzins scheen bedaard te zijn. Twee perzische officieren, die de kosten hunner bevordering niet wilden voldoen, zijn van Schiras naar Teheran gezonden, waar men hun met gloeijende ijzers een gal in den neus boorde en door dat gat een louw stak, waaraan zij door het gepeupel in de straten rondgeleid werdenterwijl men hun bovendien stok slagen toediende. De volgende bijzonderheid uit brieven over de gebeurtenis sen in brilsch Indie herinnert aan sommige tooneelen uit de oude geschiedenis. Tijdens de slagling te Ihansi waren de kapiteins Gordon en Skcnebenevens de echtgenoot van dezen laatste, van den aanvang des opstands af, met cenige bedienden binnen een kleinen ronden toren geweken, in welken Gordon een waar I arsenaal van geweren en revolvers had. Hij en Skene scholen de opstandelingen zoo snel neder als zij hunne geweren lossen kon den, welke door mevr. Skcne werden geladen. Hun schot miste, volgens «Ie getuigenis der bedienden, nooit. Zij doodden ten minste 57 rebellen, de gekwetsten niet te rekenen. Maar einde lijk voerden de muitelingen ladders aan en begonnen den toren binnen te dringen. Gordon werd door een kogel in het hoofd getroffen en stortte dood neder. Toen omhelsde Skene zijne vrouw eu joeg eerst haar en vervolgeus zich zelvcn een kogel door bet hoofd. BURGERLIJKE STAND. Van 5 12 September 1857. GEHUWD: J. Ilubbeling en J. G. Smit. II. Vogel en C. Cordcmans. BEVALLEN: C. G. Baak gcb. Linlerman D. R. van Prcbn geb. van Kerkwijk Z. T. Amiabel geb. de Graaf Z. E. Rau gcb. Jager Z. D. Ruis geb. Olto D. G. H. M. Broek geb. Padtberg Z. A. K. Prins gcb. Krul D. A. Glolze gcb. de Beurs Z. J. J. Winkel gcb. Gielis Z. B. Groe- ncveld geb. Krul Z. J. Feijerabeud geb. Schraa Z. G. Bosch geb. Huijgen 1). C. Lodewijks geb. Benda N. Klok geb. de Wijn Z. P. Elout geb. Lcmoine D. A. Kok geb Zaatman D. J. van der Zanden gcb. van der Wiele D. OVEBLEDEN: A. Zeeman 5 m. D. Duinker 12 d. T. Konijn 58 j. E. Baak 58 j. J. J. Hissing 2 j. K. L. Pedroli 7 m. C. J. Overtoom 8 m. J. Boll 45 j. Een aangespoelde drenkeling. ©3M31T3D3 333I3?31T. Bij de verkiezingen te Plymouth is een slellaadje ingestort, waardoor een persoon gedood en vier gekwetst werden. Te Lyon en omstreken zijn groote verwoestingen aangerigl door eene hoos, de hagel viel daarbij ter grootte van duivencijeren. De prins van Joinvillc is voornemens in Italië te overwinteren. De insurgenlen op het eiland St. Domingo hebben de hulp van den keizer der Franschcn ingeroepen. Z. M. heeft den baron Nagel lot kamerheer en den heer Brandsma tot jagermeester be noemd. De Morning Post meldt, dat reeds 50,000 soldaten op weg naar Indie zijn. Omtrent het geschil met China heersebt lussen de fransche en engelschc kabinetten de meest gewensebte i overeenstemming. Keizer Napoleon heeft eene groote revue gehouden in het kamp van Chalons. De II. Vader is in den besten welstand te Rome teruggekeerd. De russischc invloed in Perzie neemt ziglbaar toe. In de provincie Shaugai, ten N. van Hoangko, is een ernstige opstand uitgebroken. De minister van oorlog heeft den officiereu van gezondheid gelast zoo veel mogelijk de rcvaceinalic bij het leger te bevorderen. De burgemeester van Waalwijk heeft zijn gouden bruiloft gevierd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Was het u vroeger reeds niet onbekend hoe in onze gemeente de kreet: Leve de vooruitgang!" werd aangeheven bij iedere schrede op het gebied der beschaving, thans gaan wij niet meer met schredenthans gaan wij met groote sprongen voorwaarts en wat voor nog weinige jaren niemand onzer had durven denkeu, zal thans wezenlijkheid wordenSchagen zal voortaan als het

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2